JD Vance poslal EÚ zásadný odkaz: Milujem Európanov, ale TOTO sa musí zmeniť! 
20 | 04 | 2025 I Diana Zaťková

JD Vance, americký viceprezident, ktorý stojí po boku Donalda Trumpa, poslal jasný odkaz ukrajinskému prezidentovi aj politikom v EÚ. Volodymyrovi Zelenskému pripomenul, že to vďaka Američanom drží obrana Ukrajincov stále pohromade. Smerom k EÚ zvolal, že miluje Európanov. A to nebolo zďaleka všetko. O téme informujú české Parlamentní Listy.

Americký viceprezident JD Vance poskytol rozhovor konzervatívnemu britskému spravodajskému webu UnHerd. Hneď na úvod rozhovoru zdôraznil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa mýli, keď dáva nahlas najavo, že JD Vance je až príliš naklonený počúvať tvrdenia ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Absurdné Zelenského obvinenia

"Zelenskyj sa v tom mýli. Opakovane som odsúdil plnohodnotnú inváziu, ktorá sa začala v roku 2022, ale rovnako ako prezident Trump som sa snažil uplatniť strategické poznanie, že ak chcete konflikt ukončiť, musíte sa pokúsiť pochopiť, kde Rusi aj Ukrajinci vidia svoje strategické ciele. To neznamená, že morálne podporujete ruskú vec alebo že podporujete inváziu v plnom rozsahu, ale musíte sa snažiť pochopiť, aké sú ich strategické červené línie, rovnako ako sa musíte snažiť pochopiť, čo sa Ukrajinci snažia z konfliktu získať,“ zdôraznil Vance.

„A o to sa prezident (Trump) už niekoľko mesiacov snaží a myslím, že je trochu absurdné, aby Zelenskyj hovoril (americkej) vláde, ktorá v súčasnosti drží celú jeho vládu a vojnové úsilie pohromade, že sme nejakým spôsobom na strane Rusov. Ako povedal prezident: ‚Nie sme na niekoho strane, sme na strane Ameriky a náhodou veríme, že nejlepším záujmom Ameriky slúži mier',“ zdôraznil viceprezident.

Vycúvajú USA z mierových rokovaní?
Trump určil podmienku pre stiahnutie USA z rozhovorov na Ukrajine. Prezident USA dúfa, že to nebude potrebné. Odstúpia? Donald Trump vysvetlil, prečo by Amerika mohla odstúpiť od dohody o prímerí medzi Ukrajinou a Ruskom. Počas prejavu na... Čítať ďalej
20 | 04 | 2025 | Milan Laca

Špeciálny odkaz mal aj pre Európanov, ktorí majú pocit, že súčasná administratíva USA má starého kontinentu plné zuby.

"Milujem Európu, milujem Európanov. Opakovane som povedal, že si myslím, že nemožno oddeliť americkú kultúru od európskej. Sme do značnej miery produktom filozofií, teológií a, samozrejme, migračných vzorcov, ktoré vyšli z Európy a ktoré založili Spojené štáty americké. Milujem rôzne kultúry, rozhodne si myslím, že Európa má svetu čo ponúknuť,“ nechal sa počuť Vance.

Euróski politici svojim voličom ponúkajú pravý opak toho, za čo hlasovali vo voľbách

Jedným dychom však dodal, že z európskych politikov získal dojem, že svojim voličom znova a znova ponúkajú pravý opak toho, za čo hlasovali vo voľbách. Naproti tomu Trumpova administratíva sa podľa Vance snaží hľadieť na veci realisticky a plniť to, čo voličom sľubovala.

"To je niečo, čoho sa naozaj obávam. Celý demokratický projekt Západu sa rozpadne, ak ľudia žiadajú prísnejšiu kontrolu migrácie, ale nimi zvolení politici príchodu migrantov nebránia," odkázal do európskych parlamentov.

"Považujem za najdôležitejšie, že voliči majú právo rozhodnúť, čo chcú. Hovorím to ako priateľ, nie ako niekto, kto ukazuje prstom a hovorí: ‚Vy, ľudia, vy ste to fakt pokašľali' – ale ako človek, ktorý Európu naozaj rešpektuje a miluje. Tou súčasťou skutočného prežitia a prosperity v 21. storočí  je reagovať na vôľu ľudí v otázke migrácie. To je niečo, čo americkí vodcovia a európski lídri pokašliavali takmer pol storočia. A ja hovorím: ‚Pozrite, rovnako ako prezident Trump vzal vážne obavy voličov, povzbudzujeme našich priateľov, našich priateľov v Európe, aby brali svojich voličov vážne',“ zdôraznil Vance.

Osud Maďarska je vo Ficových rukách!
Členské štáty zvažujú odobrať Maďarsku hlasovacie práva. No musí to byť jednohlasné. A tu nastupuje Fico! „Nedovoľme im, aby za nás rozhodovali,“ znie slogan na bilbordoch po celom Maďarsku s tromi klasickými darebákmi. Ukrajinským vodcom... Čítať ďalej
20 | 04 | 2025 | Diana Zaťková

Sčítané a podčiarknuté

Popri migrácii musia Európania podľa amerického viceprezidenta vziať vážne ešte jednu vec. Starosť o svoju vlastnú bezpečnosť.

"Pozrite, realita je taká - je to tvrdé povedať to takto, ale je to tiež pravda - že celá európska bezpečnostná infraštruktúra po celý môj život bola dotovaná Spojenými štátmi americkými. Pred dvadsiatimi až dvadsiatimi piatimi rokmi by sa dalo povedať, že Európa mala mnoho fungujúcich armád, prinajmenšom tých, ktoré dokázali brániť svoju vlastnú krajinu. Dnes, v roku 2025, večšina európskych národov nemá armády, ktoré by im mohli zaistiť primeranú obranu. Briti sú jasnou výnimkou, Francúzi sú jasnou výnimkou, Poláci sú jasnou výnimkou. Ale v niektorých ohľadoch sú to výnimky, které potvrdzujú pravidlo. Pravidlo, ktoré ukazuje, že európski lídri radikálne podcenili investície do bezpečnosti. A to sa musí zmeniť. Protože Spojené štáty se potrebujú zamerať na Áziu, na naše tamojšie bezpečnostné záujmy,“ vysvetľoval Vance.

Európania by si podľa amerického viceprezidenta mali vziať príklad z niekdajšieho vojaka z čias prvej svetovej vojny, politického vodcu z čias druhej svetovej vojny, a nakoniec aj prezidenta. Konkrétne prezidenta Francúzska Charlesa de Gaulla. Ten síce rešpektoval Spojené štáty, ale nechcel byť od nich závislý. A dnešná EÚ by to podľa Vancea mala mať rovnako.

Ani za de Gaulla nikto nepochyboval, že Francúzsko je spojencom USA, aj keď sa spolu politici oboch krajín preli. A keby si Európa uchovala viac nezávislosti, mohla podľa Vancea napr. odradiť Američanov od invázie do Iraku, ktorú osobne považuje za chybnú. Čiže sčítané a podčiarknuté, nezávislosť Európy podľa amerického viceprezidenta prospeje ako Spojeným štátom, tak Európe.

Európske mimovládky v panike! Zníži im EÚ financovanie v štýle Trumpa?
EÚ každoročne poskytuje miliardy neziskovým organizáciám. Teraz sa mimovládky obávajú, že peniaze vyschnú a začínajú byť znepokojené, informuje bruselský denník Politico. Sektor, ktorý sa pýši druhou najväčšou armádou lobistov v Bruseli hneď po... Čítať ďalej
20 | 04 | 2025 | Diana Zaťková

Férovejšie majú byť z Vancovho pohľadu nastavené aj obchodné vzťahy s EÚ. Preto vraj Trump nastavil takú colnú politiku, akú nastavil. Aby dosiahol férovejších ekonomických vzťahov s EÚ a aby to nebolo len tak, že ostatný svet bude veľa vyrábať a Američania to budú všetko kupovať. „Základnou politikou je obnoviť rovnováhu svetového obchodu,“ vyložil pohľad Trumpovej administratívy Vance.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik