Len nedávno sa politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár vymedzil voči reportérovi Denníka N Vladimírovi Šnídlovi. Označil ho za „plateného polovzdelaného propagandistu" bez potrebnej kvalifikácie. „Šnídl nie je novinár, ale platený polovzdelaný propagandista. Na témy, ktoré nanucuje školám a tlačí mladým ľuďom do hláv, nemá žiadnu kvalifikáciu," napísal pred niekoľkými dňami Chmelár na sociálnej sieti. Reakcia na seba nenechala dlho čakať.
Chmelár tiež vyzval čitateľov, aby sa nedali zastrašiť obvineniami z „ačohentizmu": „Ak vás niekto obviní z ačohentizmu, obyčajne je argumentačne v koncoch a trafili ste klinec po hlavičke." Politický analytik tak ponúka obsiahlu kritiku súčasného stavu mediálneho diskurzu a vyzýva k návratu ku kontextuálnemu a komplexnému uvažovaniu namiesto zjednodušujúceho nálepkovania a jednostranného pohľadu na komplikované spoločenské a geopolitické otázky.
Na Chmelárovo odmietanie ačohentizmu sa ozval aj redaktor červeného denníka a na sociálnej sieti vysvetlil, že to je povinná výbava obhajcov ruskej diktatúry.
Eduard Chmelár trvá na názore, že propagandisti, akým je aj Šnídl, nie sú schopní kritického myslenia. Vysvetľuje, že tým, že sa u neho dožadujú niečoho, čo urobil už veľakrát len zakrývajú to, že sami nie sú schopní uznať rovnaké chyby zo strany iných štátov. Na záver pridáva Eduard Chmelár celkom aktuálny, zaujímavý postreh.
„Whataboutismus alebo po slovensky ačohentizmus je povinnou výbavou každého, kto pomáha záujmom ruskej diktatúry. Spomeniete, že Putin tu a teraz masakruje nášho suseda a oni sa okamžite pokúsia stočiť debatu k tomu, čo robili USA pred 22 rokmi,“ reagoval novinár Vladimír Šnídl na Chmelárove slová, ktoré použil aj v rozhovore pre projekt 360.
„Stručná odpoveď agentovi Šnídlovi: dvorného propagandistu Denníka N opäť trápi, prečo vraj vyťahujem Irak, keď sa hovorí o Ukrajine. Nuž práve preto, lebo je to rovnaké porušenie medzinárodného práva, ktoré však takíto darebáci nie sú schopní odsúdiť. Ja som inváziu na Ukrajinu odsúdil ikskrát, prečo útok na Juhosláviu, Irak atď. nie sú schopní odsúdiť propagandisti typu Šnídl, ale aj Ondrejcsák, Korčok alebo Weiss?,“ pýta sa na Facebooku politológ.
„Pretože tieto zločiny podporovali, pretože sa verejnosti pokúšajú vnútiť falošný naratív, že rozklad medzinárodného poriadku začalo Rusko, a nie americké imperiálne vojny. Šnídl sa ako každý propagandista vyhovára, že veď o vojenskej agresii v Iraku boli napísané tony článkov, tak prečo by ju mal odsúdiť práve on? Chápete to donebavolajúce pokrytectvo? V skutočnosti je takýto postoj definíciou propagandy - snažiť sa prekryť nepríjemnú pravdu tým, že poukazujete len na jej jeden aspekt, kým ďalšiu rovnako podstatnú časť zamlčíte,“ vysvetľuje Chmelár.a dodáva, že
Eduard Chmelá tvrdí, že „propagandistické úderky“ ho nezmyselne nútia odsúdiť vojenský konflikt na Ukrajine preto, lebo tým chcú prehlušiť vlastné svedomie a aby neprišli na pretras ich zlyhania. „Ale to sú spojené nádoby. Príčina a následok. Bez jedného nepochopíme druhé. A hlavne bez jedného nevyriešime druhé,“ upozorňuje politológ.
„Šnídl sa pokúša obhajovať opodstatnenosť „whataboutizmu" tým, že to uvádza - wikipédia! Ten najpochybnejší zdroj, pred ktorým vás varuje každá seriózna univerzita. A nadôvažok sa dozvieme, že vynálezcom pojmu „ačohentizmus" je ďalšie arciknieža propagandy, „akademik" Juraj Smatana. Viac k tomu netreba dodať. Títo neboráci sa zosmiešňujú sami. Vari len drobná poznámka na záver: keď treba riešiť slintačku a krívačku a Šnídl pripomína premiérovi Ficovi jeho postoje z covidovej éry, to už nie je ačohentizmus? To už je inéééé? Ale to je tiež typické pre tupých propagandistov: skôr či neskôr sa chytia do vlastnej pasce,“ baví sa Eduard Chmelár, ktorému je záhadou, že takíto demagógovia, akým je aj novinár Šnídl smú prekročiť prah akejkoľvek školy.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik