Európska únia tlačí na Slovensko, aby sa vzdalo ruského plynu. Majú plán
25 | 03 | 2025 I Ivan Mihale

Slovensko trvá na obnovení ukrajinského tranzitu ruského plynu, EÚ navrhuje alternatívny plán s pochybnosťami o úspechu

Slovensko stále trvá na obnovení ukrajinského tranzitu ruského plynu, čo by krajine umožnilo nielen lacnejší plyn, ale aj udržanie príjmov z tranzitu. Európska únia však prišla s alternatívnym plánom, ktorého budúcnosť už teraz vyzerá pochybne. Tento plán naráža na vážne logistické problémy a komerčnú neudržateľnosť, čo vyvoláva kritiku zo strany odborníkov a obchodníkov.

Strata príjmov z tranzitu a lacnejšieho plynu

Slovensko čelí vážnym ekonomickým dôsledkom kvôli pozastaveniu ukrajinského tranzitu ruského plynu. Krajina prichádza nielen o lacnejší plyn, ale aj o výrazné príjmy z prepravy plynu cez svoje územie. Podľa informácií publikovaných na Politico Slovensko dostávalo až 500 miliónov eur ročne ako platby za tranzit ruského plynu.

Alternatívny plán Európskej únie: Kde sú riziká?

Európska únia navrhuje alternatívny plán, podľa ktorého by do ukrajinských zásobníkov plynu malo byť dodaných až 10 miliárd metrov kubických zemného plynu z Grécka a Turecka. Tento plyn by mal v zime prúdiť do EÚ cez slovenský plynovod, čím by sa Slovensko opäť stalo tranzitnou krajinou. Zástupca Európskej komisie pre Politico uviedol, že tento návrh je zameraný na udržanie príjmov Slovenska a posilnenie jeho úlohy ako tranzitnej krajiny.

Logistické problémy a pochybnosti odborníkov

Napriek tomu odborníci v oblasti energetiky už teraz označujú plán EÚ za nereálny. Aura Sabadus, vedúca odborníčka na trh s plynom v ICIS, upozornila na vážne logistické problémy. Povolená kapacita transbalkánskeho plynovodu, ktorý prechádza cez Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Ukrajinu, je v súčasnosti len asi 2,5 miliardy metrov kubických plynu ročne, nie 10 miliárd, ako by bolo potrebné pre tento plán.

Okrem toho vysoké prepravné poplatky rumunského štátneho operátora Transgaz ešte viac znižujú motiváciu nakupovať plyn touto trasou. Tieto faktory podľa odborníkov robia plán EÚ komerčne neudržateľným.

Politická vôľa vs. komerčný zmysel

Obchodníci, ktorí sa zaoberajú plynovým trhom, pre Politico naznačili, že na Ukrajine je síce určitý záujem o skladovanie plynu, no tento krok momentálne nedáva žiadny komerčný zmysel. „Pokiaľ existuje politická vôľa a niekto za ňu zaplatí, je to skvelé,“ uviedol jeden z obchodníkov. „Ale z komerčného hľadiska to nedáva žiadny zmysel.“

EÚ sa snaží získať podporu Slovenska

Európska komisia sa usiluje nájsť funkčné riešenia problému tranzitu plynu, aby získala podporu slovenského premiéra Roberta Fica pri iniciatívach na zvýšenie výdavkov na obranu. Tento politický tlak však môže viesť k tomu, že Slovensko bude tlačené do prijať neudržateľné riešenie, ktoré nie je komerčne výhodné.

Záver: Alternatívny plán EÚ ako neudržateľné riešenie

Plán Európskej únie na obnovenie tranzitu cez slovenský plynovod a skladovanie plynu v Ukrajine sa zdá byť nereálny a neudržateľný. Logistické problémy, vysoké prepravné náklady a komerčná neefektívnosť znižujú šance na jeho úspech. Slovensko by malo dôrazne presadzovať obnovenie ukrajinského tranzitu ruského plynu, ktorý mu prináša nielen lacnejší plyn, ale aj stabilný príjem z tranzitu.

Kyjev hovorí o kapitulácii, ide mu už iba o prežitie Zelenského
„Kyjev je pripravený prijať podmienky kapitulácie“: Už neprotestuje, ak ide o odmietnutie vstupu do NATO, odstúpenie území alebo odzbrojenie armády. Ide mu už iba o jediné. Kyjev je pripravený prijať podmienky kapitulácie, ktoré navrhol americký... Čítať ďalej
25 | 03 | 2025 | Ivan Brožík

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik