Keď sa za otcom či matkou zatvoria dvere väznice, utrpenie sa pre ich deti len začína. Kým páchateľ odpykáva svoj trest, jeho potomkovia - skutočné obete systému - trpia v tichosti. Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Roskoványi teraz otvorene hovorí o bolesti „sirôt spravodlivosti" a o potrebe zmeny. Experti tvrdia: „Alternatívne tresty nie sú prejavom slabosti, ale múdrosti."
Katarína Roskoványi na konferencii upozornila na fakt, že práva dieťaťa sú v súčasnom väzenskom systéme často prehliadané. Na riešeniach sa podľa jej slov pracuje. Upozornila tiež na situáciu tehotných žien, ktorým sú ich deti hneď po pôrode odoberané.
Komisár pre deti Jozef Mikloško upozorňuje, že tento problém presahuje cez niekoľko rezortov, preto je potrebná ich spolupráca.
Jedným zo záverov je posilnenie myšlienky, že trestať treba páchateľa, nie jeho najbližších. Práve na to majú slúžiť alternatívne tresty.
„Keď rodič skončí vo väzení, dieťa prežíva veľkú životnú zmenu. Odlúčeniu rozumie len ťažko. Spoločnosť sa zameriava najmä na práva väzňov, ale práva ich detí sú často prehliadané,“ upozorňuje štátna tajomníčka. So sudcami a zástupcami Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) na konferencii upozornila na dôležité právo dieťaťa – kontakt s rodičom.
„Často sa mylne predpokladá, že každý odsúdený je aj zlý rodič. No nedostatok kontaktu oslabuje vzťah dieťaťa s rodičom a negatívne ovplyvňuje jeho výchovu,“ informuje K. Roskoványi s tým, že spoločne s organizáciou Detstvo bez násilia - Bezpečný internet spolupracuje na vzniku Výboru pre práva detí väznených rodičov. Aké majú ciele:
„Situácia tehotných žien vo väzbe je alarmujúca. Odobratie novorodenca matke hneď po pôrode je v rozpore s právami dieťaťa aj matky. Vo väzbe pritom platí prezumpcia neviny. Každý prípad je jedinečný a mal by sa posudzovať podľa potrieb dieťaťa a odporúčaní odborníkov. Verím, že spoločne dokážeme zmeniť situáciu týchto neviditeľných detí,“upozorňuje Katarína Roskoványi.
Jozef Mikloško – komisár pre deti považuje alternatívne tresty za dôležitý prostriedok k naplneniu práv dieťaťa v prípade zachovania väzieb.
„Chceme ukázať, že vieme spolupracovať, pretože žiadny rezort alebo inštitúcia nedokáže tento problém vyriešiť samostatne. To, čo deti najviac potrebujú, je spolupráca,“ povedal a dodal, že napriek všetkému sa situácia detí celosvetovo zhoršuje.
Jedným zo záverov konferencie je skutočnosť, že trest má byť zameraný na páchateľa, život jeho rodiny by narúšať nemal.
„Trest domáceho väzenia v úzkom súvise s elektronickým monitoringom je efektívnym druhom trestu, ktorý odsúdeným umožňuje zostať v domácom prostredí a deťom zachovať kontakt s rodičmi, čím je zabezpečený ich prirodzený rozvoj a budovanie v plnohodnotných členov spoločnosti,“uvádza ministerstvo spravodlivosti na svojom webovom sídle.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak vám to vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo môže spôsobiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestojí za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Uveďte poznámky, prosím, uveďte "dar".
Je to jediná cesta, ako môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik