Doklady v mobile už fungujú
16 | 04 | 2025 I Bari Zajačková

Ministerstvo vnútra konečne spustilo dlho očakávanú novinku – digitálne doklady v mobile. Slováci už nemusia nosiť so sebou plastové kartičky, stačí im smartphone. Virtuálne doklady sú dostupné pre Android aj iOS zariadenia, no ich použitie má zatiaľ obmedzenia. Polícia je pripravená na kontrolu pomocou čítačiek.

Ako funguje overenie identity

Policajt pri kontrole naskenuje QR kód z vášho mobilného telefónu, čím získa potrebné údaje. Systém automaticky overí vašu totožnosť a platnosť dokladov. Zatiaľ je služba určená predovšetkým pre policajné kontroly – konkrétne pre hliadky poriadkovej, dopravnej a železničnej polície.

"Nové elektronické doklady majú úspech! Už počas prvého dňa si aplikáciu stiahlo viac než 10 000 z vás. Slovensko má konečne digitálny občiansky a vodičský preukaz," uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Rozširujúce sa možnosti

Hoci momentálne je použitie digitálnych dokladov obmedzené, budúcnosť vyzerá sľubne. Ministerstvo už podpísalo memorandá so Slovenskou poštou, Železničnou spoločnosťou Slovenska a asociáciou poisťovní. Pilotný projekt sa spúšťa na krajských poštách (pošta 1 v každom krajskom meste).

Záujem prejavili aj banky, hotely či mobilní operátori. V ďalších fázach by sa mohli digitalizovať aj zbrojný preukaz, služobný preukaz či poľovný lístok.

Ako si aktivovať doklady v mobile

Aktivácia vyžaduje dve aplikácie – eDoklady a eIdentita. Postup je nasledovný:

1. Stiahnite si obe aplikácie z App Store alebo Google Play

2. Aktivujte si aplikáciu eIdentita pomocou občianskeho preukazu

3. Načítajte občiansky cez NFC na novších mobiloch alebo cez čítačku a počítač

4. Vytvorte si MeID prístupový kľúč (passkey)

5. V aplikácii eDoklady sa prihláste pomocou MeID

6. Aktivujte si jednotlivé doklady

Dôležité je vedieť, že ide o alternatívu, nie náhradu fyzických dokladov. Tie sa budú naďalej vydávať štandardne a ich digitálna verzia je len doplnkom.

Minister Huliak chce debatu o rente pre generálneho prokurátora, reaguje na Pellegriniho
Šéf mimoparlamentnej Národnej koalície a minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak (nezávislý) sa bude na koaličnej rade pýtať na okolnosti legislatívy, ktorá rieši nárok generálneho prokurátora na výsluhový dôchodok. Tvrdí, že ho k tomu... Čítať ďalej
16 | 04 | 2025 | Bari Zajačková/ TASR

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik