Umelá inteligencia nemá žiadne fyzické zmysly ani pocity, čo vytvára značnú priepasť medzi ľudskými skúsenosťami a jejimi funkciami. Skutočné obavy by nemala vyvolávať samotná umelá inteligencia, ale tí, ktorí ju ovládajú – programátori, korporácie a vlády.
V súčasnosti často počujeme, že umelá inteligencia (UI), ktorá vyzerá a správa sa ako človek, dobre hovorí, prejavuje emócie a tvrdí, že je kreatívna. “To je, ale zavádzajúce, pretože UI tieto skutočné ľudské vlastnosti postráda a vôbec nie je človekom. To môže byť nebezpečné, pretože to vytvára presvedčivú ilúziu,” v článku pre The Conversation to napísal profesor kognitívnej neurovedy Guillaume Thierry.
Obecná umelá inteligencia, ktorá by sa podobala ľudskému mysleniu, zostáva čisto fiktívna. Súčasná umelá inteligencia je len štatistickým nástrojom, ktorý napodobňuje vzorce z obrovského množstva ľudských dát. Keď reaguje, predpovedá ďalšie slovo na základe svojho tréningu, pričom jej chýba skutočné porozumenie alebo vedomie, zdôrazňuje článok.
“Skutočne mysliaca umelá inteligencia je nepravdepodobná, pretože nemá žiadne fyzické zmysly ani pocity, čo vytvára značnú priepasť medzi ľudskými skúsenosťami a jej funkciami,” tvrdí Thierry
Filozof David Chalmers označuje záhadné spojenie medzi naším fyzickým telom a vedomím ako „ťažký problém vedomia“. Vedci predpokladajú, že vedomie vzniká kombináciou vnútorných duševných stavov so zmyslovými vstupmi. Vzhľadom k tomu, že ľudské zmysly a emócie sú pre vedomie kľúčové, existuje medzi všeobecnou umelou inteligenciou a ľudským vedomím značná priepasť.
“Programátori umelej inteligencie sú ľudia, a to je súčasť problému. Zverili by ste sa programátorovi so svojimi najhlbšími tajomstvami alebo životnými rozhodnutiami? Napriek tomu to ľudia robia s umelou inteligenciou, ako je Claude, GPT-4.5 a ďalšími,” píše ďalej Thierry.
Dávať umelej inteligencii vlastnosti podobné ľudským je riskantné. Spôsobuje to, že sa správame akoby tieto UI boli skutočne ľudské, čo vedie k zavádzajúcim tvrdeniam, že niektoré z nich prešli Turingovým testom. “Ak umelé inteligencie týmto testom skutočne prechádzajú, musíme prehodnotiť jeho kritériá,” upozorňuje Thierry.
Umelej inteligencii chýba skutočné porozumenie ľudskosti. Nedokáže cítiť súcit ani vnímať vašu bolesť, nemá vkus, inštinkty ani morálny kompas. Jej túžby a etika závisia iba na tom, čo je do nej naprogramované. Skutočné obavy budí, ale nie samotná UI, ale tí, ktorí ju ovládajú – programátori, korporácie a vlády.
Podľa autora nejde o pesimizmus. Umelú inteligenciu používa každý deň ako efektívny nástroj pre rôzne úlohy. Zostáva však len nástrojom a ako každý nástroj môže byť zneužitá.
Ako ďalej píše: predstavte si, že sa zamilujete do pútavej UI ako vo filme ONA, a ona sa potom „rozhodne“ odísť. Čo by ste robili? Nebude to umelá inteligencia, ktorá odchádza, ale osoba alebo systém, ktorý ju ovláda a ktorý sa snaží ovplyvniť vaše jednanie.
“Musíme prestať dávať umelej inteligencii ľudské vlastnosti. Moja prvá interakcia s GPT-3 ma rozčúlila, pretože sa vydával za človeka a tvrdil, že má city a vedomie,” píše Thierry o svojich skúsenostiach.
A musíme teraz umelú inteligenciu zbaviť ľudských vlastností. Spoločnosti by mali odstrániť odkazy na emócie alebo poznanie a zabezpečiť, aby UI odpovedala vecne, bez používania „ja“ alebo emocionálneho jazyka.
Autor o tom pochybuje. Podľa neho to bude podobné ignorovaniu existujúceho problému ako je ignorovanie varovaní pred emisiami CO₂. Thierry je však presvedčený, že je nutné varovať veľké technologické firmy pred nebezpečenstvom ľudskosti UI.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik