Čo to znamená pre Európu, jej energetické siete a jej elektrinu? Prebieha zúfalé pátranie po tom, čo presne spôsobilo, že Španielsko a Portugalsko v pondelok prišli o elektrinu, čím milióny ľudí zostali bez prístupu k základným moderným potrebám. Odpoveď bude mať vážne dôsledky pre obe krajiny – a pre Európu ako celok, informuje Politico.
EÚ nalieha na Pyrenejský polostrov, ktorý dlhodobo fungoval ako energetický ostrov v rámci bloku, aby sa lepšie pripojil k európskym sieťam. Už v pondelok odborníci diskutovali o tom, či by takéto pripojenia mohli pomôcť zabrániť masívnym výpadkom prúdu, alebo či by mohli ohroziť ďalšie krajiny rizikom vedľajších účinkov.
Počas celého dňa sa tiež viedli spory o tom, či výpadky boli dielom kybernetických sabotérov, ktorí spustili útok na Európu. No neobjavili sa žiadne dôkazy, ktoré by to naznačovali.
V pondelok popoludní Eduardo Prieto, riaditeľ španielskeho prevádzkovateľa prenosovej sústavy Red Eléctrica, uviedol, že výpadok prúdu spôsobila „veľmi silná oscilácia v elektrickej sieti“, ktorá viedla k „odpojeniu španielskej energetickej sústavy od európskej sústavy a kolapsu iberskej elektrickej siete o 12:38“.
Tlačová konferencia španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v pondelok večer priniesla viac otázok, ako odpovedí. Socialistický líder s vážnym pohľadom a varovaním, že obnovenie môže trvať dlhšie, ako sa pôvodne predpokladalo, povedal : „Toto sa ešte nikdy nestalo.“
Úrady v oboch krajinách odmietli predpokladať, čo mohlo spôsobiť nerovnováhu v energetickej sústave. „Čo to spôsobilo, odborníci ešte nestanovili – ale urobia to,“ povedal Sánchez a dodal, že „žiadna hypotéza nebola vylúčená a vyšetruje sa každá možná príčina.“
Obnovenie dodávok elektriny v Španielsku a Portugalsku nebola jednoduchá úloha. Podľa Leonarda Meeusa, profesora špecializujúceho sa na elektrinu na Európskom univerzitnom inštitúte, musia prevádzkovatelia sietí dodržiavať „technicky veľmi zložitý“ proces, aby energetický systém opäť uviedli do prevádzky.
Obe krajiny musia obnoviť dodávky „krok za krokom“, najprv spoliehaním sa na špeciálne generátory, ako sú vodné čerpadlá, povedal.
Susedné krajiny tiež prispievajú, pričom francúzsky prevádzkovateľ siete RTE dodal do Španielska 700 megawattov elektriny v priebehu niekoľkých hodín od výpadku prúdu. Svetlá sa vo väčšine najsevernejších a najjužnejších regiónov Pyrenejského polostrova opäť rozsvietili, čiastočne vďaka dodávkam energie z Francúzska a Maroka.
„Energetické systémy sú prepojené prostredníctvom ‚prepojovacích vedení‘,“ povedal Solomon Brown, profesor špecializujúci sa na energetické systémy na Univerzite v Sheffielde. „To znamená, že medzi sieťami existuje vzájomná závislosť, ale zároveň to, že ich bude potrebné reštartovať samostatne.“
„Keďže obe siete prestali fungovať, bude potrebné ich znova napájať, čo znamená, že prevádzkovateľ siete bude pomaly zapínať kľúčové generátory, ktoré budú spárované s používateľmi (aby sa výroba a spotreba elektriny zhodovali) v oblastiach siete, ktoré sa pomaly rozširujú, až kým sa celý systém opäť nezapne a nebude možné ho znova pripojiť k externým sieťam.“
Španielsko a Portugalsko majú úzko prepojené energetické systémy s malým počtom cezhraničných prepojení s Francúzskom a zvyškom EÚ. Európska komisia, výkonný orgán EÚ, sa už dlho snaží túto skutočnosť zmeniť a dôrazne povzbudzuje krajiny EÚ k budovaniu ďalších prepojení. Úradníci tvrdia, že tento krok by zlepšil energetickú bezpečnosť a uľahčil tok elektriny cez hranice. Madrid, Lisabon a Paríž opakovane signalizovali ochotu pokračovať v tomto pláne, ale pokrok je pomalý.
Hoci Španielsko a Francúzsko konečne napredujú s novým prepojením v Baskicku, združenie energetických regulátorov EÚ vlani varovalo, že napriek zákonným požiadavkám sa neuvoľnila dostatočná kapacita na prenos elektriny.
Zostáva nejasné, či by viac spojení s Európou zmiernilo výpadok prúdu.
„Zvýšená konektivita by mohla viesť k šíreniu frekvenčnej nestability do susedných systémov,“ uviedla Pratheeksha Ramdasová, analytička pre energetiku v konzultačnej spoločnosti Rystad, čo by viedlo k dominovému efektu kaskádových výpadkov prúdu v ďalších krajinách EÚ.
Španielsky odpor voči izraelskej vojne v Gaze a jeho podpora Ukrajiny proti ruskej agresii z neho urobili hlavný cieľ kybernetických útokov a počas celého dňa sa zintenzívnili špekulácie o tom, že kríza by mohla byť výsledkom nekalej činnosti.
V Bruseli však výkonná viceprezidentka Európskej komisie Teresa Ribera túto možnosť zavrhla a povedala, že „nič nám neumožňuje tvrdiť, že došlo k akejkoľvek sabotáži alebo kybernetickému útoku“.
Španielsko a Portugalsko sú v EÚ šampiónmi v oblasti zelenej energie a tesne pred výpadkom v pondelok získavali viac ako 80 percent svojej elektriny z obnoviteľných zdrojov.
Odborníci už skôr uviedli, že rýchly rozmach veternej a solárnej energie vyvíja zvýšený tlak na španielsku rozvodnú sieť, ktorá potrebuje modernizáciu, aby zvládla rekordné objemy prerušovaných obnoviteľných zdrojov energie.
Meeus však povedal, že zelená energia nie je zodpovedná za pondelkový výpadok prúdu, keďže EÚ v posledných rokoch presadila niekoľko súborov pravidiel, ako napríklad aktualizované predpisy o pripojení k sieti z roku 2016, aby zabránila odpojeniu výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov od siete spôsobom, ktorý by ohrozil systém.
„Povaha a rozsah výpadku robia nepravdepodobným, že by príčinou bol objem obnoviteľných zdrojov energie, keďže španielska sieť je často vystavená veľmi vysokým objemom takejto výroby,“ dodal Daniel Muir, hlavný analytik pre európsku energetiku v spoločnosti S&P Global.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik