Gyimesi: Obrovský presah mimovládok do politiky je jasný (VIDEO)
19 | 04 | 2025 I Eka Balaskova

Maďarská aliancia nedokáže vysvetliť pravé dôvody toho, prečo bol Gyimesi Győrgy zo strany vylúčený. Ohradzujú sa akýmsi poškodením dobrého mena strany, ktorého sa mal dopustiť. V relácii Karty na stôl poradca ministra životného prostredia hovorí, že ani jediný dôkaz na to nemajú. V odôvodnení, ktoré mu Aliancia adresovala stálo napríklad aj to, že v sporoch strany a súčasnej vlády sa vždy zastal vlády. Aliancia podľa neho nemá program a stáva sa čoraz viac liberálnejšou.

Politik si myslí, že maďarský volič je prevažne konzervatívne a národne založený. U neho majú maďarskí voliči istotu, že nebude kolaborovať s progresívcami. O svojej politickej budúcnosti zatiaľ informovať nebude.
V krátkosti zhodnotil aj svoje pôsobenie v úrade poradcu ministra životného prostredia.
Jeho názor na mimovládne organizácie je známy už dlhodobo. Tie podľa neho vždy kritizujú len národné a konzervatívne subjekty. Ľudia by podľa neho mali vedieť, kto platí to, čo mimovládky hlásajú a podľa toho by si mal človek vedieť urobiť svoj názor. Nesúhlasí ani s podsúvaným tvrdením, že ide o akýsi ruský zákon.

Pol roka v úrade

Momentálne je jeho prioritou práca poradcu ministra životného prostredia.  V rámci tejto pozície sa venuje odkanalizovaniu južného Slovenska a zlepšenie poľnohospodárskej situácie v týchto regiónoch. „Politickej budúcnosti sa nevzdávam. Politiku mám rád, robím ju z presvedčenia a myslím si, že je to aj vidno,“  povedal Gy. Gyimesi.

Politik hovorí, že Tomáš Taraba (SNS / Život-NS) sa témy odkanalizovania Slovenska venuje najviac z doterajších rezortných ministrov.

„Kým iní ministri dávali rádovo desiatky miliónov eur ročne na kanalizáciu, počas ministrovania Tomáša Tarabu je to už 700-miliónov eur,“  vyčíslil politik. Pokračoval, že 150-miliónov dalo ministerstvo na zateplenie domov. Tarabu vníma ako dobrého ekonóma, keďže zrušil nevýhodné poistky nehnuteľností a z vodohospodárskeho podniku urobil firmu, ktorá je po rokoch v plusových číslach a tiež sa pri každom probléme s medveďmi postavil na stranu občana.

K zákonu o mimovládnych organizáciách

Gy. Gyimesi sa už dávnejšie vyjadril, že mimovládne organizácie sa boja transparentnosti a toho, čo roky samé požadovali od politických súperov. Jemu osobne neprekáža kontrola transparentnosti kohokoľvek, no situáciu prirovnal k tomu, ako keby sme chceli od NKÚ, aby nezverejňoval zmluvy a informácie, lebo veď on má kontrolovať iných. V celospoločenskej diskusii podľa neho vôbec nezaznel dôležitý fakt.

„To, čo nezaznelo je to, že tie politické mimovládky ako Via Iuris, Nadácia Zastavme korupciu, Nadácia otvorenej spoločnosti a ostatné, ktoré sa vždy vyjadrujú k politickej situácii, vždy sú v opozícii k národnej a konzervatívnej vláde a vždy sú ticho ak vládnu tí „ich“ politici, majú obrovský presah do politiky aj personálne,“  zdôrazňuje politik a ako príklad uvádza, že Zuzana Čaputová pochádzala z Via Iuris. Tá istá organizácia mala nominantov v Súdnej rade, v kresle ministra spravodlivosti, čo znamená, že títo ľudia personálne ovplyvňujú politické dianie na Slovensku.

Tentokrát je SMER na čele
V prípade, že by sa voľby do NR SR konali v prvej polovici apríla, do parlamentu by sa dostalo sedem politických subjektov. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu agentúry SANEP pre televíziu ta3, ktorý sa konal v dňoch 10.-16. apríla na vzorke 2550... Čítať ďalej
19 | 04 | 2025 | Eka Balaskova

Kto platí to, čo hovoria

Nikto sa takisto nepozastavuje nad faktom, že Alex Soros – „dedič impéria“ sa prezentuje mnohými kontaktmi na politické špičky EÚ. Považuje preto za úplne transparentné, že vláda chce vedieť, kto platí tieto organizácie. Sprehľadnenie finančných tokov pomôže aj občanovi urobiť si lepší názor, keď bude vedieť kto platí to, čo mu niekto hovorí.

Politickú mimovládku od sociálnej sa oddeliť nedá. Musel by to definovať zákon a navyše sú aj politické mimovládne organizácie, ktoré časť svojej činnosti venujú aj sociálnej sfére. Preto sa nedá požadovať výkazy len od určitých organizácií. Za reprezentatívne však nepovažuje ani rôzne rebríčky, ktoré zostavuje Transparency International Slovensko. „Toto je názor jednej neziskovej organizácie, ktorá má to šťastie, že má oveľa viac peňazí, ako iné,“vysvetlil politik.

Žiaden ruský zákon

Gy. Gyimesi upozorňuje aj na nesprávnosť pomenovania „ruský zákon“, ktoré sa ujalo v opozičných hodnoteniach. Pripomenul, že v štátoch, ktoré kritici tohto zákona považujú za kolísku demokracie, teda USA, či Izrael, takéto zákony platia dlhodobo.

On sám si myslí, že hoci je vplyv mimovládok na našu spoločnosť markantný, mnoho ľudí ich činnosť už „prekuklo“. Nik by s tým ale nemal mať problém.

„Keď sa tu niekto hrá na najtransparentnejšieho na svete, mal by byť transparentný aj on,“ dodáva politik.

Viac vo videu:

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".

Je to jediná cesta, ako môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik