Zákon o civilnej ochrane obyvateľstva sa má doplniť o definíciu mimoriadnej udalosti, za ktorú bude považovaná aj kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. V tejto súvislosti sa má ustanoviť povinnosť zdravotníckych pracovníkov poskytovať počas tejto mimoriadnej udalosti zdravotnú starostlivosť. Návrh novely zákona i úpravy ďalších súvisiacich zákonov schválila vláda na mimoriadnom nedeľňajšom zasadnutí. Kabinet tiež schválil prerokovanie návrhu v skrátenom legislatívnom konaní.
Predkladatelia vysvetlili, že návrh má predísť ohrozeniu ústavného práva na ochranu zdravia a práva občanov na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. "Legitímnymi cieľmi predkladaného návrhu zákona sú zabezpečenie ochrany života a zdravia obyvateľov SR, ochrany zdravotníckeho systému a predchádzanie zásahom do iných práv a slobôd osôb," zdôraznil minister zdravotníctva SR Kamil Šaško (nominant Hlasu-SD). Vysvetlil ďalej, že štát nateraz nedisponuje dostatočne širokými a vhodnými možnosťami smerujúcimi k dosiahnutiu týchto cieľov, keďže neexistuje iný, rovnako účinný prostriedok, ktorý by menej zasahoval do základných práv a slobôd a zároveň viedol k dosiahnutiu všetkých legitímnych cieľov.
Mimoriadnu situáciu v prípade kritickej nedostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti možno podľa schváleného návrhu vyhlásiť najviac na 60 dní a predĺžiť najviac o 60 dní.
V súvislosti s navrhnutou zmenou sa má zmeniť nielen zákon o civilnej ochrane obyvateľstva a zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve. Rovnako sa úprava vzťahuje aj na Trestný zákon a zákon o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, pričom v tomto prípade má mať úprava preventívny charakter. "Jej cieľom je maximálna objektivizácia posudzovania dočasnej pracovnej neschopnosti zdravotníckych pracovníkov," dopĺňa predkladateľ.
Súčasťou opatrení na dosiahnutie cieľa navrhovanej právnej úpravy je doplnenie zákona o hospodárskej mobilizácii a zákona o krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu.
Vláda v nedeľu na mimoriadnom zasadaní schválila doplnenie definície mimoriadnej situácie o kritickú nedostupnosť zdravotnej starostlivosti a tiež povinnosť pre zdravotníkov poskytovať v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie takúto starostlivosť, dokonca pod hrozbou odňatia slobody pre protestujúcich lekárov výpoveďami.
Tak ako už sa stáva pravidlo, nikto troch nezávislých poslancov reprezentujúcich NK/NEKA neinformoval o tomto kroku a ani nekonzultoval s ohľadom riešení vzniknutého problému podobnému z čias Matovičovej vlády.
Vzhľadom k tomu, predsedníctvo strany NK/NEKA neodporúča svojim poslancom, pretože tu už je prekročená akákoľvek červená čiara, aby sa naďalej prezentovali a hlasovali za tento predložený návrh, a ani za vyhlásenú mimoriadnu situáciu, ktorá príde pravdepodobne na odsúhlasenie do parlamentu. Nedokážeme si totižto predstaviť, ako bude lekár ošetrovať pacientov pod hrozbou väzenia, respektíve toho, že toto nariadenie je v príkrom rozpore aj s Medzinárodným dohovorom o zákaze vynútenej práce ako aj Zakoníkom Prace prijatým sociálnou demokraciou v predchádzajúcich vládach.
Vyjadrujeme nesúhlas s postupom vlády SR, že problém dlhodobo neriešený zanedbaný vyeskaloval do takýchto šikanoznych opatrení. Politická scéna na Slovensku začína používať zavádzanie a nedodržiavanie či už ústnych nie to ešte písomných dohôd za svoj pracovný nástroj a tento prístup politikov sa musí na Slovensku rozhodne zmeniť .