Zdá sa, že protest proti „ruskému zákonu“, teda novele zákona o mimovládnych organizáciách zaujal ľudí naprieč celým politickým spektrom. Rafael Rafaj (Republika) hovorí o rusofóbii bez IQ, ktorú charakterizuje postoj „neviem, ale protestujem.“ Kto chce psa biť, palicu si nájde, píše R. Rafaj v úvode statusu.
„Tak je to aj s progresívnym aktivizmom v slovenských uliciach. Len nech nevedkovia prídu, hlavná vec sú fotky a články v angažovanom mediálnom mainstreame. A nech Slováci majú dôvod nadávať,“ načrtol Rafaj osnovu protestov, v ktorých vidí cieľ za každú cenu znechutiť ľudí a potom ich za pomoci silnej propagandy nahnať, ako liberálnych voličov. Veď rusofóbia je moderná a preto sa hodí aj na náš zákon o mimovládnych organizáciách. A tak k už ošumelým heslám, že Slovensko patrí do Európy jedna z mimovládok – Mier Ukrajine burcuje Slovákov proti „ruskému zákonu.
„Naozaj neviem, proti čomu protestujú ľudia, pretože to určite nevedia ani oni. Ja však hovorím o podstate, pretože ten slovenský zákon je aktuálne už len slabý odvar. Veď posúďte: namiesto agenta zahraničného vplyvu ostal len nejaký „lobista“... Poviem úprimne: radšej nijaký zákon ako nejaký trikrát prefiltrovaný paškvil, len aby aj slovenský baran ostal celý a najedol sa aj bruselský vlk,“ pokračuje R. Rafaj.
Zákon upravujúci pôsobenie politických mimovládok majú nie len v Rusku. Najstarší majú v USA, no majú ich aj v Izraeli, Maďarsku, Gruzínsku, či v Británii. Ten britský R. Rafaj nazval „totálnym úletom“, keďže je šitý rusofóbnou ihlou. Veď za kontakty s Ruskom tam hrozia nie len vysoké finančné tresty, ale aj väzenie.
„Tak naozaj neviem, ak toto všetko do detailov ovládajú kovaní „odborníci“ z angažovaného tretieho sektora (napr. Via Iuris, ktorá sa vyjadrovala), proti čomu vlastne tých ľudí na námestia a pred parlament zvolávajú?,“ uvažuje ďalej R. Rafaj s tým, že podľa neho je zákon už teraz „polomŕtvy pacient, kým v zahraničí majú detektívov, ktorí zahraničných agentov ovplyvňujúcich vnútornú politiku vysliedia veľmi rýchlo.
„Veď ten náš zákon sa ani z rýchlika nepodobá na ten ruský. A stavím sa, že ho nepoznajú ani obsedantní zvolávači protestov, nieto ešte bežný protestujúci občan,“ dodáva R. Rafaj.
„Ak si dáte námahu a pozriete si reakcie kvičiacej „občianskej" (čiže v preklade liberálno-progresívnej, resp.ultraľavičiarskej) spoločnosti v USA, Izraeli, Gruzínsku, Rusku, či Maďarsku, tak máte pocit, že to písal jeden a ten istý človek, resp. to prišlo z jednej a tej istej kancelárie – na vlas totožné floskuly a naratívy. Žeby predsa len rozfúkal vietor lístky na strome zahraničného vplyvu,“ pýta sa politik v závere.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik