Európska únia uvažuje, že v rámci snahy o ukončenie dovozu ruského plynu do Európy by mohla presadiť opatrenia, ktoré by firmám umožnili ukončiť s ruskými firmami dosiaľ platné kontrakty na plyn bez sankcií.
Ďalším opatrením by mohol byť zákaz podpisovania nových kontraktov. Ide o jedny z možných návrhov opatrení, ktorými chce EÚ ukončiť európsku závislosť na ruskom plyne do roku 2027. Plán však vzhľadom na ceny plynu a geopolitický vývoj niekoľkokrát odložila. Teraz ho chce predstaviť na začiatku mája. Informuje Politico či Financial Times.
Plán má byť zverejnený 6. mája, obsahuje okrem iného návrh legislatívy, ktorá by firmám umožnila vypovedať existujúce zmluvy s Ruskom bez finančných sankcií, a to prostredníctvom doložky o vyššej moci. Ako vyššia moc by podľa týchto návrhov bola označená vojna na Ukrajine. "Ak celý nápad spočíva v tom, že sa Rusku neposielajú ďalšie peniaze, potom by platenie kompenzácií spochybnilo celý účel," povedal jeden z úradníkov EÚ. Niektorí však uznanie konfliktu na Ukrajine za vyššiu moc spochybňujú.
Európska komisia zároveň zvažuje právne záväzné opatrenia aj obchodné nástroje, ktoré by mali dovoz fosílnych palív z Ruska definitívne ukončiť. Napríklad zákaz uzatvárania nových kontraktov s ruskými firmami.
Kým komisia uvažuje o úplnom zastavení dodávok plynu z Ruska, tak slovenský premiér Robert Fico sa ešte stále nezmieril so zastavením tranzitu plynu cez Ukrajinu na Slovensko a ďalej na západ.
Premiér je podľa svojich slov stále veľmi silný zástancom obnovy tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. „Chcem vysloviť svoje rozhorčenie na adresu Ukrajiny a spôsobu akým blokujú obnovenie tranzitu plynu cez svoje územie,“ povedal na stretnutí so zamestnávateľskými zväzmi Fico.
Pripomenul zamestnávateľom jeden paradox. „My sme obviňovaní, že ak kupujeme ruský plyn, tak podporujeme ruskú vojenskú mašinériu. A aký plyn kupuje Ukrajina? Samozrejme, že ruský plyn. Čiže Ukrajinci sami platia za ruský plyn a vlastne financujú ruskú vojenskú mašinériu na druhej strane,“ dodal Fico.
Európska únia si podľa neho musí vybrať. „Musíme si vybrať, že či bude zdroj surovín aj z východu, čo bude významne stabilizovať ceny energií v Európe, alebo sa naplní oficiálny materiál Európskej únie, ktorý hovorí že v roku 2027 finito. Nič nepôjde z Ruskej federácie smerom do Európy so všetkými dôsledkami, ktoré to bude mať,“ zdôraznil Fico.
Odkladanie plánu, ktorý bol už dvakrát odložený, súvisí okrem iného s geopolitickými faktormi. Medzi nimi je znovu-oživenie diskusií o budúcnosti plynovodu Nord Stream. Niektoré európske štáty totiž v minulých mesiacoch začali hovoriť o obnovení dodávok plynu z Ruska, a to v súvislosti s jeho nízkou cenou a lepšou konkurencieschopnosťou týchto štátov.
Iná skupina európskych štátov, vrátane Českej republiky, naopak vyzvala k definitívnemu odstrihnutiu sa od ruského plynu.
Informácie z Bruselu sa objavujú v čase amerických snáh o diplomatické urovnanie vojny na Ukrajine a tiež prebiehajúce obchodné rokovania s administratívou Donalda Trumpa, ktoré zahŕňajú aj dovoz plynu.
Súčasne sa Spojené štáty netaja snahou o obnovenie plynovodu Nord Stream, ale pod americkou kontrolou. Podľa stále vyjednávanej dohody medzi USA a Ukrajinou by sa mala rovnako plynárenská infraštruktúra vrátane ukrajinských plynovodov do Európy dostať pod kontrolu Spojených štátov.
V roku 2024 doviezla Európska únia zo Spojených štátov viac než 45 miliárd metrov kubických skvapalneného zemného plynu (LNG). To predstavuje 16,5 percenta celkového dovozu plynu do EÚ a takmer 45 percent dovozu LNG.
Americký prezident Donald Trump už niekoľkokrát uviedol, že chce, aby Európska únia nakupovala viac amerického plynu, a predstavitelia Únie túto možnosť nevylúčili. Ide rovnako o súčasť terajších rokovaní so Spojenými štátmi ohľadom vysokých ciel, z ktorých niektoré už boli zavedené, iné zatiaľ pozastavené.
Napriek zákazu dovozu ruskej ropy po mori a uhlia EU naďalej vo veľkom nakupuje skapalnený zemný plyn (LNG) z Ruska. Podľa analytikov z Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA) únia od začiatku roku 2025 do apríla doviezla ruské fosílne palivá v hodnote 5,3 miliardy eur. Za posledných dvanásť mesiacov činili platby za ruskú ropu a plyn 21,9 miliardy eur.
Zatiaľ čo dovoz plynu plynovodmi sa od roku 2022 znížil o dve tretiny, dovoz LNG z Ruska naopak vzrástol o 60%. Import ruského plynu však zostáva na najnižšej úrovni od začiatku vojny. Súčasťou pripravovaného plánu má byť tiež riešenie dovozu jadrového paliva, uviedol predstaviteľ Komisie bez ďalších podrobností.
Aktuálne Európska únia odoberá z Ruska namiesto 45 percent plynu len 18 percent. Zatiaľ čo predtým bol jeden z piatich barelov ropy ruský, teraz je to jeden z päťdesiatich. Ani uhlie už EU neodoberá z Ruska žiadne, uviedla vo svojom prejave von der Leyenová. "Keď to zhrniem, znížili sme financovanie ruskej vojenskej ekonomiky a posilnili našu energetickú bezpečnosť," dodala.
Proti prísnejším energetickým sankciám sa však stavajú niektoré členské štáty – najmä Slovensko a Maďarsko – čo sťažuje dosiahnutie jednomyseľnosti, ktorá je k prijatiu sankcií potrebná.
Alternatívou, o ktorej sa začína hovoriť stále častejšie, je zavedenie ciel na ruský plyn. Podľa bruselského think-tanku Bruegel by taký krok obmedzil príjmy Moskvy a zároveň poskytol EU dodatočné rozpočtové prostriedky. Tarify navyše na rozdiel od sankcií vyžadujú iba väčšinovú podporu medzi členskými štátmi.
„Efektívny spoločný nástroj na dovoz ruského plynu je naliehavo potrebný. Inak môže Rusko opäť zneužiť selektívne dodávky na vyvolanie hlbokých sporov medzi členskými štátmi,“ uviedol think-tank Bruegel.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik