Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár sa kriticky vyjadril k rozhodnutiu amerického prezidenta Joea Bidena udeliť milosť svojmu synovi Hunterovi Bidenovi. Na svojom profile na Facebooku ironicky navrhol, aby slovenský veľvyslanec v USA vydal vyhlásenie odsudzujúce tento krok, podobne ako americkí veľvyslanci na Slovensku v minulosti komentovali domáce politické dianie. Napokon však uviedol, že Slovensko nebude kopírovať prístup USA, a vyzval na vzájomný rešpekt, píšu české Parlamentní listy.
Prezident Joe Biden v nedeľu večer udelil svojmu synovi Hunterovi Bidenovi úplnú a bezpodmienečnú milosť, hoci predtým vyhlasoval, že svoje právomoci na tento účel nevyužije. Biden rozhodnutie zdôvodnil presvedčením, že politické tlaky narušili spravodlivosť, čo viedlo k justičnému omylu. Hunter Biden čelil obvineniam z držby zbraní a daňových únikov, za ktoré mal byť odsúdený v decembri. Milosť sa vzťahuje na všetky trestné činy, ktorých sa mohol dopustiť v rokoch 2014 až 2024, informoval server NBC News.
Rozhodnutie prezidenta Bidena kritizoval aj slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár, podpredseda strany SMER. Prostredníctvom videa na svojom facebookovom profile uviedol, že zvažoval, či by Slovensko nemalo kontaktovať svojho veľvyslanca v USA, aby na sociálnych sieťach zverejnil vyhlásenie, v ktorom vyjadrí „vážne znepokojenie“ nad demokratickým vývojom Ameriky. „Vážne znepokojenie nad zneužívaním právomocí. Vážne znepokojenie nad nepotizmom,“ vyhlásil Blanár. Vo vyhlásení by slovenský veľvyslanec podľa neho mohol vyzvať prezidenta Bidena na zrušenie milosti.
„Nie, nebudeme robiť to, čo robia ich veľvyslanci na Slovensku,“ povedal Blanár s pripomenutím statusu amerického veľvyslanca na Slovensku, ktorý takto na sociálnej sieti kritizoval prijatie trestného zákona a žiadal vládu, aby nerušila úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Tento úrad, ktorý fungoval v rokoch 2004 až 2024, dozoroval nad dodržiavaním zákonnosti v trestných konaniach spadajúcich do právomoci Špecializovaného trestného súdu.
„Podporujeme odporúčania Európskej komisie neschvaľovať navrhované zmeny skráteným legislatívnym postupom bez konzultácie s dotknutými subjektmi na národnej a európskej úrovni a bez stanoviska Benátskej komisie Rady Európy,“ uviedli vtedy vo vyhlásení veľvyslanci USA na Slovensku, citoval denník SME.
Blanár pripomenul aj ďalšie situácie, keď americkí veľvyslanci na Slovensku kritizovali premiéra Roberta Fica alebo vyjadrovali podporu legitímne odvolaným riaditeľom inštitúcií.
„Nie, nebudeme to robiť. Nebudeme robiť to, čo robia oni. Tak ako my rešpektujeme ich vnútropolitický vývoj a situáciu, tak chceme, aby rešpektovali nás,“ dodal Blanár.
Zároveň upozornil na „ohlušujúce ticho progresívcov“, ktorí sa k Bidenovej milosti svojmu synovi vôbec nevyjadrujú. „To ohlušujúce ticho dokonca prehlušilo všetky správy, ktoré dnes na Slovensku vyšli,“ uzavrel Blanár.
VIDEO:
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik