Poslanec Národnej rady Adam Lučanský, SNS, v rozhovore Diskusia na palete, s novinárom Pavlom Kapustom, vysvetlil zákon, ktorým sa majú označiť mimovládne organizácie, ktoré robia politiku za lobistov. Čo podľa Lučanského zákon prinesie?
“Ak si spomenieme napríklad na slová pána Šimečku staršieho v jednom kultúrnom dome, kedy spomenul takú jednu zvláštnu vetu, že ´Vďaka mimovládkam sa im podarilo zvrhnúť Mečiara´a v tejto súvislosti je vlastne dôležité dodať kontext, že mimovládky sú tie čo činnosť legitímne napĺňajú, čo majú za cieľ, občianske mimovládky, občianske združenia aj nadácie mimovládne organizácie atď.,” povedal Lučanský, ktorý je jedným z autorov zákona o mimovládkach.
“My nikomu nič nezakazujeme. Nezakazujeme im fungovať, čo sa, ale usilujeme je stransparentniť cez mechanizmus výkazu, kedy v istých prípadoch nad isté sumy budú musieť tieto organizácie zverejniť od koho dostali aké sumy,” informoval Lučanský o primárnom záujme zákona, a dodal, že pôjde o ročné vykazovanie týchto súm.
Kapusta pripomenul, že už počas vlády Vladimíra Mečiara pripravovala ministerka Katarína Tóthová zakon k mimovládkam, ktorý vtedy médiá a opozícia označovali za náhubkový zákon. “V tomto prípade to je skôr také kladivo na mimovládky,” tvrdí Lučansky, ktorý upozornil, že povcitíví sa nemajú čoho obávať, nakoľko sú tam výnimky v prípade neziskových organizácií, ktoré pomáhajú ľuďom s postihnutím alebo iné takéto výnimky sú tam nastavené, takže nebude to plošné celoplošné.
“Jedná sa nám hlavne o tých, ktorí zneužívajú toto postavenie na to, aby založili organizáciu, na ktorú si vedia založiť bankový účet a vedia hneď fungovať. Môžu vykonávať prakticky podnikateľskú činnosť ale to, či vykonávajú tú činnosť alebo nevykonávajú sa kontroluje len na ministerstve. Povedal by som až svojvoľne,” obhajuje návrh zákona Lučnanský.
Na ministerstve podľa poslanca skontrolujú, či to čo majú vo výročnej správe súhlasí s tým, čo majú v predmete činnosti a keď to súhlasí tak je to v poriadku. “V prípade napríklad, keď máme živnostenský zákon, tak tam je jasne dané, že vystaviť faktúru na nejakú službu musí, tá firma vykonávať tú činnosť,” upozornil Lučanský, podľa ktorého mimovládky môžu robiť veľa svojvoľne. “Jedná sa čiste len o stransparentnenie plus je tam lobbing zavádzame pojem lobing,” dodal poslanec s tým, že mimovládky budú musieť deklarovať, že “áno my sme politickí lobisti a takisto budú musieť stransparentniť svoje financovanie”.
Napríklad v Bruseli v europarlamente tam je vyše 30 000 lobistov na 700 europoslancov. Takže to je vyše 20 až 30 lobistov na na jedného europoslanca. “No a je to bežná prax, že vlastne po stretnutí je povinnosť deklarovať, že bol som s tým a s tým,” povedal o princípe lobistov, pojme, ktorý sa dostal do zákona Lučanský.
Poslanec Adam Lučanský v rozhovore u novinára Pavla Kapustu vysvetlil, aj to prečo pojem agent nahradili pojmom lobista.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik