Ešte donedávna sa slintačka a krívačka (SLAK) týkala len južného Slovenska. V pohotovosti boli chovy v okresoch Dunajská Streda a Komárno. V nedeľu sme sa dozvedeli, že pribudlo nové ohnisko, prekvapivo na Záhorí.
Po mimoriadnom pondelkovom zasadnutí vlády premiér na tlačovej besede informoval, ako sa mohla nákaza preniesť z juhu Slovenska na Záhorie a vyčíslil, koľko bude stáť likvidácia zvierat len v tomto chove.
Vláda odsúhlasila desať miliónov na nákup tovarov a služieb, ktoré majú pomôcť pri opatreniach súvisiacich so SLAK a v druhom materiáli odsúhlasila nasadenie armády. Vojaci majú pomáhať pri strážení vnútorných hraníc a vyčlenených objektov.
Bývalý riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy podľa Aktualít povedal, že je dôležité zamerať sa aj na poľovníkov.
Podľa jeho slov by mali byť prísne kontrolované aj autá zabezpečujúce logistiku chovov a tiež si myslí, že by bolo ideálne, aby zamestnanci zostávali na postihnutých farmách dovtedy, kým sa situácia celkom neupokojí.
Na pondelkovej tlačovej besede premiér potvrdil nákazu v chove v Plaveckom Štvrtku v stáde s viac, ako 3 500 kusmi dobytka. Legislatíva EÚ prikazuje ich všetky utratiť.
„S vysokou pravdepodobnosťou išlo o fyzický kontakt. Osoba z Plaveckého Štvrtka navštívila farmu v Maďarsku, a to v období, keď už boli prijaté opatrenia, takže sa tomu ťažko dalo zabrániť," vysvetlil premiér, ktorý tiež odhadol, že usmrtenie takéhoto veľkého stáda budú v rozsahu 60-70 miliónov eur.
Pripomenul tiež, že všetky opatrenia, ktoré Slovensko podstupuje, sú v súlade s nariadeniami EÚ s tým, že nemôžeme hovoriť o domácich miláčikoch, ale o hospodárskych zvieratách.
Popri vyčlenení desiatich miliónov eur na nákup tovarov a služieb, vláda prerokovala aj druhý materiál. V ňom šlo o návrh na vyčlenenie profesionálnej armády. Tá bude zabezpečovať verejný poriadok na vnútorných hraniciach SR.
„Tiež na zabezpečenie strážených objektov v súvislosti s výskytom vysoko nákazlivého vírusu slintačky a krívačky na území Slovenskej republiky. Potrebujeme pokračovať vo vyčleňovaní profesionálnych vojakov, pretože informácie nie sú práve najpriaznivejšie," povedal premiér.
Príslušníci armády budú hliadkovať pri všetkých hraničných priechodoch (HP) s Maďarskom a tiež na vybraných HP s Rakúskom. Tiež budú zabezpečovať bezpečnosť vybraných strážených objektov. Táto situácia by mala trvať do 30. mája 2025.
Jozef Bíreš, ktorý pôsobil aj ako riaditeľ, ale aj ako vedúci služobného úradu Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, situáciu označil za vážnu. Podľa Aktualít vyzval nie len na dôkladnú kontrolu personálu, ale aj na uzatvorenie fariem. Tvrdí, že vláda by mala vedieť, ako sa nákaza dostala na konkrétnu farmu a opatrenia by mali podchytiť všetky rizikové faktory. Radí preto hermetické uzavretie fariem a pod tvrdou kontrolou by mali prebiehať nie len pohyb vozidiel s krmivom, ale aj pracovníkov. Aj oni totiž vedia preniesť nákazu.
„Veľmi málo sa zatiaľ hovorí o poľovníkoch. Vedia byť veľmi nápomocní. Na druhej strane by sa pracovníci fariem mali vyhýbať pohybu v lese. Pri more ošípaných sme dali opatrenia 48 hodín a pred vstupom na farmu nemohli byť v lese a vykonávať poľovnícku aktivitu,“ pripomína J. Bíreš.
Kým pri chovoch v blízkosti maďarských hraníc sa nákaza SLAK rozšírila vetrom, na Záhorie ho preniesol človek, cez ktorého vírus prešiel do takéhoto chovu.
„Môže to byť pracovník alebo ľudia či personál. Môžu to byť aj motorové vozidlá alebo aj krmivo. Pokiaľ sa nestanoví zdroj vírusu, môžeme očakávať, že táto nákaza sa nám na Slovensku bude ďalej šíriť,“ upozornil J. Bíreš.
Jozef Bíreš tvrdí, že veľkí chovatelia dobytka sa na prenos mohli pripraviť už od začiatku marca, kedy boli prvé ohniská hlásené z Maďarska. So spolupracujúcimi farmami už mohli zabezpečiť logistiku tak, aby sa všetko čo súvisí s chovom nepohybovalo medzi farmami.
„Naozaj by to mal byť uzavretý systém. Nie náhodou SLAK, ktorú riešilo Slovensko prakticky pred 50 rokmi, bola o tom, že všetci pracovníci na farmách museli zostať na farmách. Bolo im zabezpečené bývanie či stravovanie a farmu nesmeli opustiť. Toto je najlepšie opatrenie, pretože aj keď pracovník prejde dezinfekčnou slučkou pri vstupe a výstupe z farmy, jeho pohyb po pracovnej dobe je často nekontrolovaný. A práve títo ľudia vystupujú ako rizikoví,“ uzavrel odborník.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik