Vláda pripravuje nové pravidlá pre úvery
30 | 03 | 2025 I Bari Zajačková

Ministerstvo financií SR predložilo do pripomienkového konania návrh zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorý zásadne zmení pravidlá hry. Vláda tým reaguje na dlhodobé problémy trhu, kde sa spotrebitelia často stávali obeťami nevýhodných podmienok.

Staré pravidlá nestačili, trh sa menil rýchlejšie než zákony

Doterajšia legislatíva už nestíhala držať krok s vývojom finančného trhu. Od roku 2008 sa svet úverov výrazne zmenil - väčšina ľudí si dnes vybavuje pôžičky online, za pár minút, bez návštevy pobočky.

„Dôvody, prečo bola predchádzajúca smernica účinná len čiastočne, vyplývajú zo samotnej smernice, napríklad nepresné znenie konkrétnych článkov, a z externých faktorov," priznáva sa v predkladacej správe návrhu zákona.

Jednoducho povedané - starý zákon už nechránil ľudí tak, ako by mal. Predovšetkým pri nových typoch úverov, ako sú rýchle online pôžičky či mikropôžičky, ktoré často lákajú práve najzraniteľnejších spotrebiteľov.

Čo nový zákon prinesie pre ľudí?

Slováci by mali pocítiť niekoľko pozitívnych zmien:

  • Jasnejšie informácie o úveroch - Koniec zmätočným zmluvám a skrytým poplatkom
  • Rýchlejšie vybavovanie žiadostí - Digitálny proces zjednoduší celú byrokraciu
  • Prísnejšie posúdenie schopnosti splácať - Banky nebudú môcť naháňať len podpisy a provízie
  • Viac ponúk zo zahraničia - Jednoduchší vstup zahraničných bánk na slovenský trh zníži ceny
Banky budú musieť poriadne preveriť, či úver nezhltne celú výplatu

Základom novej právnej úpravy je zvýšenie zodpovednosti finančných inštitúcií. Nebude už možné naťahovať ľudí na úvery, ktoré nemajú šancu splácať. Banky a nebankové spoločnosti budú musieť dôkladnejšie preverovať finančnú situáciu potenciálnych klientov.

Nová legislatíva navyše reaguje na fenomén krátkodobých pôžičiek s vysokými nákladmi - presne tých, ktoré často dostávajú ľudí do dlhových pascí a končia exekúciami.

Kedy sa nové pravidlá začnú uplatňovať?

Zmeny nebudú okamžité. Zákon by mal byť schválený v Národnej rade SR v priebehu budúceho roka, no úplne účinný bude až koncom novembra 2026. Tento časový odstup poskytne bankám a ďalším finančným inštitúciám priestor na prispôsobenie sa novým pravidlám.

Vláda týmto krokom sleduje nielen ochranu spotrebiteľov, ale aj harmonizáciu slovenských pravidiel s európskou legislatívou, čím sa vytvorí jednotný rámec v celej Európskej únii. Pre bežného človeka to znamená, že pri budúcej pôžičke bude mať konečne väčšie istoty a lepšiu ochranu proti praktikám, ktoré ho mohli dostať do finančných problémov.

Zmena zimného času na letný podľa odborníkov ovplyvňuje hormóny
Zmena zimného času na letný môže narušiť prirodzený biologický rytmus tela, ktorého súčasťou sú aj dva dôležité hormóny. Upozorňuje na to endokrinologička Anastázia Komárová zo zvolenskej nemocnice. Dodala, že hormón spánku, melatonín, sa tvorí... Čítať ďalej
29 | 03 | 2025 | Ivan Brožík/TASR

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok