Hlavným cieľom projektu "Dve krajiny, jedny Tatry", do ktorého vstúpil Prešovský samosprávny kraj (PSK), je poskytovanie dostupnejších služieb cestovného ruchu v regióne. Hovorkyňa kraja Daša Jeleňová informovala, že podporiť turizmus na oboch stranách hranice chcú cez trvalo udržateľnú a ekologickú verejnú dopravu. Riešenie má priblížiť štúdia uskutočniteľnosti, ktorú kraj pripraví. Realizáciu projektu s rozpočtom viac ako 404.000 eur odsúhlasil minulý týždeň aj krajský parlament.
"Projekt sa má realizovať v rámci programu Interreg a vďaka nenávratnému finančnému príspevku, ako aj s prispením štátneho rozpočtu a s osempercentným spolufinancovaním zo strany PSK, ktoré je na úrovni viac ako 35.000 eur," uviedla Jeleňová s tým, že projekt realizujú v spolupráci s Malopoľským vojvodstvom a Európskym zoskupením územnej spolupráce Tatry.
Projekt má niekoľko kľúčových aktivít a jednou z nich sú workshopy, stretnutia odborných pracovných skupín a odborné verejné diskusie so zámerom vypracovať cezhraničné analýzy. Tie sa stanú východiskovým výstupom pre následnú komplexnú štúdiu uskutočniteľnosti. Partneri projektu v tejto súvislosti plánujú vytvoriť "Cezhraničnú Radu pre dopravu v Tatrách". Pôjde o trvalý jednotný poradný orgán, tvorený zo zástupcov zainteresovaných strán, ktorú bude riadiť PSK a Malopoľské vojvodstvo.
Samotná štúdia sa podľa Jeleňovej zameria na technické, ekonomické a environmentálne možnosti riešenia inteligentného a ekologického dopravného prepojenia regiónu Tatier zo slovenskej na poľskú stranu a opačne. Zaoberať sa bude jednak možnosťami zvýšenia prepravnej kapacity súčasnej tatranskej elektrickej železnice (TEŽ) v kontexte jej možného budúceho rozšírenia k slovensko-poľskej štátnej hranici a následne smerom do poľského mesta Zakopané. Jej súčasťou má byť tiež posúdenie možností a potreby modernizácie existujúcej slovenskej TEŽ, a to konkrétne zvýšenie rýchlosti električky na trase Poprad - Starý Smokovec - Štrbské Pleso, resp. Starý Smokovec - Tatranská Lomnica, ako aj jej predĺženie k letisku Poprad Tatry.
"Projekt si tiež dáva za cieľ riešiť kriticky vysoký nárast individuálnej automobilovej dopravy v Tatrách, čo so sebou prináša hrozby v samotnej kvalite a ekonomike služieb cestovného ruchu aj negatívne dosahy na tunajšiu prírodu," upozornila Jeleňová. Zámer je pritom v súlade s Plánom udržateľnej mobility regiónu Vysoké Tatry a v súlade s programom hospodárskeho a sociálneho rozvoja kraja na roky 2021 až 2030. Predpokladaný termín jeho realizácie je 18 mesiacov po úspešnom schválení, presnejšie od júla 2025 do októbra 2026.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik
<