Najnovší prieskum agentúry NMS pre denník SME indikuje zmeny na slovenskej politickej scéne. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa prvýkrát v histórii merania dostala pod hranicu zvoliteľnosti do parlamentu, zatiaľ čo hnutie Republika si zlepšuje svoju pozíciu.
Liberáli pod vedením Branislava Gröhlinga zaznamenali pokles preferencií o 1,2 percentuálneho bodu, čo ich posunulo pod kľúčovú 5-percentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu. "Dlhodobé trendy ukazujú, že strana SaS sa pohybuje okolo hranice zvoliteľnosti. Môže to naznačovať, že trend nebude mať vzostupnú tendenciu," komentuje situáciu politológ Tomáš Koziak.
Jana Bittó Cigániková, výrazná predstaviteľka SaS, spochybňuje dôveryhodnosť prieskumu: "V tomto prieskume vyšlo, že hnutie Slovensko má nad 5%, tak mi to príde ako veľmi nedôveryhodný prieskum. Nemyslím si, že až takto sa zmenili nálady," uvádza pre Čas.sk. Zároveň dodáva: "Keby sme sa nedostali do parlamentu, bolo by to smutné najmä pre Slovensko."
Podľa politológa Koziaka je situácia SaS výsledkom viacerých faktorov: "Politická strana nato, aby bola úspešná, potrebuje niekoľko faktorov. Dobrý program, dobrého predsedu a potrebuje robiť dobrú politiku. Predseda SaS pán Gröhling, pri všetkej úcte, nie je taký dobrý ako Sulík."
Zaujímavé je sledovať postupný vzostup hnutia Republika. Prepad SaS pod hranicu zvoliteľnosti zase potvrdzuje, že strana nedokázala presvedčiť voličov o svojej relevantnosti pod novým vedenímZatiaľ čo SaS bojuje o prežitie, Progresívne Slovensko si upevňuje pozíciu lídra prieskumov a zvyšuje svoj náskok nad druhou najsilnejšou stranou Smer-SD. Koziak to komentuje: "Máme silnú stranu s liberálnym zameraním Progresívne Slovensko, ktoré na seba naberá voličov a preberá voličov práve SaS."