Minister Kamenický: Zníženie ratingu má progresívny "rukopis"
16 | 12 | 2024 I Eka Balašková

Ratingová agetnúra Moody´s znížila v piatok 13-teho decembra hodnotenie Slovenska o jeden stupeň – na A3 so stabilným výhľadom. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SSD) opozičnú a mediálnu kritiku na Facebooku označil za absolútne divadlo.

Jedna z troch najrešpektovanejších ratingových agentúr v závere minulého týždňa znížila slovenský rating odvolávajúc sa na argumenty, ktoré by z úst opozičných politikov nezneli inak. Kamenický sa vo svojom statuse od toho, ako si progresívci a ich médiá „konečne“ našli niečo, čo sa dalo poriadne nafúknuť v neprospech Slovenska. Vysvetlil, ako by mali fungovať ratingové agentúry a prečo ho toto hodnotenie negatívne prekvapilo – je plné politického aktivizmu. Na príklade upozornil na politizáciu hodnotenia, pričom Moody´s sa odvoláva na protesty, ktoré zase len vychádzajú z opozičných aktivít. Nerozumie opozičným lídrom, ktorí v snahe vyvolať predčasné voľby neprinášajú konštruktívnu kritiku.

Čo sa agentúre Moody´s nepáči

„Toto rozhodnutie odráža rozsiahle inštitucionálne problémy krajiny v podmienkach politického napätia,“ uviedla agentúra vo vyhlásení tesne pred tým, ako zmenila výhľad ratingu z negatívneho na stabilný. Ich argumenty sú „ako cez kopírku“ s argumentami opozície. Poukazujú na reformy v oblasti súdnictva a médií, ktoré majú oslabiť kontrolné mechanizmy krajiny. Takisto hovorí o sťaženej tvorbe politiky, kvôli zvýšenej politickej roztrieštenosti.

Už v piatok sa ministerstvo financií vyjadrilo v zmysle, že toto hodnotenie je zvláštne a bolo vykonané na základe nepresne vyhodnotených informácií. Vykonané reformy ako boj proti korupcii a rozpočtovým podvodom bol delegovaný na iné orgány. „Zrušenie daných inštitúcií žiadnym spôsobom neohrozilo aktivity v tomto smere,“ zdôraznilo ministerstvo. To na všetky tieto okolnosti agentúru upozornilo v rámci štandardného procesu pripomienkovania.

Moody´s znížila Slovensku rating. Rozhodli čísla alebo politika?
Ratingová agentúry Moody’s znížila hodnotenie Slovenska o jeden stupeň na A3 so stabilným výhľadom. Argumenty agentúry pre zníženie ratingu pripomínajú opozičný naratív, pričom opozícia, samozrejme, skloňuje potrebu výmeny vlády. Ako informovalo... Čítať ďalej
14 | 12 | 2024 | Roman Martiška

Správa, ktorú bolo treba nafúknuť

Minister financií Ladislav Kamenický na Facebooku konštatuje, že pozitívne správy voči Slovensku z ďalších dvoch ratingových agentúr; po najvyššej konsolidácii v EÚ a vynikajúco hodnotenom rozpočte, či uvoľnenej štvrtej platbe z Plánu obnovy „musel“ prísť obrovský protivládny džihád. Ten sa v opozícii a jej naklonených médiách spustil po znížení ratingu agentúrou Moody´s.

„Nič ich viac nepoteší, ako keď po mnohých pozitívnych správach príde jedna horšia - a tú treba, samozrejme, poriadne nafúknuť!,“myslí si minister, ktorý sa postupne vyjadril k viacerým veciam.

Ratingové agentúry a o čom to je

„Ratingové agentúry ohodnocujú jednotlivé štáty, ich kreditné riziko, stav ekonomiky, interné a externé riziká pre krajinu a pod. Nevyhnú sa ani hodnoteniu politickej stability štátu, jej inštitúcií, aj keď to nebýva základom hodnotenia, nakoľko sa berú do úvahy najmä tvrdé dáta, ktoré primárne zaujímajú finančné trhy,“ vysvetľuje Kamenický s tým, že by sa to malo diať po získaní najpresnejších, spoľahlivých a overených informácií. Tak je samotný rating vlastne nezýávislé a objektívne hodnotenie, ktoré zoberiete na vedomie.

TASR/AP | Sídlo medzinárodnej ratingovej agentúry Moodys v New Yorku

Nepríjemne prekvapený

Kamenický proces vzniku ratingu komentovať nezvykol, no ten posledný od Moody´s, ho podľa vlastných slov nepríjemne prekvapil textom hodnotenia politickej situácie, ktorý sa vymyká štandardu.

„Som presvedčený, že pri stanovení ratingu agentúrou Moody's bola vykonaná politická nadpráca, ktorá môže mať vplyv aj na reputáciu agentúry Moody's. Teda aspoň z môjho pohľadu a za tým si stojím! Štandardne totiž môže text ratingového hodnotenia ministerstvo financií tesne pred jeho zverejnením ešte fakticky pripomienkovať. Nestáva sa to často, ale tentokrát sme agentúre Moody's písomne zaslali zásadné a rozsiahle pripomienky k textu hodnotenia s upozornením na politizáciu tohto hodnotenia. Taktiež sme Moody's upozornili na nezrovnalosti a nekonzistentnosť uvádzania výšky dlhu Slovenska s dátami z predchádzajúcich hodnotení. Výsledok? Moody's nič nezmenilo v duchu hesla: "Máš čapicu? Dostaneš! Nemáš čapicu? Dostaneš tiež!" Čo si máme o tom myslieť, nechám na vašu predstavivosť,“ neodpustil si Kamenický.

Slovensko má jasno: Áno pre srbský vstup do EÚ, stop sankciám voči Gruzínsku
Premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondelok telefonoval s predsedom Európskej rady Antóniom Costom. Ocenil, že nový šéf Rady rokuje o návrhu záverov Európskej rady ešte pred jej zasadnutím, ktoré má byť v stredu (18. 12.) a vo štvrtok (19. 12.). TASR... Čítať ďalej
16 | 12 | 2024 | Bari Zajačková/ TASR

„Odborníkom“ radí – čítajte hodnotenie

Kamenický radí všetkým, ktorí sa vyjadrujú k ratingu Moody´s, aby si najskôr prečítali hodnotenie a potom budú môcť mudrovať.

„Prvé strany hodnotenia Moody's sa dosť rozsiahle venujú politickej situácii na Slovensku, a to takým spôsobom, že by sa za to nemusela hanbiť akákoľvek politická resp. aktivistická mimovládka. A, žiaľ, deje sa to na základe jednostranných a neobjektivizovaných informácií. Niektoré závery Moody's sú úplne za hranou,“  upozorňuje Kamenický a uvádza aj príklad – podľa správy Moody´s existuje súvislosť medzi reformou trestného zákona či médií Ficovej vlády a narastajúce napätie v spoločnosti a s pokusom o atentát na premiéra. Pobúrený Kamenický to číta tak, že podľa agentúry Moody´s si za atentát môže premiér sám.

„Nebolo to náhodou hecovanie médií a opozície, ktoré nesú veľkú mieru zodpovednosti za atentát na premiéra?! To čo sa tu Moody's snaží podsúvať?!,“ uvažuje minister.

Riešia dojmy, alebo fakty?

„Moody's napríklad ďalej prekáža rozpustenie špeciálnej prokuratúry vedenej Lipšicom, pritom jej funkcie dnes plní Generálna prokuratúra a aj Ústavný súd SR rozhodol, že tento krok bol v súlade s ústavou. Čo teda Moody's rieši? Svoje dojmy alebo fakty? Aby toho nebolo málo, Moody's sa v správe zastalo aj čurillovskej NAKA, pri ktorej vieme, čo tu napáchala za posledné tri roky,“ upozorňuje Kamenický, pričom Moody´s pripomína aj protesty verejnosti.

„Akoby v Moody's nikto netušil, že sú to protesty progresívcov a opozície, ktorí ich aj sami organizujú za výdatnej pomoci progresívnych médií. Prečo si nevšímali protesty proti Matovičovej, Hegerovej a Ódorovej vláde, keď sa im popri nezvládnutí covidu a pri rozklade právneho štátu podarilo rozbiť aj slovenské verejné financie?!,“ pýta sa ďalej minister financií. Týmto podľa neho agentúra nahráva progresívcom v duchu hesla „ak ide o Fica, smú všetko“.

„Som si istý, že keby nebol predsedom vlády SR Robert Fico, nestalo by sa to. A toto je aj moja najväčšia výhrada k správe o ratingu Moody's,“ podotýka Kamenický.

Čerešnička na torte – opozičné vyjadrenia

„Prezentujú to, ako keby pomaly nastal koniec sveta, pričom zabúdajú na všetky ostatné pozitívne hodnotenia krokov vlády, ktoré som spomenul na začiatku.  Najviac sa ozývajú a najkritickejší sú práve tí, ktorí tu spôsobili totálny rozvrat verejných financií - Matovičovci, Gröhlingovci a Ódorovci,“ poznamenáva Kamenický s tým, že komicky vyznievajú vyjadrenia europoslanca Ódora. Ten kritizuje konsolidáciu, no po ňom na Úrade vlády zostali „lego kocky“, ktoré by Slovákov doslova ožobráčili a po ich realizácii by ako politik skončil. Konkrétne riešenia však nemá on, ale ani nik z opozície.

Habera vs. Gyimesi: Spor o minulosť rozdelil sociálne siete
Spevák Pavol Habera sa na proteste združenia Otvorená kultúra! vo štvrtok, 12. decembra okrem piesne Jeden kabát, jedna koža, jedna tvár, prezentoval aj ostrou kritikou vedenia ministerstva kultúry. Mnoho fanúšikov si tým veru nezískal ani medzi... Čítať ďalej
16 | 12 | 2024 | Eka Balaskova

Neprístojné Miklošove reči

Kamenický registruje aj reči bývalého ministra financií Ivana Mikloša, ktorý rozprýáva o bankrote, čo Kamenický považuje za neprístojné.

„Progresívci, Matovičovci a Saskári sa vytešujú z každej zlej správy, pričom mnohí z nich sa neštítia ešte aj podkurovať v Bruseli, aby Slovensko prišlo o peniaze. Nepočul som, že by takéto niečo robila opozícia v inom členskom štáte EÚ. Protislovenská opozícia sa totiž riadi heslom: "Čím horšie pre Slovensko, tým lepšie pre nás" a v tom sa - žiaľ - vôbec nič nezmenilo,“ uzavrel Kamenický.

Zdroj: FB / Ivan Mikloš | Ivan Mikloš na archívnej snímke

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik