Príbeh, ktorý sa odohráva v jednom z najvzácnejších historických skvostov Slovenska, sa vymyká aj tým najdivokejším predstavám. Kaštieľ Betliar, národný klenot, sa podľa najnovších informácií z ministerstva kultúry stal súkromným biznisom úzkej skupiny ľudí, ktorí z neho roky odčerpávali státisíce eur. To, čo poverená riaditeľka múzea Andrea Predajňová postupne odkrýva, poukazuje na organizovaný systém, ktorý roky fungoval.
"Ktokoľvek mimo tejto zostavy múzea v Betliare by prišiel na moje miesto, by to schytával tak ako ja. Jedine za predpokladu, že by sa tváril, že nič nevidí, nič nepočuje a so 'správnym človekom' si podal ruku," priznala Predajňová na tlačovej konferencii.
Už v deň jej nástupu, 25. novembra 2023, začal masívny odpor. Bývalá riaditeľka Timea Máteová rozposlala zamestnancom email so šokujúcim obsahom: "Cez intranet sme zistili meno novej zastupujúcej riaditeľky a vďaka Ďusimu sa spustil ´shit storm´ na internete a v médiách."
Máteová podľa mailovej korešpondencie, ktorú Predajňová získala od nemenovaného zamestnanca, vydala jasné pokyny: "Buďte dnes takí ako vždy. Slušní, diplomatickí. Nenechajte sa emočne rozhodiť. Nedajte na sebe poznať, že sa chystáme do boja. Nech nemajú od začiatku pocit, že sú nepriatelia. Práve naopak. Radšej nech nevedia, na čom sú."
"Múzeum Betliar je príbeh o neodídenom riaditeľovi," vysvetlila Predajňová, narážajúc na Júliusa Barcziho, ktorý stál na čele múzea v rokoch 2014-2018. Už v roku 2015 založil občianske združenie Andoras, ktorého bol podpredsedom a neskôr členom.
"Pán Barczi de facto podpisoval zmluvy o spolupráci sám so sebou," uviedla riaditeľka. Zmluvy umožnili občianskemu združeniu využívať priestory národnej kultúrnej pamiatky, majetku štátu, a to bezodplatne.
Čísla hovoria jasnou rečou: Keď múzeum Betliar prevádzkovalo svoj vlastný obchodík so suvenírmi, za päť rokov získalo viac ako 118 000 eur. Koncom roka 2020 prevzalo prevádzku múzejného obchodu združenie Andoras, ktoré priestory využívalo bezplatne. Výsledok? Za päť rokov tohto modelu získalo múzeum len 5 000 eur.
Šokujúci je rozsah: "Zamestnankyne mali v pracovnej náplni, ktorú vyhotovala pani riaditeľka Máteová, uvedené: Podieľa sa na činnosti občianskeho združenia Andoras. Niektoré mali aj špecifikáciu: tvorba newslettera, príprava a realizácia dobrovoľníckeho programu, aktívne vyhľadávanie projektov a projektový manažment," citovala Predajňová.
"Toto všetko je v rozpore so zákonom o verejnej službe. Za štátne peniaze počas pracovnej doby nesmie zamestnanec vykonávať prácu pre tretiu osobu, ktorá je totožná s jeho pracovnou náplňou," vysvetlila riaditeľka.
"Vážení občania, je mi ľúto, keď prídete do múzea Betliar, tak aktuálne vám nemôžeme ponúknuť ani len jednu magnetku," priznala Predajňová. Posledná oficiálna brožúra múzea je z roku 1990. Za 27 rokov zamestnanci nenapísali jedinú novú brožúru pre návštevníkov?
Namiesto toho však predsa len existuje brožúra, ktorú vydalo OZ Andoras, na ktorej participovali štyria zamestnanci múzea vrátane bývalej riaditeľky Máteovej. "Dokonca mali takú drzosť, že mi napísali email, že mi ponúkajú túto brožúru, aby som ju ja kúpila. Ja za štátne peniaze si mám prácu zamestnancov kúpiť od tretej osoby a potom ju mám predávať?"
"Ďalšia záležitosť – www.muzeumbetliar.sk. Toto nie je stránka Slovenského národného múzea múzea Betliar. Toto je stránka, ktorej licenciu má občianske združenie Andoras," odhalila ďalší šokujúci detail Predajňová.
Združenie Andoras sa v médiách chválilo, že za 10 rokov získalo granty pre múzeum Betliar v hodnote 130 000 eur. Analýza právnikov však ukázala, že všetky tieto činnosti sa realizovali na základe neplatných zmlúv. "Je teraz otázne, či tieto finančné prostriedky, ktoré získavalo OZ Andoras z grantov, nebude musieť múzeum Betliar vrátiť nadáciám," dodala riaditeľka.
"Keď si urobíme krátku kalkuláciu, OZ Andoras financovalo aktivity múzea Betliar v hodnote 36 520 eur za 10 rokov," uviedla Predajňová. "A teraz múzeum Betliar prišlo o viac ako 118 000 eur na základe prevádzkovania múzejného obchodu."
Celkovo, keď sa pripočíta nájomné a ďalšie položky, múzeum prišlo o približne 350 000 eur. "Ak budeme musieť vracať granty, tak si pripočítajme škodu viac ako 442 000 eur," uzavrela šokujúce vyčíslenie.
"Múzeum Betliar sa vracia späť pod štát a začína sa budovať nanovo," povedala Predajňová na záver svojho vystúpenia.
Celú tlačovú konferenciu si môžete pozrieť tu:
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik