ŠÚKL zasiahol v záujme bezpečnosti pacientov a okamžite stiahol z nemocníc a lekární šaržu lieku používaného po operáciách. V injekčnom roztoku, ktorý pomáha pacientom rýchlejšie samostatne dýchať, sa našli podozrivé častice. Odborníci však upokojujú - pacientom nehrozí výpadok liečby, náhradné šarže sú dostupné.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nariadil stiahnutie konkrétnej šarže nemocničného lieku Sugammadex Amomed z celého distribučného reťazca. Ide o šaržu s označením SX2302A (exspirácia 01/2026), ktorá obsahuje potenciálne nebezpečné častice v injekčnom roztoku.
Liek, používaný na urýchlenie zotavenia svalových funkcií po operačných zákrokoch, sa podáva výhradne v nemocniciach. Jeho hlavným účinkom je zabezpečiť, aby pacienti mohli po anestézii čo najskôr opäť samostatne dýchať.
"Pacientov môžeme uistiť, že ich liečba nebude nijako ohrozená," uviedol ŠÚKL vo svojom stanovisku. Na slovenskom trhu sú totiž dostupné nielen iné šarže rovnakého lieku, ale aj alternatívne prípravky s identickým liečivom a účinkom. O konkrétnej liečbe v jednotlivých prípadoch rozhoduje ošetrujúci lekár.
Stiahnutie sa týka všetkých úrovní distribúcie - od veľkoskladov cez lekárne až po zdravotnícke zariadenia v celej krajine.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik