Poslanci schválili vetovanú novelu o EIA, prijali pripomienku prezidenta
04 | 12 | 2024 I Ivan Mihale

Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu opätovne schválili novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (tzv. EIA) v súlade s pripomienkou prezidenta Petra Pellegriniho. Hlava štátu zákon vrátila parlamentu, odporúčala zo zákona vypustiť dva body a opätovne ho schváliť. Parlament pôvodne novelu odobril v septembri.

Nová legislatíva má priniesť zrýchlenie hodnotiacich a povoľovacích procesov v oblasti životného prostredia. Obmedziť má priestor na byrokratické prieťahy súvisiace so svojvôľou úradníkov a v niektorých prípadoch má novela zvyšovať limity na posudzovanie vplyvov niektorých činností na životné prostredie.

Novela zákona o EIA oddeľuje podľa envirorezortu proces zisťovacieho konania a samotného povinného hodnotenia v rámci procesu EIA. Zároveň zachováva požiadavky na vysokú odbornosť osôb vykonávajúcich hodnotenie vplyvov na životné prostredie.

Prezident legislatíve vytýkal, že jej schválené znenie v rámci zisťovacieho konania zúžilo definíciu "dotknutej obce", ktorá zahŕňa už len výlučne obec, na území ktorej sa má navrhovaná činnosť alebo jej zmena realizovať. Takáto definícia podľa neho bráni vykonaniu povinnosti zaoberať sa aj pripomienkami okolitých obcí, ktoré daným projektom môžu byť priamo a významne zasiahnuté.

Posudzovanie vplyvov na životné prostredie je podľa hlavy štátu významné najmä pri strategicky významných stavbách či infraštruktúrnych projektoch. Pellegrini rovnako v rámci veta pripomínal, že znižovanie štandardu práv obcí a miest musí byť výnimočné a v súlade s medzinárodnými záväzkami.

Envirorezort doplnil, že minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) konzultoval novú legislatívu aj s predstaviteľmi EÚ, a preto odporučil prezidentovi vrátiť novelu naspäť do parlamentu a zapracovať návrhy Európskej komisie. Schválená legislatíva reaguje aj na krajinné plánovanie, ktoré je jedným z míľnikov Plánu obnovy a odolnosti SR. "Novou právnou úpravou novelizujeme zákon o územnom plánovaní, ktorý zabezpečí dôslednejší proces postavenia krajiny, jej ochrany a tvorby v územnoplánovacích dokumentoch tak, aby boli dodržané všetky záväzky a zároveň nebolo ohrozené využívanie prostriedkov z plánu obnovy," zdôraznil Taraba v stanovisku, ktoré zaslali z odboru komunikácie ministerstva životného prostredia.
Nová legislatíva odstraňuje aj tzv. goldplating, teda uplatňovanie prísnejších pravidiel, ako požaduje samotná Európska únia.