Kaja Kallasová, vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci, čelí kritike za svoj priamy prístup a odklon od diplomatického jazyka. Niekoľko diplomatov Európskej únie pre server Politico odhalilo chyby, ktorých sa počas svojej krátkej doby vo funkcii dopustila, píšu Parlamentní listy.
Bývalá estónska premiérka Kallasová prišla do funkcie s prístupom, ktorý niektorí úradníci EÚ považovali za príliš priamy a odchyľujúci sa od zaužívaného diplomatického jazyka, najmä v otázkach týkajúcich sa Ruska a vojny na Ukrajine.
„Stále sa správa ako premiérka,“ povedal jeden z diplomatov Európskej únie pre Politico. On a ďalších deväť diplomatov poukázali na viaceré chybné kroky Kallasovej už počas prvých mesiacov jej pôsobenia vo funkcii vysokej predstaviteľky Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.
Za radikálny bol považovaný aj jej výrok na sociálnej sieti X, ktorý napísala počas jednej zo svojich ciest do Kyjeva – konkrétne, že „Európska únia chce, aby Ukrajina vyhrala vojnu“ proti Rusku.
„Keď ju počúvate, vyzerá to, akoby sme boli s Ruskom vo vojne, čo nie je postoj EÚ,“ posťažoval sa jeden z predstaviteľov Európskej únie.
Po návrate z Mníchovskej bezpečnostnej konferencie sa Kallasová snažila presadiť zvýšenú vojenskú pomoc pre Ukrajinu. Rozoslala dvojstranový dokument, v ktorom požadovala od 27 členských krajín EÚ, aby zhromaždili aspoň 1,5 milióna kusov delostreleckej munície. Návrh predložila nečakane v nedeľu večer, krátko pred nadchádzajúcim stretnutím ministrov zahraničných vecí. Argumentovala tým, že jej požiadavka na úmerný finančný príspevok jednotlivých krajín podľa veľkosti ich ekonomík by prinútila väčšie štáty, ako napríklad Francúzsko, ktoré na obyvateľa prispievajú menej, aby prispeli viac. Jej prístup však niektorí vnímali ako nátlak.
„Prišlo to tak nejako z ničoho nič. Proces mohol byť lepšie riadený, aby ľudí neprekvapil,“ povedal ďalší diplomat.
Iný európsky predstaviteľ Kallasovú naopak bránil, pričom zdôraznil, že členské krajiny si ju vybrali práve preto, že chceli schopného „vojnového lídra“.
„Najali si hlavu štátu z nejakého dôvodu – nie preto, aby ticho moderovala a hľadala najmenší spoločný menovateľ, ale aby veci posúvala vpred,“ povedal predstaviteľ EÚ. „Mnoho ľudí tvrdí, že sme v roku 1938 alebo 1939. Nie je čas skrývať sa za procesy. Európski lídri stále volajú po väčšej pomoci Ukrajine – okej, fajn, ale je čas na činy, nie len na slová.“
Stretnutie však bolo na poslednú chvíľu zrušené. Podľa niektorých úradníkov, s ktorými Politico hovorilo, bola Kallasová na rokovanie nedostatočne pripravená a údajne nebola schopná americkej strane ponúknuť jasné výsledky.
„Išla tam s rukami vo vreckách,“ povedal bývalý vysoký úradník Európskej únie.
Situáciu ďalej skomplikoval ďalší príspevok na X, ktorý Kallasová napísala po stretnutí Donalda Trumpa a Volodymyra Zelenského v Bielom dome. Vyjadrila sa v ňom v zmysle, že „slobodný svet potrebuje nového lídra“, čo vyvolalo vlnu kritiky v niektorých krajinách, ktoré sa snažia udržať dobré vzťahy so Spojenými štátmi.
„Väčšina krajín si nechce nič rozhnevať so Spojenými štátmi,“ povedal ďalší diplomat. „Povedať, že slobodný svet potrebuje nového lídra, jednoducho nie je to, čo väčšina lídrov chcela dať najavo.“
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik