Politológ naložil Progresívnemu Slovensku
29 | 04 | 2025 I Roman Martiška

“Politika Progresívneho Slovenska vykazuje také demagogické znaky, že nedáva veľa priestoru na serióznu analýzu,” píše v novom komentári politológ Eduard Chmelár, ktorý PS kritizuje za rozdúchavanie národnostných vášní a ohováranie Slovenskej republiky v zahraničí.   

Na serióznu analýzu podľa neho potrebuje viac ako niekoľko floskúl, ktoré potom všetci bezmyšlienkovite opakujú ako naprogramovaní roboti v každej, aj v tej najabsurdnejšej situácii (Ficova drahota – Smer chce vyviesť Slovensko z EÚ – Ruský zákon a podobne), nemá zmysel strácať s nimi čas. 

Toto nedokázal ani Slota v štádiu vrcholnej opitosti

“Ibaže niekedy sa títo neboráci tak zúfalo opustia, až ich spôsoby politického kabaretu začínajú byť nebezpečné a musíte ich na to upozorniť presne tak, ako keď sa malé deti hrajú so zástrčkou,” varuje Chmelár s pripomenutím, že slovensko-maďarské vzťahy sú na historicky najlepšej úrovni, nie je banálne konštatovanie, ale mimoriadne dôležitý fakt, ktorý treba chrániť ako spoločné dedičstvo.  

Preto to, čo včera predviedol Ivan Korčok na tlačovej konferencii, nepovažuje Chmelár iba za suterén tej najprimitívnejšej demagógie, akej je politik vôbec schopný, ale považuje to za čistú hanebnosť, za vedomé šovinistické rozoštvávanie, za tú najúbohejšiu hru maďarskou kartou, akú sme tu od deväťdesiatych rokov nevideli.  

Podľa neho bolo bizarné už len to, že Korčok návštevu predsedu vlády nášho južného suseda vopred odsúdil a zámerne dezinterpretoval postoje oboch štátnikov. “Neviem si spomenúť na analogickú situáciu, kedy niekto v civilizovanom svete zvolal ráno tlačovku len preto, aby poohováral oficiálnu návštevu premiéra susednej krajiny, ktorá sa ešte ani len nezačala. Toto nerobil ani Slota v štádiu vrcholnej opitosti,” skonštatoval politológ. 

Účeloví šovinisti z PS

Exhibícia Korčoka mu občas pripomínala kabaret, lebo nemôžete s vážnou tvárou počúvať dramaticky zvýšený rozčúlený hlas, že predstavitelia PS vraj neverili vlastným ušiam, keď Robert Fico povedal, že medzi Slovenskom a Maďarskom nie sú žiadne problémy v bilaterálnych vzťahoch.  

“Lebo – a teraz sa podržte – jedna vec sa nedá prehliadnuť: a to je „niečo také nehorázne“ ako Bratislavský hrad v klipe maďarskej hymny... Byť novinárom, tak v tej chvíli na tlačovej konferencii asi vybuchnem od smiechu...,” uvádza Chmelár na predstavenie Korčoka a pripomenul postreh bývalého ministra vnútra Vladimíra Palka, že kým v minulosti narušovali slovensko-maďarské vzťahy extrémni nacionalisti, dnes to robia liberáli (extrémni centristi, povedal by Chmelár) a dodál, že na rozdiel od nacionalistov, ktorí politikom na jednej i druhej strane prirodzene nedôverovali a verili tomu, čo hovoria, progresívci to robia čisto účelovo.  

Chmelár neverí, že Korčok z národnostne zmiešaného Senca je grázel, ktorý nenávidí Maďarov. Ale je to podobne ako Rastislav Káčer či Tomáš Valášek bezškrupulózny manipulátor, ktorý zneužíva svoje výhrady voči zahraničnej politike Orbána na rozdúchavanie protimaďarských vášní, lebo vie, že Brusel bude stáť z rovnako nízkych dôvodov za ním. A to je viac než podlé. 

Komplexy si musia vyriešiť samotní Maďari

“Pre nás je slovenská hymna štátnou hymnou, pre Maďarov je maďarská hymna národnou hymnou. Preto na Silvestra opití Maďari v Galante či Dunajskej Strede vyrevujú v oknách maďarskú hymnu a nesledujú tým žiadnu protištátnu provokáciu, ale len vyjadrenie vlastnej národnej identity. To, že my nespievame slovenskú hymnu ani tam, kde by sme ju spievať mali, je náš problém, nie ich,” dotkol sa Chmelár vnímania hymny, ktorá bola aj predmetom tlačovky PS: 

Chmelár, ale považuje za zodpovednosť maďarských elít, že za takmer 106 rokov od Trianonskej mierovej zmluvy nedokázali poskytnúť svojej spoločnosti takú platformu, aby sa vyrovnala so stratou územia.  

“Maďari nie sú jediní, ktorí prišli v minulosti o územia, prišli o ne Nemci, Poliaci, Briti, Francúzi, Španieli, Turci či Peržania, prišli sme o ne aj my, keď nám Poliaci po druhej svetovej vojne nevrátili časť Oravy, ktorú obsadili po Mníchovskej dohode, ale nikto, naozaj nikto z toho nemá také komplexy ako Maďari,” uviedol na margo maďarských spomienok na Veľké Uhorsko. 

Čo Korčok o klipe hymny Maďarska zamlčal?  

Korčok opäť účelovo zamlčal, že v tom klipe sa objavujú aj zábery symbolov Ukrajiny, Rumunska či Vojvodiny – teda všade tam, kde žijú Maďari. “Je pochopiteľné, že Maďari považujú za súčasť svojej identity do značnej miery aj Bratislavu, ktorá bola 250 rokov hlavným mestom Uhorska,” konštatuje Chmelár, ktorý ako historik dodáva, že práve na Bratislavskom hrade boli po celý ten čas uhorské korunovačné klenoty (najvzácnejšia maďarská národná relikvia), v katedrále sv. Martina sa korunovali uhorskí králi a v budove dnešnej Univerzitnej knižnice zasadal uhorský snem.  

“Je znakom istej susedskej zdvorilosti a úcty (ak nechcem povedať, že priamo kultúrnosti a civilizovanosti), ak rešpektujeme dôležité symboly svojho partnera. Môžeme si fandiť, aké sú naše vzťahy bezproblémové, ale bez rešpektu niet priateľstva. Je to podobná nezdvorilosť, akoby sa v klipe slovenskej hymny objavili zábery na Zalavár (kde ležia zvyšky Blatnohradu, ktoré vybudoval knieža Pribina) alebo Pilišské vrchy (doteraz osídlené Slovákmi, ktoré v minulosti boli súčasťou Nitrianskeho kniežatstva), prípadne na slovenskú štvrť Jozefov v Budapešti, kde v roku 1822 ostrihomský arcibiskup Alexander Rudnay nariadil, aby sa na omšiach kázalo po slovensky doplnené o zábery na faru, v ktorej žil tridsať rokov Ján Kollár a v ktorej vznikla jeho Slávy dcéra i Rozprava o slovanskej vzájomnosti. Asi by to Maďarov nepotešilo. Rovnako ako nás netešia množiace sa šovinistické webstránky a profily na sociálnych sieťach, ktoré označujú slovenské hrady budované v 13. storočí slovenskou šľachtou za maďarské, resp. za hrady v Maďarsku.” 

Premiér nerieši problémy na verejnosti

Chmelár upozornil, že premiér Robert Fico niektoré problémy zametá pod koberec, niektoré nie sú vhodné na otváranie na medzištátnej úrovni (napríklad doteraz nevyriešený problém výučby slovenských detí v materinskom jazyku v niektorých obciach na južnom Slovensku), niektoré zámerne odsúva, lebo prioritou je udržanie strategického spojenectva medzi oboma premiérmi pre zápasy na európskej úrovni.

“Toto všetko chápem. Ale keďže sa usilujem dovidieť za horizont najbližších volieb, mám opodstatnené obavy o budúcnosť slovensko-maďarských vzťahov, ktoré vyplývajú z neriešenia určitých otázok,” varuje politológ, ktorý zároveň oceňuje, že premiér Fico nerieši tieto problémy na verejnosti, naproti tomu si hanebné vystupovanie Korčoka nezaslúži nič iné ako pohŕdanie.  

Černák čaká na verdikt, Lipšic zaujal postoj, ktorý málokto čakal!
O necelý mesiac, 20. mája, by sa malo rozhodnúť o tom, či sa mafiánsky boss Mikuláš Černák dostane na slobodu. Niet pochýb o tom, že v médiách budú pribúdať právne analýzy. Právny názor Daniela Lipšica možno tentokrát mnohých prekvapí. Lipšic ide... Čítať ďalej
29 | 04 | 2025 | Roman Martiška

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok