Ilona Švihlíková zbúrala v Diskusii na palete mýtus o ekonomickej samostatnosti Slovenska a Česka. "Sme len kolónie, kde zahraničné banky ťahajú za nitky," tvrdí uznávaná odborníčka. Sorosove organizácie, hysterické záchvaty Bruselu, Green Deal hroziaci energetickou chudobou pre 40 percent Európanov a protestné zhromaždenia financované zo zahraničia – všetko súčasť premysleného plánu. Slovenská vláda podľa nej heroicky vzdoruje pokusom o farebnú revolúciu, zatiaľ čo Fico intelektuálne prevyšuje českého pragmatika Babiša. Stále si myslíte, že naša ekonomika patrí nám?
Zaujatie trhov postsocialistických krajín nadnárodnými inštitúciami určite nebol žiaden omyl, ale veľmi dobre premyslený kalkul. Po r. 1989 v bývalom Česko-Slovensku a neskôr v nástupníckych štátoch získali pre realizáciu svojich ekonomických zámerov obrovské pole.
„Keď im nikto (štát, pozn. red.) nestojí v ceste, tak o to väčšie eldorádo si môžu dopriať,“hovorí I. Švihlíková konštatujúc, že sme ekonomickou kolóniou. Stalo sa tak niekde koncom minulého storočia, kedy sa podľa Švehlíkovej ukázalo, že cesta cez malých akcionárov nebude úspešná
„Na začiatku 21. storočia je riešenie domácich problémov v zahraničnom kapitáli, ktorý začal plynúť do všetkých možných sfér, no podľa môjho názoru je to najviac negatívne v bankovom sektore,“ hovorí ekonómka s tým, že práve bankový sektor ovláda ekonomiku a vďaka tomu, že banky majú zahraničných vlastníkov, nie sme ako v ČR, tak ani v SR schopní ovládať vlastnú ekonomiku.
Takisto je problém, že obe krajiny sa zbavili strategických podnikov. „Málokde vo svete sa nájde príklad, keď niekto tak ochotne a radostne privatizoval vodárenstvo do zahraničia, ako v ČR,“ uvádza príklad ekonómka. Podobných príkladov z čias vlády Mikuláša Dzurindu máme aj na Slovensku množstvo.
Najskôr sme v EÚ mali boj proti dlhom, potom prišla „modla“ menom Gréta Thunberg, ktorá sa pretavila do sebazničujúceho green dealu, bola tu migračná kríza a teraz sa popri tom, pod rúškom akejsi potreby zvyšovania obranyschopnosti zvyšujú aj obrátky v zbrojení. Švihlíková hovorí, že EÚ kráča od jedného hysterického záchvatu k druhému.
„Na začiatku je vždy nejaká veľkolepá idea, od ktorej si establišment EÚ sľubuje, že to je, minimálne na prvý pohľad ten správny morálny apel, má to byť niečo, čo pomôže ekonomike. (...) Ukazuje sa, že establišment EÚ nedokáže iné, len neustále strašiť ľudí a zároveň žiadnu z tých politík nedokáže realizovať, čo je svojim spôsobom potešujúce,“myslí si ekonómka. Ak dianie v EÚ porovnáme so svetovou ekonomikou, vidíme nerealizovateľnosť jej cieľov.
Tieto hysterické záchvaty majú dva ciele – väčšiu centralizáciu EÚ a sľub určitej ekonomickej prosperity. Rátajú s tým, že sa im podarí zastaviť deindustrializáciu spustenú green dealom. „Bohužiaľ si neuvedomujú, že zvyšujú už teraz vysoké zbrojné výdavky,“ upozorňuje ekonómka hovoriac o veľkom výdavkovom nepomere. Navyše militarizácia už v minulosti ukázala, že táto cesta je skutočne nebezpečná.
Ilona Švihlíková tvrdí, že zelená ideológia má obrovský dosah aj na európsku energetickú bezpečnosť. Green deal podľa nej nemá vypracované žiadne dopadové štúdie, no jedna z úvah zahŕňa fakt, že zhruba 40 percent Európanov sa môže „vďaka“ green dealu ocitnúť v energetickej chudobe.
„Už to samo je choré – vytvárať politiku, kde takmer polovicu ľudí budete dotovať. Normálne je mať taký ekonomický mix, ktorý tú ekonomiku a životný štandard povzbudzuje a nie ohrozuje,“poznamenáva Švihlíková dodávajúc, že úplne nelogické je preberanie ruského plynu či ropy cez Indiu. Tu skrátka klameme samých seba a jediný efekt sú ďaleko drahšie energonosiče.
Slovensko je kvôli tlaku protestov „v stave permanentnej mobilizácie na farebnú revolúciu“ a podľa ekonómky je obdivuhodné, ako to súčasná vláda zvláda. Nakoľko nemôže počítať s oficiálnymi, tzv. mienkotvornými médiami, považuje ekonómka za dôležité práve tzv. „alternatívne“ médiá. V ČR tá situácia taká vyhrotená nie je, keďže tam nemajú politika, akým je Robert Fico.
Súhlasí s predpoveďami, že v Česku jesenné voľby vyhrá Andrej Babiš, lenže to podľa Švihlíkovej nie je Robert Fico. „Robert Fico je človek, ktorý sa veľmi dobre orientuje v svetovej politike, je to intelektuál vnímajúci veci v širších súvislostiach, kdežto Andrej Babiš je človek, ktorý robí hlavne politický marketing a na tom obsahu mu veľmi nezáleží,“porovnáva dvoch politikov ekonómka.
Babišovo ANO je podľa Švihlíkovej „prázdna nádoba“ – čo do nej nalejete, to z nej vyjde, preto ani pre politické mimovládky zo sorosovského impéria Andrej Babiš nie je zaujímavý – vedia, že on ide svojim spôsobom za prospechom. Tlak mimovládok pozorujú aj v Česku, no práve preto nie je taký masívny.
„Vždy, keď vidím tie demonštrácie, tak držím palce, pretože je jasné, že tam boli tie zahraničné vplyvy. USAID to už asi nebude, ale sú tu vplyvy Sorosa, pretože tie jeho chápadlá siahajú ďaleko; ale aj ďalších neziskoviek, ktoré sa prejavujú cez Brusel. Pre malú krajinu je veľmi ťažké ustáť to,“ myslí si ekonómka.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik