Vychová EÚ generáciu bez tabaku?
28 | 11 | 2024 I Roman Martiška

Európska únia má ďalší ambiciózny cieľ: do roku 2040 vytvoriť v EÚ „generáciu bez tabaku“, kde tabak bude užívať menej ako 5 percent obyvateľov. Komisia, preto odporučila rozšíriť existujúce nefajčiarske politiky aj na kľúčové vonkajšie priestory, ako sú ihriská, zastávky verejnej dopravy, a novo aj na elektronické cigarety a zahrievané tabakové výrobky. Návrh však čelí kritike z radov niektorých členských štátov aj tabakového priemyslu. Debata už je na programe v europarlamente. Informuje portál echo24.cz.

Takzvanú revíziu odporúčaní Rady EÚ o nefajčiarskom prostredí predstavili komisári v druhej polovici septembra. Tento týždeň sa však o legislatíve bude debatovať na plenárnom zasadnutí a následne sa o nej bude aj hlasovať.

Čo by sa zmenilo?

Revízia odporúčaní prináša niekoľko zásadných návrhov. V prvom rade ide o rozšírenie nefajčiarskeho prostredia: Fajčenie a používanie elektronických cigariet by bolo zakázané na vonkajších verejných miestach, ako sú detské ihriská, zábavné parky, vonkajšie bazény alebo zastávky verejnej dopravy.

Legislatíva by tiež pamätala na nové trendy. Odporúčanie novo zahŕňa aj elektronické cigarety a zahrievané tabakové výrobky. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) emisie z týchto zariadení môžu spôsobovať závažné respiračné a kardiovaskulárne problémy, argumentuje Komisia.

Návrh zahŕňa podporu na odvykanie od fajčenia a vyzýva na medzinárodnú spoluprácu na zdieľaní osvedčených postupov. Komisia tiež sľubuje finančnú podporu vo výške 16 miliónov eur na zdravotnú prevenciu.

„Dnešné odporúčanie predstavuje ďalší kľúčový krok k dosiahnutiu cieľov Európskeho plánu boja proti rakovine ak zaisteniu toho, aby zdravie občanov bolo ústredným prvkom politiky EÚ,“ usudzuje Margaritis Schinas, podpredseda Európskej komisie.

Komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová návrh označila za „zásadný krok k ochrane zdravia detí a mladých ľudí“. Podľa nej je „nepriamy dym zodpovedný za desiatky tisíc úmrtí ročne, a práve preto musíme prijať opatrenia“.

Regulácia a nejednoznačnosť

Na druhej strane sa ozýva aj kritika. Michael von Foerster, predstaviteľ tabakového združenia VdR, tvrdí: „Návrh z EÚ je ďalším príkladom nezmyselnej preregulácie. To stačí!“

Podobné obavy vyjadrili aj Taliansko a Rumunsko, upozorňuje server Brussels Signal. V spoločnom vyhlásení kritizovali návrh za „nedostatok vedeckého základu“ a absenciu podrobnej dopadovej analýzy. „Všeobecné zákazy, ako je zákaz používania aerosólových produktov na verejných miestach, sú prehnané a nedostatočne odôvodnené,“ stojí vo vyhlásení. Kritika sa zameriava aj na vágne formulácie, napríklad „priestory s intenzívnou pešou prevádzkou“, čo podľa týchto krajín sťažuje právnu aplikáciu a vynucovanie pravidiel.

Taliansko a Rumunsko obvinili Európsku radu z uponáhľaného schvaľovania návrhu, ktoré podľa nich nedávalo členským štátom dostatok priestoru na diskusiu. „Politicky zostáva konsenzuálny prístup tou najvhodnejšou cestou vpred,“ uvádza ich stanovisko.

Dlhodobé ciele a sporné dôsledky

Navrhované opatrenia zapadajú do širšieho Európskeho plánu boja proti rakovine, ktorý má znížiť počet úmrtí na rakovinu spojených s fajčením. Tabak je v EÚ príčinou viac ako štvrtiny všetkých úmrtí na rakovinu. Zástancovia návrhu tvrdia, že nefajčiarske prostredie už prinieslo pozitívne zmeny, ako je pokles srdcových infarktov a zlepšenie zdravia dýchacích ciest.

Kritici však varujú pred nejasnosťami v návrhu a možným prehnaným zásahom do osobných slobôd. Výsledok diskusie bude závisieť od toho, ako členské štáty návrh implementujú do svojej legislatívy. Návrh tiež otvára otázku, ako nájsť rovnováhu medzi ochranou verejného zdravia a rešpektovaním národných špecifík.

Merkelová vydáva pamäte! Priznáva v nich aj CHYBY
Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová predstavila v utorok večer v Nemeckom divadle (Deutsches Theater) v Berlíne svoje pamäte nazvané Sloboda: Spomienky 1954 - 2021. Počas sprievodnej diskusie o knihe s nemeckou novinárkou Anne Willovou,... Čítať ďalej
27 | 11 | 2024 | Bari Zajačková/ TASR

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik