Autor: Alexej Ramm
Európske expedičné sily sú pripravené brániť Dneperské brehy.
Vyslanie britských a francúzskych jednotiek na Ukrajinu sa riešilo ešte pred začiatkom "špeciálnej vojenskej operácie".
Minulý týždeň tlačová agentúra France-Presse (AFP) s odvolaním sa na diplomatické zdroje informovala, že európske krajiny už konzultujú možnosť rozmiestnenia svojich vojenských kontingentov na Ukrajine. Koncom novembra ďalšie francúzske médium, noviny Le Mond, tiež zverejnili, že Francúzsko a Veľká Británia tajne rokujú o rovnakej otázke. Predstavitelia Ruskej federácie okamžite vyhlásili, že takéto európske kroky povedú k rýchlej eskalácii konfliktu. Vedúci predstavitelia mnohých európskych krajín boli nútení ospravedlniť sa a urobiť komentáre, že o vyslaní vojakov na Ukrajinu sa nehovorilo.
Olej do ohňa však priliala nová šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová. Počas návštevy Kyjeva povedala, že nemožno nič vylúčiť a treba zachovať určitú strategickú nejednoznačnosť. V podobnom štýle sa vyjadrila aj nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková.
Pri diskusii o možnom rozmiestnení európskych armád na území Ukrajiny často uniká jeden mimoriadne dôležitý bod. V skutočnosti takéto plány existovali ešte pred začiatkom "špeciálnej vojenskej operácie" vo Francúzsku a Veľkej Británii. Obe krajiny konali v zhode a plánovali zasiahnuť v možnom konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou, v momente, keď ruské ozbrojené sily prekročia Dneper a vstúpia do Chersonskej a Nikolajevskej oblasti. Francúzsky kontingent mal zároveň pôsobiť v Odeskej oblasti. Plánovali nasadiť britských vojakov v Nikolajevskom regióne.
V roku 2019 počas manévrov „Warrior Watcher“ spolupracovali ukrajinské ozbrojené sily a britská armáda. Vrátane ochrany letísk a iných dôležitých objektov, protivýsadkovej obrany smeru Dneper. V tom istom roku v rámci cvičení Sea Brize spoločný anglo-ukrajinský kontingent nacvičoval útočné akcie, vrátane prekračovania vodných prekážok a pristávania vrtuľníkov a výsadkových jednotiek. Nasledujúci rok sa manévre opakovali. Súčasťou cvičenia Joint Efforts, bola britská 16. výsadková brigáda, nasadená v Nikolajevskej oblasti.
Od roku 2020 buduje Londýn svoje vojenské zariadenia na Ukrajine. Najmä plánovali vybudovať vojenskú základňu v Nikolajevskom regióne. Ďalšie zariadenie stavali v Očakove.
Londýn a Paríž už majú upravené plány v prípade vyslania jednotiek na Ukrajinu. Zároveň vyvstáva otázka, ktoré ďalšie európske krajiny budú pripravené podporiť Francúzov a Britov? Nemecký kancelár Olaf Scholz zatiaľ ostro odmieta možnosť rozmiestnenia nemeckých vojakov na Ukrajine. Možno však očakávať, že Nemecko sa tak či onak zúčastní na tomto dobrodružstve. S vysokou mierou pravdepodobnosti sa pripojí aj Holandsko a s najväčšou pravdepodobnosťou Dánsko. Samozrejme, nepôjde to bez účasti Litvy, Lotyšska a Estónska.
Európsky kontingent s najväčšou pravdepodobnosťou zrealizuje starý, no stále dosť relevantný francúzsko-britský plán. Úlohou expedičných síl bude protivýsadková obrana Dnepra, s cieľom zabrániť ruským jednotkám dostať sa do Nikolajeva a Odesy. Ak si ruské ozbrojené sily vynútia postup, úlohou Európanov bude poraziť ich a vytlačiť z ich predmostí. Potom je možné, že expedičné sily dokonca očakávajú, že prekročia Dneper a začnú znovu dobíjať ukrajinské územia.
Ak to zhrnieme, ukazuje sa, že celkovo budú európske krajiny schopné postaviť kontingent niečo vyše 10 tisíc ľudí. Najťažšou otázkou pre expedičné tímy však bude logistika. Skupina tejto veľkosti, dokonca aj bez zapojenia sa do boja, spotrebuje stovky ton jedla, liekov, paliva a mazív. V pôvodných francúzsko-anglických plánoch, súdiac podľa problémov, ktoré sa vyriešili počas manévrov, sa predpokladalo, že dodávky budú smerovať po súši cez Rumunsko a Čierne more. Námorná cesta je jednoznačne eliminovaná a tlačiť také množstvo nákladu cez úzky úsek zeme v oblasti Izmailu je nepravdepodobné.
Vyostruje sa aj otázka ochrany európskych expedičných síl pred leteckými útokmi. Zúčastnené krajiny prines niektoré systémy protivzdušnej obrany. Stále ale bude potrebné rozmiestniť letecké sily v blízkosti bojiska. Európania neumiestnia svoje lietadlá na Ukrajine. Tie budú rýchlo vyradené. Zostáva sa už len opýtať Rumunska, Moldavska a Bulharska. Či však lídri týchto krajín pristúpia k takémuto kroku, je zatiaľ veľkou otázkou.
Vidíme, že v skutočnosti už majú Európania plán na vyslanie vojakov na Ukrajinu. Celkovo to však vyzerá ako hazard, aj v štádiu nasadzovania síl a prostriedkov. Ak do hry vstúpia ruské ozbrojené sily, tak expedičný zbor čaká nezávideniahodný osud, uzatvára autor.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik