Na dobré kšefty stačí málo - za chrbtom zopár podplatených médií a politikov
18 | 04 | 2025 I Ivan Brožík

Diskusia Na palete s podnikateľom s nehnuteľnosťami a spolumajiteľom bratislavského hotela Carlton Erikom Mikurčíkom bola zaujímavá a veľavravná. S jeho menom sa už osem rokov spája kauza Carlton, v ktorej figuruje aj známa technologická firma ESET. Podľa Erika Mikurčíka ide o najväčšiu živú korupčnú kauzu na Slovensku.

Je zaujímavé, že ak prijmeme definíciu podnikateľa Mikurčíka, do "najväčšej korupčnej kauzy na Slovensku" Je tak alebo onak zapletená zaujímavá zmes osôb a subjektov. Od exprezidentky Čaputovej cez ESET (jedna politická rodina) a Kočnera a Dennik N až po najhlasnejších "antikorupčníkov a "mafijobijcov" predchádzajúcich vlád.

Začiatky boli tradične slovensky "nevinné"

V roku 2017 pozval Erik Mikurčík do projektu nadobudnutia komplexu hotela Cartlton ako investorov dvoch spolumajiteľov ESET-u Maroša Grunda a Rudolfa Hrubého, ktorí ho však onedlho podvodným spôsobom z projektu vytlačili. "Udialo sa to za asistencie skorumpovaných zástupcov justície a mediálnej koordinácie s Denníkom N, ktorého vlastníkom je ESET." Informuje sa v "príbalovom texte" k videu Na palete.

Iba na zopakovanie nedávnej minulosti

Hrubý mal - podľa zverejneného rozhovoru -  Mikurčíkovi už dva mesiace po kúpe hotela začať naznačovať, že chce zmeniť štruktúru hlasovacích práv a vlastnícke podiely. Pre Mikurčíka to bol šok.

Záhadný vstup Denníka N a ako inak - jeho hviezdy Moniky Tódovej do biznisu

Počas rodinnej dovolenky v Španielsku ho (Mikurčíka - vyplýva z citovaného rozhovoru) nečakane kontaktovala redaktorka Denníka N Monika Tódová a opýtala sa ho, odkedy nie je konateľom hotela Carlton.

Vyvlastnenie a basta

Odvtedy sa Mikurčíkov život zmenil na “zlý sen”. Po návrate domov s manželkou podľa neho zistili, "že podpredseda bratislavského obchodného súdu Vladimír Sklenka s vyšším štátnym úradníkom Jurajom Kürtim na objednávku Mikurčíkových spoločníkov z ESET-u uskutočnili podvodný prepis v obchodnom registri, ktorým ho vytesnili zo spoločnosti."

Ako v Chicagu tridsiatych rokov minulého storočia

Odvtedy podľa Mikurčíka "spoločníci míňali z príjmov hotela 450-tisíc eur ročne na právne služby navyše na elimináciu Mikurčíka a jeho rodiny."

V súčasnosti v kauze prebieha okolo 70 súdnych konaní a jednou z postáv je Lipšic

"Do kauzy aktívne zasahoval aj Daniel Lipšic, ktorý je spojený s ESET-om" a podľa Mikurčíka "má za úlohu všemožne chrániť a obhajovať zástupcov spoločnosti ESET a kryť ich nezákonné činy". Mikurčík tvrdí, že "Lipšic vydieral bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby podal obžalobu na Mikurčíka za zablokovanie obchodného registra", ktorým si však Mikurčíkovci chránili vlastnícke práva a svoju spoločnosť po tom, ako sa dozvedeli o podvodnom prepise na OR.

Kováčik obžalobu, v ktorej boli závažné chyby (okrem iného výpočtová chyba vo výške 33 miliónov eur) skutočne podal

A to expresne rýchlo. Keby sa toto udialo v Číne, podľa Mikurčíka "by autorovi takejto obžaloby verejne na štadióne strelili do zátylku, pričom rodine popraveného by dali “uhradiť pohreb a tú guľku”."

V prípade rozhodoval okresný prokurátor Bystrík Palovič, ktorý mal (podľa zverejneného citovaného rozhovoru) od Mikurčíka žiadať úplatok 100-tisíc eur za zastavenie konania

Vyšetrovanie sa začalo až po deviatich mesiacoch po podaní Mikurčíkovho trestného oznámenia, hoci polícia mala podľa zákona o podaní rozhodnúť do 30 dní.

Do prípadu sa zapojil aj podnikateľ Marián Kočner

Vo zverejnenej komunikácii v aplikácii Threema bolo až 600 správ explicitne sa týkajúcich Mikurčíka a kauzy Carlton. "Kočner konal proti nemu a na popud Hrubého zo zákulisia manipuloval súdne konania. Rovnako do rozhodovania sudcov zasahovali aj ministerka spravodlivosti Lucia Žiňanská a jej štátna tajomníčka a neskôr šéfka rezortu Mária Kolíková", tvrdí Mikurčík.

Mikurčíkova manželka Zuzana Kalmanová napísala list prezidentke Zuzane Čaputovej (volebnú kampaň jej platil ESET)

Tá "v kusej odpovedi odporučila obrátiť sa na Generálnu prokuratúru. Tú však o pár dní hlava štátu na pôde parlamentu tvrdo kritizovala, tvrdiac, že GP zlyháva v boji proti korupcii."

Mikurčík upozorňuje, že "jeho prípad svedčí o tom, že ESET, ktorý sa cez politikov a politické strany snaží ovládnuť Slovensko, sa nezastaví pred ničím - a to aj v prípade, že získa kontrolu nad vládnou mocou."

Nemocniciam chýbajú milióny! Budú mať spokojní lekári kde robiť?
Nemocnice majú peniaze na svoju prevádzku už len na niekoľko mesiacov. Nemocnice pociťujú dôsledky memoranda Lekárskeho odborového združenia s vládou, na ktoré vopred upozorňovali. Niektorým nemocniciam zostávajú peniaze na niekoľko mesiacov; iné... Čítať ďalej
18 | 04 | 2025 | Roman Martiška

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik