NKÚ konštatoval, že manažment súdnej reformy Márie Kolíkovej (SaS) môže Slovensko pripraviť o milióny eur, upozorňuje podpředseda NR SR Tibor Gašpar (Smer-SSD) na sociálnej sieti. NKÚ podľa T. Gašpara varuje před obrovským plytvaním verejnými zdrojmi, čo je následok práve Kolíkovej chaos súdnej reformy. Bude nás to stáť milióny a aj financie určené na zlepšeni esa premrhajú. To však nie je všetko. Tibor Gašpar Kolíkovej pripomenul, prečo malo ministerstvo počas jej riadenia prezývku „realitná kancelária“.
Reakciu podpredsedu parlamentu si Kolíková „vykoledovala“ svojou plamennou výčitkou, že na nič nie sú peniaze.
„Keď nemáme na učiteľov, na zdravotné sestry, na detských psychiatrov a nemáme tu na ľudí, ktorí majú dohliadať nad odsúdenými!,“ burácala Kolíková v pléne.
Gašpar v reakcii na jej rozhorčené slová upozornil na fakt, že poslankyňa sa počas svojho pôsobenia na poste ministerky mohla viac starať o duševné zdravie ľudí vo väzbe, či vo väzení.
Správa NKÚ hovorí aj o nehospodárnosti pri nájme nehnuteľností pre potreby súdov.
T. Gašpar tiež pripomenul 24-miliónovú sekeru, no výsledok nikde nevidno, poukázal na pokles trestnej činnosti a vysvetlil, kde vznikol problém s generálnym prokurátorom M. Žilinkom.
„Vy ste sa o duševné zdravie ľudí, ktorí sú vo väzbách, alebo vo výkone trestu vôbec nestarali. Výsledkom je, že tam ľudia zomierali. Môžete rozprávať, čo chcete, nesiete za to politickú zodpovednosť,“ upozornil Tibor Gašpar Máriu Kolíkovú s tým, že mala možnosť navyšovať psychológov, no nestalo sa tak.
Tu Tibor Gašpar Márii Kolíkovej pripomína správu NKÚ o tom, ako zbabrala čerpanie eurofondov v súvislosti so súdnou reformou.
„Nebudeme čerpať možno stovky miliónov na to, čo malo byť plánované, lebo vy so svojimi ľuďmi ste niečo zmrvili. Spôsobili ste to, že teraz budeme dlhodobo prenajímať budovy súdov, preto to niekto nazýva realitnou kanceláriou ministerstva spravodlivosti a preto by sa na to mali pozrieť aj OČTK,“ vysvetľuje T. Gašpar s tým, že ak by peniaze boli čerpané včas, tak súdy sú v štátnych budovách.
Podpredseda NR SR pripomína fakt, že dnešná konsolidácia je dôsledkom šafárenia bývalých vlád a hlasovania ich poslancov. Nie malé peniaze pritom nie sú nikde viditeľné, T. Gašpar konštatuje, že nevidí za tých 24-miliónov žiadnu diaľnicu, nič hmatateľné, nič, čo by slúžilo občanom a o čom by sa dalo povedať, že to bol prospešný výdavok.
„Trestná činnosť klesla v porovnaní s rokom 2023 o 9.600, alebo až 9.700 trestných činov,“upozornil plénum podpredseda NR SR s tým, že ak niekto straší novelou Trestného zákona, mal by pracovať s vecnými číslami. Pripomenul, že z väzníc bolo prepustených 400 „horalkových zlodejov“, ktorí štát stáli nemalé peniaze.
„Problém začal, keď sa začal odkrývať obludný systém politického zneužívania aj justície, aj OČTK na naháňanie opozície a opozičných politikov,“ vysvetľuje T. Gašpar s tým, že to bolo vtedy, keď tu boli ľudia zatváraní bez dôkazov, boli tu porušované ľudské práva a mnohí vo väzbe aj zomreli. Obrátil sa konkrétne na Branislava Vanča (PS), ktorý veľmí rád kritizuje použitie paragrafu 363, kde v rozhodnutiach presne pomenoval to, prečo bol tento paragraf použitý.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik