Pri silných zemetraseniach v Mjanmarsku v piatok zahynulo už najmenej 144 ľudí, stovky utrpeli zranenia a desiatky sú uväznené pod troskami budov. Vodca mjanmarskej junty generál Min Aun Hlain vyzval všetky krajiny a organizácie, aby pomohli pri odstraňovaní následkov. Očakáva sa, že počet obetí sa bude ešte zvyšovať, povedal v prejave odvysielanom v štátnych médiách, píše TASR podľa správy agentúry AFP.
Zemetrasenie s magnitúdou 7,7 nastalo severozápadne od mesta Sagaing v centre Mjanmarska a o niekoľko minút neskôr nasledoval otras s magnitúdou 6,4. Organizácia Červený kríž hlásila ničivé škody vo vojnou zmietanej krajine. Zároveň existujú obavy, že sa hrádze na rieke Iravadi môžu pretrhnúť, pokiaľ došlo k ich poškodeniu, píše DPA. Mjanmarská vláda vyhlásila v šiestich regiónoch núdzový stav.
„Sme veľmi znepokojení možnými humanitárnymi následkami,“ povedala programová manažérka Medzinárodnej federácie Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC) Marie Manriqueová. „Očakávame, že veľa ľudí bude zranených,“ dodala.
Slovensko je po zemetrasení v Mjanmarsku pripravené poskytnúť pomoc v rámci medzinárodnej solidarity. Uviedol to predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) na sociálnej sieti.
„S hlbokým zármutkom sledujem tragické dôsledky silného zemetrasenia, ktoré v piatok zasiahlo Thajsko a Mjanmarsko. Vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým postihnutým a ich rodinám. Slovensko je pripravené poskytnúť pomoc v rámci medzinárodnej solidarity,“ poznamenal.
Podľa dostupných informácií došlo k zrúteniu mešity v meste Mandalaj v strednej časti Mjanmarska v čase prebiehajúcich modlitieb, vyplýva zo správy mjanmarskej tlačovej agentúry Khit Thit Media. Agentúra tiež uviedla, že došlo aj k zrúteniu kláštora, v ktorom našli útočisko vysídlenci v meste Taungu na juhu krajiny.
Vo všeobecnej nemocnici v Nepjite, ktorá má kapacitu 1000 lôžok, ošetrili mimo oddelenia pohotovosti množstvo zranených. Niektorí z nich sa podľa korešpondenta AFP zvíjali v bolestiach, ďalší ležali na zemi v sprievode svojich príbuzných.
Nemocnicu navštívilo aj vedenie mjanmarskej vládnucej vojenskej junty, ktorá po zemetrasení vyhlásila v šiestich regiónoch stav núdze a vyzvala na zahraničnú pomoc.
Silné Zemetrasenie s epicentrom v Mjanmarsku malo magnitúdu 7,7 a okrem Thajska bolo otrasy cítiť aj v Číne a Indii. V Bangkoku sa triasli budovy a obyvatelia vybiehali na ulice. Zrútil sa aj rozostavaný mrakodrap, pod troskami ktorého uviazlo najmenej 43 robotníkov. Thajská vláda po zemetrasení zvolala mimoriadne zasadanie a v Bangkoku následne vyhlásili núdzový stav.
Americký geologický inštitút USGS a nemecké centrum pre geovedy GFZ uviedli, že k zemetraseniu došlo podľa predbežných správ v hĺbke desiatich kilometrov zhruba 50 kilometrov východne od mjanmarského mesta Monywa.
India v piatok uviedla, že je pripravená Mjanmarsku a Thajsku po zemetrasení „poskytnúť všetku možnú pomoc“.
„Modlíme sa za bezpečnosť všetkých,“ napísal na platforme X indický premiér Naréndra Módí.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik