Rakúske školy sa menia: Kresťanské deti už nie sú väčšina! Je toto varovný scenár aj pre nás?
20 | 04 | 2025 I Bari Zajačková

Prvýkrát v histórii majú na viedenských školách prevahu moslimskí žiaci nad kresťanskými, pričom ich podiel stále rastie. Rakúsko zápasí s dôsledkami masovej migrácie, ktorým sa Slovensko zatiaľ vyhýba - no dokedy?

Len necelých 60 kilometrov od slovenských hraníc sa odohráva kultúrna a demografická transformácia, ktorá môže slúžiť ako varovanie. Najnovšie údaje viedenského magistrátu odhaľujú, že v tamojších ľudových a stredných školách už moslimskí žiaci (41,2%) výrazne prevyšujú počet kresťanských (34,5%). Pre krajinu s katolíckou históriou ako Rakúsko ide o bezprecedentnú zmenu, ktorá vyvoláva otázku - mohlo by sa to stať aj na Slovensku?

Rakúsko verzus Slovensko: dva odlišné prístupy k migrácii

Zatiaľ čo Rakúsko patrí medzi európske krajiny s najvyšším podielom migrantov (27,2% obyvateľstva má zahraničný pôvod), Slovensko si udržiava jednu z najnižších mier prisťahovalectva v EÚ. Tento kontrast je výsledkom rozdielnych historických skúseností aj odlišných politických prístupov k otázke migrácie.

Rakúsko už dnes čelí dôsledkom svojej migračnej politiky z posledných desaťročí. Vo Viedni má prisťahovalecký pôvod viac než polovica obyvateľov a hlavné mesto zápasí so stále vážnejšími problémami v školskom systéme.

Situácia v školách ako odraz spoločenských zmien

Štatistika rakúskeho hlavného mesta hovorí jasnou rečou - z prváčikov na viedenských školách takmer 45 percent neovláda nemčinu natoľko, aby mohli sledovať vyučovanie. Mestská radkyňa pre vzdelávanie Bettina Emmerlingová otvorene upozorňuje na alarmujúci nárast antisemitizmu, nenávisti a pohŕdania ženami.

"Prieskumy ukazujú, že moslimská mládež vo Viedni nie je v priemere len výrazne náboženskejšia, ale čoraz častejšie prejavuje i hanlivé postoje," uviedla Emmerlingová pre rakúske médiá.

Na Slovensku zatiaľ takéto problémy neriešime, no skúsenosti z viacerých západoeurópskych krajín naznačujú, že integrácia veľkých skupín migrantov z odlišných kultúrnych prostredí predstavuje významné výzvy pre školský systém aj spoločnosť ako celok.

Klesajúca demografická krivka a potreba pracovnej sily

Slovensko čelí demografickej kríze - populácia starne a ekonomika bude v budúcnosti zápasiť s nedostatkom pracovnej sily. Otázkou zostáva, či to povedie k väčšej otvorenosti voči migrácii alebo k hľadaniu iných riešení.

Napriek tomu, že naša krajina má momentálne odlišnú situáciu než Rakúsko, ktoré má tradíciu prijímania gastarbeiterov ešte zo 60. rokov, demografické trendy naznačujú, že aj my sa budeme musieť vysporiadať s otázkou pracovnej migrácie.

Rakúsky experiment s povinnou výučbou demokracie

Rakúsko v reakcii na kultúrnu transformáciu svojho školstva prichádza s konkrétnymi návrhmi. Viedenská radnica presadzuje zavedenie povinného predmetu "Život v demokracii", ktorý by mal od útleho veku vštepiť deťom, bez ohľadu na ich pôvod a vierovyznanie, zásady demokracie a rovnosti.

"Vzhľadom na tento vývoj treba viac ako kedykoľvek predtým zaviesť výučbu povinného, spoločného predmetu Život v demokracii pre všetky deti od ľudovej školy," uviedla Emmerlingová s tým, že "nikto vo Viedni nesmie svoj spôsob života založiť na fundamentalistickom výklade náboženských textov, ktoré sú nepriateľské voči ženám, menšinám, štátu alebo demokracii."

Viedeň ako varovanie alebo prirodzený vývoj?

Prípad Viedne vyvoláva množstvo otázok o budúcnosti európskych spoločností. Slovensko si udržiava kultúrnu homogenitu, vývoj v susednom Rakúsku však ukazuje, ako rýchlo sa môže spoločnosť zmeniť v priebehu niekoľkých desaťročí.

USA dôrazne varujú Európsku úniu a spol
Ministerstvo zahraničných vecí USA varuje Európu pred zdržiavaním rozhovorov s Ukrajinou.Podpísanie mierovej dohody o ukrajinskej kríze by mali podporiť všetci, vrátane Európy. Vo Fox News to uviedla hovorkyňa amerického ministerstva zahraničia... Čítať ďalej
19 | 04 | 2025 | Ivan Brožík

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik