Colná vojna pred dverami! Agentúra Bloomberg otvorene popísala, prečo Trump rozpútal colnú vojnu a čo od nej očakáva. Po Trumpovom vystúpení už bude mať jasno aj EÚ. Trump si predstavuje, že nastane konkrétny scenár, ale vo verejnom priestore už zaznievajú pochybnosti, či Trump dokáže svoj plán naplniť. Americký prezident však dal najavo, že si tvrdo pôjde za svojím cieľom. Ursula von der Leyenová si je však istá, že EÚ môže vyjednávať z pozície sily. Tak ako to je?
Prezident USA Donald Trump pred pár dňami rozpútal colnú vojnu. Ale z jeho administratívy súčasne zaznieva varovanie, aby americkými clami zasiahnuté krajiny radšej konali a nezodpovedali recipročne rovnako vysokými clami, informujú české Parlamentní Listy.
Agentúra Bloomerg v Bielom dome pátrala po tom, čo Trump od colnej vojny, ktorú rozpútal, očakáva. Bol by ochotný pristúpiť na bezcolnú zónu s EÚ? Keď sa na to reportér agentúry Bloomberg spýtal, dostal jasnú odpoveď. „To nestačí!“
Neskôr naznačil, čo by si prial. "Nastane čas splácania dlhov. ... Jeden zo spôsobov, ako eliminovať obchodný deficit s EÚ je, že si od nás nakúpi energie. Budú si ich musieť kúpiť, pretože ich potrebujú," uviedol Trump.
Zároveň dal Trump najavo, že ak niekto bude na jeho colný úder odpovedať vlastným úderom voči USA, rozbehne sa ďalšie kolo colnej vojny.
„Čína včera vydala odvetné clá vo výške 34 %, ktoré dopĺňajú už aj tak rekordné clá, nepeňažné clá, nezákonné subvencovanie spoločností a masívnu dlhodobú manipuláciu s menou, a to napriek môjmu varovaniu, že každá krajina, ktorá podnikne odvetné kroky proti USA a vydá ďalšie clá nad rámec už existujúceho dlhodobého cla vyšším clám nad rámec tých pôvodne stanovených. Ak teda Čína do zajtrajška, 8. apríla 2025, nestiahne svoje 34% navýšenie nad rámec svojho už dlhodobého obchodného zneužívania, Spojené štáty s účinnosťou od Číny DODATOČNÉ clá vo výške 50 %. s ďalšími krajinami, ktoré tiež požiadali o schôdzky, začnú prebiehať okamžite. Ďakujeme vám za pozornosť, ktorú tejto záležitosti venujete!“ napísal Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social.
Keďže Európska komisia plánuje odvody až do výšky 25 percent na mnohé exporty z USA, v jednej ruke drží olivovú ratolesť a v druhej svoj nástroj proti nátlaku. Európska únia rokuje s obchodnou bazukou v ruke, no zatiaľ sa nevie dohodnúť, či stlačiť spúšť, informuje Politico.
Okrem starostlivo pripraveného posolstva o „proporčnej“ a „jednotnej“ odpovedi všetkých ministrov obchodu bloku na ich pondelkovom stretnutí v Luxemburgu, kľúčová otázka, ako reagovať na obchodnú politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, hrozí, že otvorí trhliny v krehkej súdržnosti bloku.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen dala jasne najavo, že EÚ chce najskôr rokovať. Povedala, že blok ponúka colnú schému „nula za nulu“ na priemyselný tovar, ktorá okrem iného zahŕňa autá, lieky, chemikálie, plasty a stroje.
EÚ chce vytvoriť dojem, že vyjednáva z pozície sily. Hlavné mestá EÚ sú však rozdelené v tom, akú palicu by mali používať.
Nástroj proti nátlaku (ACI), nukleárna možnosť, ktorá ešte nebola nasadená, by umožnila exekutíve EÚ zasiahnuť americké odvetvia služieb, ako sú technológie a bankovníctvo. Trumpove clá – ktoré by ovplyvnili vývoz z EÚ v hodnote 380 miliárd eur – sú presne tým druhom ekonomického šikanovania, na ktorý mala EÚ myslia pri navrhovaní ACI.
Ale len preto, že sa blíži jeho „recipročné“ clo vo výške 20 percent na všetok tovar EÚ (spolu s už platnými 25-percentnými odvodmi na oceľ, hliník a autá), neznamená to, že 27-členný blok je pripravený aktivovať svoju bazuku. Ak by to tak bolo, znamenalo by to, že blok je skutočne v obchodnej vojne.
Keď položíte svoju najsilnejšiu obchodnú zbraň na stôl tak skoro v procese vyjednávania, je ťažké ju odstrániť, ak sa veci naozaj zhoršia.
Európska komisia má už tento týždeň rozhodnúť o tom, či udelí pokutu spoločnostiam Apple a Meta za porušenie pravidiel digitálnej hospodárskej súťaže EÚ. Tento krok by mohol priliať olej do obchodného ohňa medzi Washingtonom a Bruselom.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik