V januári by mohli prísť návrhy na zmenu rokovacieho poriadku
15 | 12 | 2024 I Ivan Mihale/tasr

Návrhy na zmenu rokovacieho poriadku parlamentu by mohli byť hotové do 15. januára. Vyplýva to z vyjadrenia podpredsedu Národnej rady (NR) SR a šéfa SNS Andreja Danka. O skracovaní času na vystúpenie v rozprave sa podľa neho zatiaľ nehovorilo, nastavené lehoty sú podľa neho dostatočné. Zdôraznil tiež potrebu prijať etický kódex poslanca NR SR.

"Dohodli sme sa, že do 15. januára urobíme zúženie problémov rokovacieho poriadku z hľadiska vystupovania spravodajcu, vystupovania navrhovateľa, naťahovania času. Zatiaľ sme sa nebavili o skracovaní času, ten je, myslím si, dostatočný, ale vidíme tam priestor na technické zlepšenie. Ešte sa bude môcť vyjadriť aj opozícia," povedal Danko novinárom s tým, že návrh novelizácie rokovacieho poriadku bude určite predložený na februárovej schôdzi NR SR.

Za dlhoročný problém považuje Danko etický kódex, jeho návrhy doteraz vždy stroskotali. "Som zástanca toho, aby sa vniesli aj etické rozmery správania poslancov, od vystupovania, komunikácie, kontaktov so záujmovými združeniami až po oblečenie a ďalšie veci," priblížil.

Podpredseda NR SR Tibor Gašpar (Smer-SD) nedávno tiež potvrdil, že parlament by sa mohol zaoberať novelou rokovacieho poriadku v úvode roka. Verí, že sa na podobe dohodnú aj s opozíciou. Diskutuje sa podľa neho aj o skracovaní lehoty v súvislosti s vystúpeniami v rozprave.

Šéf KDH Milan Majerský priblížil, že jeho hnutie dávalo viaceré pripomienky k zmene rokovacieho poriadku, mnohé boli podľa neho akceptované. Zdôraznil, že etický kódex musí mať poslanec hlavne v sebe. "Bude nám na nič, ak ho nebudú mať poslanci vo svojej mentálnej, personálnej výbave. Vtedy bude naozaj platiť a budeme príkladom pre Slovenskú republiku ako zákonodarci," reagoval na potrebu etického kódexu. Líder hnutia Slovensko Igor Matovič by nesúhlasil so skracovaním vystúpení v pléne. Nevidí na to najmenší dôvod.

Zástupcovia poslaneckých klubov mali počas októbra predložiť svoje návrhy na zmenu rokovacieho poriadku. Zísť sa mala aj pracovná skupina zložená zo všetkých parlamentných strán vrátane opozície. Definitívny návrh novelizácie rokovacieho poriadku doposiaľ neprišiel.

MOM-ky a testovanie vycicali zo zdravotníctva viac ako 670 miliónov eur, podľa NKÚ pochybne
Inštitút sociálnej demokracie upozorňuje na masívne plytvanie verejnými financiami, ku ktorému došlo počas pandémie COVID-19 prostredníctvom systému mobilných odberových miest (MOM) a nákupu antigénových testov, čo potvrdzujú aj najnovšie zistenia... Čítať ďalej
15 | 12 | 2024 | Tlačová správa Inštitútu sociálnej demokracie

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik