Čo tam po Najvyššom súde! Organizátori londýnskeho maratónu vyhlásili, že biologicky mužskí transrodoví jedinci budú môcť súťažiť so ženami v nadchádzajúcich pretekoch. A to aj napriek nedávnemu rozhodnutiu Najvyššieho súdu, ktoré potvrdilo realitu, že pohlavie je binárne, osoba je buď žena alebo muž.
Minulý týždeň britský najvyšší súd vyhlásil, že „pojem sexu je binárny, osoba je buď žena alebo muž“, čo znamená, že údajne transrodovým osobám bude zakázané používať priestory určené pre jedno pohlavie, ako sú šatne alebo kúpeľne určené len pre ženy. Rozhodnutie tiež pravdepodobne zakáže biologickým mužom súťažiť v ženských športoch, informuje Breitbart News.
Riaditeľ pretekov londýnskeho maratónu Hugh Brasher však v stredu povedal, že súťažiaci budú môcť súťažiť s tými pohlaviami, s ktorými sa identifikujú v hlavných pretekoch s hromadnou účasťou.
Organizácia však poznamenala, že transgender bežci by sa nemohli zúčastniť ženských pretekov v elitných, majstrovských alebo „určených pre vek“, ako to zakazujú smernice World Athletics, uviedla BBC .
Minulotýždňové rozhodnutie najvyššieho súdu okrem iného zaistilo, že údajne transrodovým jednotlivcom by bolo zabránené začať súdne spory o nerovnosti, ak by im bol zakázaný prístup do priestorov pre jedno pohlavie, pravdepodobne vrátane oblastí, ako sú toalety určené len pre ženy, šatne a športy.
Viac v článku:
Organizátori londýnskeho maratónu uviedli, že namiesto okamžitého vykonania rozhodnutia počkajú, kým dostanú správy o rozhodnutí od Komisie pre rovnosť a ľudské práva a Sport England, a až potom zmenia svoju politiku.
Iné športové orgány však už pred rozhodnutím Najvyššieho súdu obmedzili prístup na svoje podujatia, vrátane britskej cyklistiky, britského veslovania, Rugby Football Union (RFU) a UK Athletics.
Londýnsky maratón už pred časom vyvolal polemiku o svojej transgender politike. V roku 2023 „Glenique Franková“, ktorá rok predtým súťažila na maratóne v New Yorku ako „Glen“ v mužskej kategórii, porazila na londýnskom maratóne takmer 14 000 žien.
Keby Frank súťažil v mužskej kategórii, umiestnil by sa na 15 386. mieste. Po pretekoch Frank hrdo vyhlásil v rozhovore pre BBC, že vystúpenie bolo ukážkou „dievčenskej sily“.
Bývalá britská olympionička a jedna z najrýchlejších žien v histórii, Mara Yamauchi, kritizovala Franka za to, že ako biologický muž súťažil so ženami, keď povedala: „Takmer 14 000 žien skončilo v horšej cieľovej pozícii kvôli nemu... Muži v ženskej kategórii sú pre ženy nespravodlivé.“
Frank sa neskôr ospravedlnil za účasť na ženských pretekoch a odvtedy sa zasadzoval za samostatnú transgender súťaž v maratónskom behu.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik