Advokát Martin Ribár prostredníctvom stránky na Facebooku Za právny štát a demokraciu v poslednom čase odhaľuje praktiky médií, ktoré používajú pri informovaní o prebiehajúcich vyšetrovaniach. „Na pokračovanie“ uvažuje, či médiá o trestných konaniach informujú objektívne. V príspevku s číslom tri hovorí niečo k pánovi Vagovičovi a jeho vnímaniu prezumpcie neviny u ČURILLOVCOV a „tých druhých“, ale aj niečo z judikatúry ESĽP k médiám, novinárom a trestným konaniam.
Už v predchádzajúcich dvoch článkov prejavil rozhorčenie nad selektívnym prístupom niektorých novinárov k prezumpcii neviny. Hoci na každého trestne stíhaného, kým nie je právoplatne odsúdený platí, že sa na neho hľadí, ako na nevinného, pre tieto médiá to neplatí u každého. Kým niektorým osobám médiá robia prokurátora, sudcu, aj kata, iné osoby, ako čurillovci, s ktorými má on sám vlastné skúsenosti, sú médiami, aj bez rozhodnutia súdov, zbavené viny.
„Pozrel som si rozhovor novinára Vagoviča s operatívnym pracovníkom Róbertom Magulom - jedným z čurillovcov. Mal som pri pozeraní naozaj zmiešané pocity. Chvíľami som mal pocit, že vlastne pán Magula je tam iba do počtu, pán Vagovič kládol otázky, aj na ne odpovedal, „pomáhal“ s odpoveďami Magulovi, ktorý tam bol akoby vlastne iba na to, aby pánovi Vagovičovi „pritakal“ a „odobril to“, čo prezentuje samotný novinár pán Vagovič,“ žasne advokát.
„Rozhovor sa týkal aj mnohých vecí, ktoré sa ma týkajú osobne, a o ktorých mám naozaj informácie „z prvej ruky“ – z môjho výkonu obhajcu, a z mojich vlastných trestných konaní – to, že v rozhovore zaznievali častokrát ľahko vyvrátiteľné tvrdenia, tomu ešte rozumiem v tom kontexte, že je to také obhajobné PR pre čurillovcov a asi aj reklama na knihu pána Vagoviča,“ myslí si M. Ribár.
Martin Ribár upozorňuje, že mnohé tvrdenia novinár prezentoval ako skutočnosti, nie ako podozrenia. „On nehovoril o prezumpcii neviny, on to prezentoval ako realitu – takto to bolo a bodka.. čo tam potom, že o tom ešte nerozhodol súd? Takto to je a bodka! Čurillovci sú nevinní, všetci ktorých vyšetrovali čurillovci sú vinní – a nikdy inak,“ píše advokát a pre starších s iróniou dodal heslo zo socializmu, kedy sa hovorilo, že so ZSSR na večné časy a nikdy inak.
„Tiež ma, u tak oceňovaného novinára ako je pán Vagovič, zarazilo v uvedenom rozhovore, že tak podľa jeho vlastného názoru a aj názoru pána Magulu – ak niečo robili „iní obvinení“ a ich obhajcovia bolo to niečo nekalé, nezákonné a zlé – ale ak to isté robia čurillovci a ich obhajca – to je už, ako inak, absolútne v poriadku,“ nerozumie advokát prístupu oceňovaného novinára.
On sám sa na pána Vagoviča obrátil s ponukou stretnutia pri káve, na ktorom by si novinár mohol vypočuť aj pohľad druhej strany. Ale aj to, aké má Ribár skúsenosti z trestných konaní, výkonu advokácie, či z vlastnej väzby.
„Ako to dopadlo asi tušíte – bez reakcie a bez odpovede.. tak, ako pred pár rokmi, keď sme si dohadovali stretnutie,“ odtušil advokát.
„ESĽP pomerne konštantne judikuje, že princíp prezumpcie neviny musia dodržiavať nie len sudcovia a ďalšie orgány štátu, ale aj médiá. Ochrana práv novinárov šíriť informácie o prebiehajúcich trestných konaniach vyžaduje, aby konali v dobrej viere, na presnom skutkovom základe a poskytovali spoľahlivé a presné informácie v súlade s novinárskou etikou. Čl. 10 ods. 2 Dohovoru (Európsky dohovor o ľudských právach – Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd) so sebou nesie aj „povinnosti a zodpovednosť“, ktoré sa rovnako aplikujú aj na médiá. Žurnalisti píšuci o trestných konaniach, ktoré práve prebiehajú, musia prijateľne zaistiť, aby neprekračovali hranice stanovené v záujme riadneho procesu a aby rešpektovali právo obvinených na to, aby boli pokladaní za nevinných,“ uzatvára Martin Ribár a ponúka aj obsiahlejší článok z Právnych listov.
Krátko po zverejnení tretej časti o mediálnej manipulácii Martin Ribár prináša informáciu o tom, že sa mu denník SME ospravedlnil. Pripomína krátku chronológiu udalostí, ktoré k tomu viedli.
9. apríla v jednom z článkov SME Ribára označilo za „mafiánskeho právnika“. Deň na to kontaktoval autora článku – neúspešne. Text článku bol zmenený a z „mafiánskeho právnika“ sa stal „advokát mafiánskej skupiny takáčovci“. Martin Ríbár preto kontaktoval advokáta Bezáka. Ten aj vedeniu redakcie zaslal výzvu na zverejnenie ospravedlnenia a predžalobnú výzvu.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik