„Zase klamstvo, klamstvo a klamstvo,“ hovorí americký ľavicový režisér Oliver Stone, ktorý kritizuje demokratov za to, že v rámci pokusu obviniť prezidenta Donalda Trumpa zo spolčenia s Ruskom počas prezidentských volieb v roku 2016 zneužili federálne orgány činné v trestnom konaní. Stone tiež spochybnil všeobecne rozšírené názory na Rusko ako na zlomyseľného aktéra, tento naratív považuje za produkt propagandy.
Ruská vláda sa v roku 2016 mala podľa vtedy silne prowashingtonskej propagandy miešať do amerických prezidentských volieb s cieľom poškodiť kampaň Hillary Clintonovej a podporiť Donalda Trumpa. Podľa amerických spravodajských služieb mal túto operáciu nariadiť priamo ruský prezident Vladimír Putin. FBI začala vyšetrovanie tejto aktivity pod kódovým názvom Crossfire Hurricane, ktoré sa zameralo na možné väzby medzi Trumpovou kampaňou a ruskými predstaviteľmi.
"Vyšetrovanie nepreukázalo, že by členovia Trumpovej kampane konšpirovali alebo koordinovali svoje aktivity v oblasti ovplyvňovania volieb s ruskou vládou," stojí v správe. Výsledkom tak bolo, že hoci ruská vláda údajne viedla kampaň na podporu Trumpa, dôkazy o spolupráci medzi Trumpovou kampaňou a Rusmi neboli dostatočné.
Kým však Muellerova správa vyšla, slúžila aféra Russiagate ako základ pre masívnu politickú a mediálnu kampaň proti Trumpovi. Novinári z denníkov Washington Post a New York Times dokonca v roku 2018 získali Pulitzerovu cenu za údajné odhalenie ruského vplyvu na Donalda Trumpa v kauze ruského ovplyvňovania volieb. (Pripomeňme, že za podobnú žurnalistiku si mainstream na Slovensku navzájom udeľoval najrôznejšie sebou vytvorené vyznamenania, ocenenia a uznania. Pozn. HD.) Neskôr bol The Washington Post nútený priznať, že nové informácie niektoré ich predchádzajúce správy spochybňujú a celý príbeh, o ktorom pôvodne informovali, môže byť komplikovanejší a menej jasný, než sa pôvodne zdalo.
Bola to správa o výskume, týkajúcom sa prezidentskej kampane Donalda Trumpa v roku 2016, ktorú zostavil Christopher Steele, bývalý šéf ruského oddelenia britskej rozviedky (MI6) a financovala ju kampaň Hillary Clintonovej a Demokratický národný výbor. Spis bol bez povolenia zverejnený v roku 2017 a obsahoval neoverené informácie, ktoré potom slúžili ako základ pre ďalšie vyšetrovanie.
Pri vytvorení Steelovho spisu hral významnú úlohu ruský analytik Igor Dančenko. Dančenko bol však v novembri 2021 zatknutý kvôli svojim údajným rolám v šírení dezinformácií a neoverených klebiet, ktoré mali Trumpa spojiť s Kremľom.
Vyjadril sa Oliver Stone. "Tlieskam tomu, (čo Trump robí), a nenávidím to, čo urobili s Russiagate, naozaj. Myslím si, že je to - opäť, klamstvo, klamstvo a servírovanie klamstiev americkému ľudu," uviedol Stone pre stanicu FoxNews a ďalej hovoril o zbrojení federálnej vlády proti konzervatívcom.
Ktorý nariaďuje FBI odtajniť spisy, týkajúce sa operácie Crossfire Hurricane. (Opäť oznámka HD - Crossfire Hurricane bol kódový názov pre vyšetrovanie nielen Trumpa kontrarozviedkou, ktoré podnikal Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) od 31. júla 2016.)
Prezident Trump tiež prijal opatrenia proti právnym kanceláriám, ktoré boli do škandálu zapojené, vrátane pozastavenia ich bezpečnostných previerok a zákazu vstupu do federálnych budov.
(Ďalšia poznámka HD - V minulopsti ho a jeho cesty na Ukrajinu propagandisticky zneužíval slovenský propagandistický protiruský mainstream.) Nakrútil filmy Odhalenie Ukrajiny z roku 2019 alebo Ukrajina v plameňoch z roku 2016. Napriek tomu má režisér názor, že základná premisa Russiagate, že Rusko je zlovoľný aktér, je zlá a „neamerická“.
"Sú to potenciálne naši najlepší partneri, rovnako ako Číňania. Chcem povedať, že máme propagandou vnútenú predstavu, že sú nepriateľom," povedal Stone. "To všetko nám vštepila propaganda. Keď vyjdete do Číny a do Ruska, nepočujete takýto skeptický dialóg," dodal Oliver Stone, ktorého postoj spracovali parlamentnilisty.cz.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik