Prezident USA Donald Trump svojim nástupom poriadne rozbúril už aj tak nepokojné vody medzinárodných vzťahov, obchodu i diplomacie. Takýto vývoj však nikto nečakal!
Trump tvrdo tlačí na Kanaďanov. Niekoľkokrát vyzval severných susedov, aby sa pripojili k USA. Súčasne proti nim, rovnako ako proti mnohým iným krajinám, rozpútal colnú vojnu. Kanaďania na Trumpov tlak zareagovali po svojom. Začali uvažovať o pripojení k EÚ. Keď bruselskí politici videli, koľko Kanaďanov vážne uvažuje o pripojení k EÚ, podľa všetkého ich to príjemne šokovalo, informujú české Parlamentní Listy.
Keď sa Donald Trump stal druhýkrát prezidentom USA, začal obviňovať Kanadu, že ekonomicky prežíva len vďaka tomu, že využíva Spojené štáty a začal Kanaďanov nabádať, aby sa stali ďalším štátom USA. Kanaďania dali jasne najavo, čo si o nápade 47. prezidenta USA myslia a začali bojkotovať tovar prichádzajúci od južného suseda. Trump navyše s Kanadou, rovnako ako s mnohými ďalšími krajinami rozbehol colnú vojnu a Kanaďania hľadajú iných ekonomických partnerov.
Server Politico si v tejto súvislosti položil otázku, či by sa Kanada mohla stať napr. súčasťou EÚ. A hneď ponúkol odpoveď, pre mnohých možno značne prekvapivú.
Prieskum, ktorý uskutočnila spoločnosť Abacus Data na konci februára, ukázal, že 44 percent kanadských respondentov sa domnieva, že by ich krajina mala vstúpiť do EÚ, len 34 percent je proti tejto myšlienke.
"Sme poctení výsledkami takéhoto prieskumu. Ukazuje to atraktivitu Európskej únie a ukazuje to, aký veľký podiel kanadských občanov oceňuje EÚ a jej hodnoty," povedala Paula Pinhová, hovorkyňa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, na brífingu komisie. Ale hneď dodala, že sa nemieni nijako vyjadrovať k možnému podaniu kanadskej prihlášky do EÚ.
Neskôr v reakcii na otázku novinárov dodala, že článok 49 Zmluvy o Európskej únii stanovuje, že o členstvo v EÚ môžu žiadať iba európske štáty. Server Politico upozornil, že napriek tomu hľadí na EÚ pozitívne 68 percent opýtaných Kanaďanov. Na Spojené štáty sa podobne pozitívne pozerá len 34 percent občanov Kanady. Možno aj preto Kanaďania predpokladajú, že v horizonte 3 až 5 rokov sa EÚ stane pre Kanadu dôležitejším obchodným partnerom, než USA.
Keď kanadská ministerka zahraničia Mélanie Jolyová v stredu (16.4.) hostila vodcu G7 v Charlevoix, naznačila, že najvyššou prioritou bude zladenie sa s Európou ohľadom amerických odvetných ciel. „Na každom stretnutí nastolím otázku ciel, aby som koordinovala našu reakciu s Európanmi a vyvíjala tlak na Američanov,“ povedala Jolyová.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik