Europoslanec a šéf poradcov premiéra Erik Kaliňák hovorí o sprisahaní bezpečnostnej komunity alebo, ako sa z agentov stali aktivisti.
Kaliňák reaguje na slová šéfa Sorošovej Nadácie otvorenej spoločnosti Fedora Blačšáka, ktorý tvrdí, že zákon o mimovládkach je v skutočnosti pokusom o zmenu režimu.
"Tento hysterický strach z transparentnosti nás utvrdzuje v tom, že kráčame správnym smerom. Ale keď už pán Blaščák hovorí o zmene režimu, myslím, že nastal čas otvorene pomenovať a presne popísať, ako mimovládni aktivisti a takzvaná bezpečnostná komunita v rokoch 2020 až 2023 ovládli slovenské štátne inštitúcie, ako si uzurpovali právo rozhodovať o najzásadnejších politických otázkach a aké obrovské financie vynaložili na občiansku kampaň, aby voľby nevyhral Smer,” uviedol Kaliňák.
Europoslanec informoval, že každý si uvedomuje, že v čase vojny ide demokracia do úzadia a práve počas druhej svetovej vojny vzniklo jedno z monštier, pre ktoré neplatia pravidlá. Bolo to v USA a nieslo názov OSS - Office of Strategic Services - po slovensky Úrad pre strategické služby, ktorého úlohou bola nielen klasická špionáž, ale aj sabotáž či vplyvové operácie, pri ktorých bol dôležitý výsledok, nie prostriedok.
“De facto jediné morálne obmedzenie bola podmienka už pri samotnom vzniku OSS, že s koncom vojny skončí aj tento úrad. Lenže moc chutí, a tak netrvalo dlho a všetky tieto vojnové praktiky našli svoje odôvodnenie aj v čase mieru. Bol ním nástup komunizmu,” informuje europoslanec.
Dokumenty z Národnej bezpečnostnej rady USA napríklad ukazujú, že v Taliansku po vojne hrozilo víťazstvo komunisticko-socialistickej koalície, čo by znamenalo zásadné posilnenie vplyvu východného sovietskeho bloku.
“Presne vtedy sa bezpečnostná komunita v USA uzniesla na tom, že v rozpore s tým, čo si bežní ľudia myslia, neexistuje rozdiel medzi mierom a vojnou a spravodajské služby nesmú ostať v roli pasívneho sledovateľa, či informátora, ale musia aktívne vstupovať do politického diania v každej krajine, ktorú Spojené štáty považujú za strategickú pre svoj blahobyt,” uviedol Kaliňák s tým, že USA v Taliansku pred voľbami vyskúšali všetko od oficiálne štátných dotácií až po neoficiálnu finančnú podporu správnych politických strán, práce tu vniklo CIA.
Centrálna informačná agentúra, teda CIA dostala za úlohu tajné operácie, pod ktorými sa rozumeli všetky aktivity, ktoré vláda USA vykonáva alebo podporuje proti nepriateľským zahraničným štátom, alebo na podporu priateľských zahraničných štátov.
“Konkrétne ide o tajné aktivity súvisiace s propagandou, ekonomickou vojnou, preventívnymi priamymi akciami. vrátane sabotáže a protisabotáže, demolačnými a evakuačnými opatreniami, podvratnou činnosťou proti nepriateľským štátom, vrátane pomoci odbojovým hnutiam partizánom a skupinám oslobodzujúcich utečencov, ako aj podpory domácich protikomunistických prvkov v ohrozených krajinách slobodného sveta,” vymenoval Kaliňák aktivity CIA, ktorá za prvé desaťročie existencie stála za 50 prevratmi, často spojenými s pokusom o atentát.
Zlom nastal, keď ich podvratné aktivity vo Vietname, kde v spolupráci s vládnymi rozvojovými agentúrami, ktoré sa práve vtedy zlučovali do dnes už známeho USAID vyprovokovali proxivojnu medzi USA a Sovietskym zväzom, do ktorej sa po ich zlyhaniach museli priamo zapojiť aj americkí vojaci.
“Čo nasledovalo bola hit-paráda škandálov spojených so sledovaním a odpočúvaním od aktivistov cez politikov až po prezidentského kandidáta v prípade známom ako Watergate, odhalili sa zoznamy plánovaných atentátov desiatky novinárov píšucich pre CIA finančné prepojenia pripomínajúce tie najhlbšie konšpirácie a ľudia mohli dokonca vidieť aj zbraň spôsobujúcu infarkt,” skonštatoval Kaliňák s tým, že výsledkom bolo historicky jediné odstúpenie amerického prezidenta, porážka vo Vietname a desiatky odsúdených agentov, ale aj väčší dohľad kongresu na CIA, prezidentský rozkaz zakazujúci politické asanácie a takzvaný halloweenský masaker, kedy bolo zo CIA z noci do rána vyhodených 30% agentov.
Reputácia CIA fatálne utrpela. Doma aj v zahraničí a bezpečnostná komunita si uvedomovala, že je potrebná zásadná zmena toho ako vedú politickú vojnu. Riešenie, s ktorým prišli je podľa Kaliňáka, tak zákerné a podvratné až si to v určitom zmysle zaslúži uznanie.
“Položili si základnú otázku: Prečo by proti zlu zvanému komunizmus a za dobro zvané demokracia mali bojovať tajní agenti s čiernym financovaním zo spravodajských služieb, keď to vlastne môžu verejne robiť aktivisti a dokonca s transparentným financovaním z grantových schém a dotácií,” čo podľa europoslanca geniálny ťah, ktorý znamenal že všetko, čo bolo utajované sa stalo transparentným.
Za týmto účelom založila americká vláda na pokyn riaditeľa CIA svoju vlastnú kvázi mimovládku The National Endowment for Democracy (NED), teda Národný fond pre demokraciu, ktorý od svojho vzniku v tandeme s USAID šíri naprieč svetom už viac ako 40 rokov demokraciu.
Podľa Kaliňáka aktivisti na výplatnej páske týchto dvoch organizácií vždy hovoria o charite, ochrane základných ľudských práv, či iných vznešených hodnotách, ale faktom je, že primárnym cieľom USAID nie je pomoc, ale podporovať dosahovanie cieľov a zámerov zahraničnej politiky USA a presadzovať ich národné záujmy.
“Ešte zjavnejšie je to v prípade Nedu, o ktorom povedal priamo jeho prvý riaditeľ, že veľa z toho čo dnes robíme, pred 25 rokmi robila v utajení CIA,” uviedol Kaliňák, preto definične koho podporuje USAID alebo NED je zahraničným agentom USA.
Príkladov by za tie roky bolo podľa neho na hodiny, ale povedal to jedinou vetou 90% nezávislých médií na Ukrajine je v skutočnosti finančne závislých práve na týchto dvoch organizáciách a samotný Zelenský pocítil ako fungujú tieto nezávislé médiá a americká podpora demokracie, keď po voľbách, ktoré vyhral vďaka konštruktívnej rétorike hlásajúcej deeskaláciu a nápravu diplomatických vzťahov medzi Ukrajinou a Ruskom okamžite čelil vyhláseniu desiatok mimovládok financovaných práve v USAID a Nedom.
USAID či NED rešpektujú najtvrdšiu šáriu, ktorá nemá nič spoločné so základnými právami žien, alebo dokonca zabíjanie detí, lekárov a novinárov v oblasti ako je Gaza, lebo predsa Izrael a Saudská Arábia sú priatelia Ameriky.
“Ale na druhej strane investujú 5,5 milióna dolárov na údajné zlepšovanie životných podmienok LGBTQI plus osôb v Ugande, len preto, že ugandský prezident začal ekonomicky viac spolupracovať s Čínou, ktorá svojím ekonomickým rozmachom vážne ohrozuje americkú nadvládu,” upozornil Kaliňák na politiku USA.
Donald Trump sa po svojom znovu zvolení rozhodol okamžite pozastaviť fungovanie USAID a NEDU, toto rozhodnutie, ale neurobil z ekonomických dôvodov, lebo by chcel šetriť, či kvôli tomu, že nemá záujem, aby bolo USA super veľmocou. “Kým bezpečnostná komunita v CIA počas 60 rokoch bola výrazne prorepublikánska, tak dnes je výrazne prodemokratická,” uviedol europoslanec ako dôvod Trumpovho boja proti USAID a NEDu.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik