Štúdia vyvrátila mýtus o zdravej hnedej ryži: Obsahuje arzén
21 | 04 | 2025 I Eka Balašková

V posledných rokoch sme aj na Slovensku prepadli mýtu o tom, že hnedá “natur” ryža, je zdravšia ako tá biela – lúpaná. Lenže… Hnedá ryža obsahuje výrazne vyššie hladiny arzénu ako biela ryža, pričom toxický prvok sa koncentruje vo vrstve otrúb. Najvyššiemu riziku v dôsledku vyššieho príjmu potravy v pomere k telesnej hmotnosti sú vystavené najmä deti do 5 rokov. Napriek svojim nutričným výhodám môže hnedá ryža neúmyselne vystaviť mladých jedákov hladinám arzénu, ktoré prekračujú bezpečnostné prahy, upozorňuje portál NaturalNews.com.

Nová štúdia z Michiganskej štátnej univerzity odhaľuje znepokojujúcu pravdu – „zdravšia“ alternatíva obsahuje takmer o 40 percent viac toxického arzénu ako spracovaná biela ryža. Výskum publikovaný v analýze rizík zdôrazňuje, že rovnaká časť zrna, ktorá dodáva ďalšie živiny, tiež koncentruje nebezpečný karcinogén – anorganický arzén.

„Ryžové otruby a hnedá ryža majú vyšší obsah arzénu a koncentráciu anorganického arzénu ako endosperm zrna alebo biela ryža,"  varuje štúdia. Zistenia odhaľujú kritický rozpor v modernej výžive: potravina chválená pre jej zdravotné prínosy môže v skutočnosti predstavovať skutočné riziko, najmä pre dojčatá a batoľatá.

Tohtoročné veľkonočné sviatky obohatí i meteorický roj Lyridy
Tohtoročné veľkonočné sviatky obohatí i zaujímavý úkaz na nočnej oblohe. V tomto období totiž dosahuje maximum svojej činnosti meteorický roj Lyridy, podobná udalosť sa zopakuje až o niekoľko rokov. TASR o tom informoval Pavol Rapavý zo Slovenského... Čítať ďalej
19 | 04 | 2025 | Ivan Brožík

Prečo je tomu tak

Ryža absorbuje arzén z pôdy efektívnejšie ako takmer ktorákoľvek iná plodina – podľa vedcov až 10-krát viac ako iné obilniny. Arzén sa rozpúšťa vo vode, ktorou sú zaplavené ryžové polia. Rastliny ho absorbujú a hromadí sa v ich otrubách. Tie sa odstraňujú pri rafinácii hnedej ryže na bielu.

Bezpečný nie je ani sirup

Otruby obsahujú 10-krát viac arzénu, ako samotná biela ryža. To má alarmujúce dôsledky pre produkty, ako je sirup z hnedej ryže, ktorý sa už spája s 30-krát väčším množstvom arzénu v niektorých dojčenských výživách. Rodičia ich podávaním môžu nevedomky otráviť svoje deti v domnienke, že volia zdravšiu možnosť. Najväčšie riziko tieto potraviny predstavujú pre dojčatá, ktorým sa podávajú pravidelne.

„Naša analýza ukazuje, že nielen toto zameranie na nutričný obsah je obmedzené, ale súhlasí aj s inými štúdiami, ktoré zistili zvýšené riziko vystavenia arzénu deťom,"uviedli vedci.

Karcinogén

Arzén je karcinogénny ťažký kov, ktorý sa spája s rakovinou močových ciest, pľúc, či kože. Napriek tomu zostáva skrytým kontaminantom v mnohých potravinách, najmä v ryži. Vo svojej anorganickej forme – najtoxickejšom variante – arzén narúša bunkový metabolizmus, spôsobuje poškodenie DNA a spája sa s kardiovaskulárnymi chorobami, cukrovkou a vývojovými problémami u detí, varuje štúdia.

Jezuita Kasan: V pôste nejde o odriekanie, ale o objavenie samého seba
Proces pôstu môže byť i pre moderného človeka prínosom. Keď sa niečoho zrieka, zároveň tým aj získava, napríklad poznanie o sebe samom. Pre TASR to pripomína rímskokatolícky kňaz, jezuita Matej Kasan. Pôst podľa neho nemusí mať vždy náboženský... Čítať ďalej
19 | 04 | 2025 | Bari Zajačková/ TASR

Kde všade sa nachádza arzén?
  • Ryža a výrobky z ryže (hnedá ryža, ryžové otruby, ryžový sirup, obilniny)
  • Jablková a hroznová šťava (v dôsledku pesticídov na báze arzénu, ktoré sa kedysi používali v sadoch)
  • Morské plody (organický arzén, menej toxický, ale stále znepokojujúci) 
  • pixabay.com | biela ryža je podľa štúdie zdravšia, ako hnedá - neobsahuje toľko arzénu

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".

Je to jediná cesta, ako môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik