Bývalý šéf Úradu špeciálnej prokuratúry nezvláda, že už nie je mocipán. Etická komisia potvrdila: Kričal na kolegov a správal sa agresívne - teraz mu hrozí disciplinárne konanie. Generálny prokurátor dostal zelenú na podanie návrhu, no komisia mu tiež "naložila" za obídenie postupu, informuje týždenník Plus 7dní.
Lipšicovi nepomohli ani výhovorky na akúsi osobnú pomstu Maroša Žilinku. Generálnemu prokurátorovi dala za pravdu Etická komisia prokuratúry. Tá však Marošovi Žilinkovi vytkla, že sa s problémom mal obrátiť na ňu a až potom na Najvyššom správnom súde Slovenskej republiky (NSS).
Etická komisia rozhodla, že Daniel Lipšic svojim agresívnym správaním znevážil šéfku osobného úradu GP – kričal na ňu aj po tom, čo jeho výstup počulo niekoľko zamestnancov úradu. Ďalším jeho prešľapom bolo nevhodné a sakrastické vyjadrenie sa voči vedeniu Generálnej prokuratúry.
Lipšic sa bráni, že komisia sa drží len jednostranného výkladu udalostí v jednom z prípadov.
Pravdou je, že v minulosti už Daniel Lipšic pred Najvyšším správnym súdom stál – bol uznaný za vinného kvôli neadekvátnym výrokom.
Daniel Lipšic sa rád oháňa tým, že podanie Maroša Žilinku je len osobnou pomstou, ktorá vychádza z ich zlého vzťahu. Žilinkovo rozhodnutie obrátiť sa na NSS posilnila aj Etická komisia prokuratúry. Podľa jej záverov Daniel Lipšic porušil prokurátorskú etiku hneď niekoľko krát.
V stanovisku, ktoré Etická komisia vydala ešte 26. februára nešetrí ani generálneho prokurátora. Ten ju mal o názor požiadať ešte pred tým, ako na svojho podriadeného podal disciplinárny návrh.
„Žiadosť o vydanie stanoviska etickej komisie by mala predchádzať podaniu návrhu na disciplinárne konanie, keďže stanovisko etickej komisie je záväzné pre osobu oprávnenú podať disciplinárny návrh proti prokurátorovi,“pripomenula Marošovi Žilinkovi komisia.
Konaniu Maroša Žilinku predchádzalo niekoľko sťažností na Daniela Lipšica.
Koncom augusta 2024 sa mal nevhodne správať voči vedúcej osobného úradu GP – kričal na ňu, pred tvárou jej šermoval prstom a vyhrážal sa podaním trestného oznámenia. Problém videl v osobnom doručení dekrétu o dočasnom pozastavení výkonu funkcie prokurátora Michalovi Šúrekovi do miesta jeho trvalého bydliska.
V stanovisku Etickej komisie sa uvádza, že Šúrek podľa nej opakovane nebol v pracovnom čase zastihnutý na pracovisku a ani žiadnemu zo svojich nadriadených neoznámil, že sa bude zdržiavať v mieste bydliska, no Lipšic jej agresívne vynadal, že je „poplatná Žilinkovmu režimu“, že „osobný úrad Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky vykonáva pre generálneho prokurátora nadprácu“. Priebeh výstupu počulo niekoľko zamestnankýň a Lipšica v jeho verbálnych atakoch nezastavilo ani to, že jedna z nich vyšla na chodbu.
Ďalší prípad Lipšicovho nevhodného správania sa je podľa Plusky z obdobia tesne po zrušení ÚŠP. Vtedy sa rozhodovalo o novom umiestnení prokurátorov z rozpusteného úradu. O časti z nich rozhodol Maroš Žilinka, ktorý ich presunul do odboru väzenstva. S týmto rozhodnutím nesúhlasili ani oni, ani ich bývalý šéf. Ten sa mal na adresu manažérskych schopností vedenia GP vyjadriť sarkasticky, až nevhodne.
Daniel Lipšic podľa záverov Etickej komisie porušil niekoľko pravidiel Etického kódexu prokurátora.
Pluska oslovila aj Daniela Lipšica, aby sa vyjadril k záverom Etickej komisie. Tá podľa jeho názoru vychádza len zo skutočností, ktoré o okolnostiach uviedol len generálny prokurátor. Komisia si podľa neho nemala ako overiť presný priebeh udalostí.
„Nerobila teda záver o tom, či sa skutok stal tak, ako je v žiadosti generálneho prokurátora zaslanej etickej komisii uvedený,“upozornil Daniel Lipšic.
Kedy dôjde ku konaniu na Najvyššom správnom súde zatiaľ nie je jasné.
„V predmetnej veci v súčasnosti prebiehajú procesné úkony smerujúce k určeniu členov disciplinárneho senátu,“informovala Plusku Ivana Šipošová z knacelárie NSS.
Daniel Lipšic pred NSS stál v máji 2022, kedy bol uznaný za vinného. Vtedy sa dopustil previnenia výrokmi na adresu postupu policajnej inšpekcie, ktorá vyšetrovala podozrenia z manipulovania svedkov. Mal vtedy prekročiť mieru zdržanlivosti, ktorá sa vo výrokoch prokurátora očakáva. Dostal vtedy písomné pokarhanie a zaplatil trovy konania v sume 120 eur.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik