Prezident USA Donald Trump chce na Ukrajine čo najrýchlejšie dosiahnuť mier, no Ukrajinci tvrdia, že Rusi sa pripravujú na ďalšiu jarnú ofenzívu. Zastaviť ich má pevná hrádza vytvorená z dronov. Zdá sa však, že tento plán má niekoľko zásadných slabín. Napriek tomu jeden z amerických kongresmanov tvrdí, že by sa Spojené štáty mali na Ukrajine inšpirovať. A to rýchlo, píšu Parlamentní listy.
Ukrajinsko-americký novinár na voľnej nohe David Kirichenko na sociálnej sieti X napísal, že Ukrajinci vybudovali svoju obranu proti ďalším ruským útokom pomocou dronov. Podľa neho Ukrajinci veria, že dronová hrádza spôsobí útočiacim Rusom peklo na zemi. Spoliehajú sa aj na to, že drony môžu ovládať vojaci, ktorí prišli v predchádzajúcich bojoch napríklad o nohu.
Zastaviť Rusov má pätnásťkilometrová dronová zóna, ktorá by sa postupne mala rozšíriť na 40 km. Najvyšší ukrajinský vojenský veliteľ Oleksandr Syrskyj tvrdí, že tohtoročná jarná ruská ofenzíva už začala. Podľa neho sa Rusi vrátili k snahe získať pár centimetrov ukrajinskej pôdy za cenu obrovských strát na životoch.
Americká spravodajská stanica CNN tvrdí, že Rusi dokonca posielajú na front vojakov o barlách, aby mali čím "kŕmiť" povestný mlynček na mäso. Ukrajinci sa však snažia vybudovať dronovú hrádzu tak silnú, aby sa Rusi nemohli po frontovej línii pohybovať nepozorovane.
"Ukrajinské drony v súčasnosti ovládajú oblohu a zákopy. Niektoré frontové zóny sú udržiavané takmer výhradne jednotkami dronov," napísal Kirichenko. Od jedného z vojakov podľa vlastných slov počul dôležitú informáciu: "Držíme líniu pomocou dronov. V zákopoch takmer nikto nie je."
Ukrajina vraj teraz bude vyrábať 200 000 dronov mesačne – v porovnaní s 20 000, ktoré vyrábala pred rokom. Bývalý ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov za to Ukrajincom poďakoval: "Máme vlastné Silicon Valley. V garážach po celej krajine máme vynaliezavých výskumníkov a inžinierov, ktorí stavajú veci, aké ešte nikto nikdy nevyrobil," povedal Reznikov.
"Dokonca aj ruskí vývojári dronov priznali, že uviazli v neustálom opakovaní a snažia sa držať krok, zatiaľ čo ukrajinské sily sú o krok vpredu," doplnil Kirichenko. Podľa amerického kongresmana Pata Harrigana by sa americká armáda mala z Ukrajiny poučiť a prispôsobiť sa dronovej vojne. Ak sa USA rýchlo neprispôsobia, budú mať podľa Harrigana vážny problém.
"80 % ruských obetí na Ukrajine je spôsobených lacnými, softvérovo riadenými FPV dronmi. Ak Amerika nezačne investovať do rýchlych, škálovateľných technológií dronov, aby zodpovedala tomuto posunu, prehráme ďalšiu vojnu skôr, než sa začne," napísal kongresman na sociálnej sieti X.
Americký analytik Tyler Weaver, ktorý má skúsenosti zo služby v armáde, tvrdí, že aj dronová hrádza má svoje slabé miesta – hoci drony dokážu extrémne presne zasiahnuť slabé miesta cieľa a prenasledovať vojakov až do ich krytov. Vďaka umelej inteligencii môžu sledovať ciele aj v oblastiach, ktoré operátor nevidí, a zároveň sú lacné a schopné zničiť napríklad tank.
Weaver však jedným dychom dodáva, že drony majú aj viacero slabín:
možno ich zastaviť prostriedkami elektronického boja,
lietajú pomerne pomaly, takže ich možno ľahko spozorovať a reagovať,
ich nálože sú relatívne slabé – na zničenie tanku je potrebné viacero dronov.
Okrem toho napríklad delostrelecké granáty možno vystreliť v krátkom čase, zatiaľ čo nasadenie dronov, ich prílet k cieľu a samotný zásah môže trvať minúty až desiatky minút.
A práve kvôli pomalosti v boji by podľa Weavera mohli ruskí vojaci dronovú hrádzu preraziť – aj kvôli veľkej delostreleckej prevahe Ruska. Táto prevaha zároveň znamená, že Ukrajinci budú mať problém prejsť do protiútoku a Rusi budú môcť pokračovať v postupe, hoci za cenu strát, ktoré ruská strana jednoducho akceptuje.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik