Zákon, ktorý je súčasťou veľkej Reformy posudkovej činnosti ako súčasť Plánu obnovy a odolnosti SR, si už predtým získal širokú podporu medzi odborníkmi a organizáciami, ktoré zastupujú ľudí so zdravotným postihnutím.
Reforma prináša predovšetkým zjednotenie a zefektívnenie posudzovania zdravotných a sociálnych potrieb. Ľuďom so zdravotným znevýhodneným uľahčí prístup k príspevkom aj sociálnym službám.
Posudzovanie klienta na základe jednotnej metodiky (WHODAS) a na jednom mieste - výlučne na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny. Výsledkom bude jednotný zdravotno-sociálny, teda integrovaný posudok pre účely kompenzácií aj sociálnych služieb. To znamená, že klient po podaní jednej žiadosti absolvuje iba jedno posudzovanie, ktoré pokryje viacero účelov naraz.
Hlavným prínosom má byť, že výkon posudkovej činnosti bude centralizovaný na jeden subjekt. Posudzovanie budú vykonávať výlučne úrady práce, sociálnych vecí a rodiny (pre 3 oblasti na účely: peňažných príspevkov na kompenzáciu, sociálnych služieb, sociálnych podnikov) podľa jednotnej metodiky, čím sa zjednoduší postup pre žiadateľa.
Pri reforme posudkovej činnosti sa kladie veľký dôraz na sociálnu posudkovú činnosť a z toho dôvodu bude sociálna posudková činnosť vykonávaná v domácom prostredí klienta po podaní žiadosti klienta na Úrade práce a až následne sa bude vyhotovovať lekársky posudok.
Posudkový lekár bude disponovať pri vyhotovovaní lekárskeho posudku informáciami o klientových potrebách a sociálnej situácii. V reforme posudkovej činnosti sa zavádza inštitút konzília, ktorého hlavným cieľom je odstrániť rozpory medzi sociálnym posudkom a lekárskym posudkom a poskytuje priestor sociálnemu pracovníkovi a posudkovému lekárovi už na prvom stupni odstrániť vzniknuté rozpory a v čo najširšej možnej miere pomôcť klientovi.
„Som veľmi rád, že vláda reformu schválila. Posudková činnosť už bude pod jednou strechou, to znamená, že úrady práce budú vydávať jednotný integrovaný posudok pre sociálne služby, aj pre kompenzačné pomôcky. Bude pozostávať zo zdravotnej aj sociálnej časti. Posudkový lekár posúdi zdravotný stav a sociálny pracovník zase sociálny aspekt daného človeka. Výhodou spoločného posudku je, že sa klient dozvie, na aké kompenzačné príspevky a sociálne služby má nárok. Zdôrazním, že nový zákon zároveň ponecháva všetky doterajšie diagnózy, ktoré môžu viesť k ťažkému zdravotnému postihnutiu. Po novom však budeme posudzovať vplyv danej diagnózy na obmedzenie funkčnosti mentálnej či fyzickej. Navýšime tiež počet posudkových lekárov o 100 a sociálnych pracovníkov o 140," povedal po rokovaní vlády minister práce Erik Tomáš.
"Zdôrazňujem, že na tejto reforme sa zhodli všetky zainteresované strany v širokom sociálnom dialógu a zároveň je to v súlade s medzinárodnou odbornou praxou. Súčasťou bolo aj pripomienkové konanie. Chcem sa poďakovať tímu odborníkov zo všetkých relevantných inštitúcií i združení, ktorí na reforme pracovali viac ako rok. Zákon musí byť schválený do konca roka a jeho účinnosť je naplánovaná od 1. septembra 2025. Úrady práce tak budú mať deväť mesiacov na to, aby sa na reformu pripravili,“ dodal.
Na príprave reformy posudkového systému, ktorá je súčasťou Plánu obnovy a odolnosti SR, sa dlhodobo podieľalo viac ako 30 odborníkov z organizácií, ktorí zastupujú záujmy zdravotne znevýhodnených občanov. Reforma získala podporu aj u komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorá ju považuje za významný krok k zlepšeniu dostupnosti pomoci pre ľudí v núdzi a vítajú ju aj ďalšie organizácie, ktoré zastrešujú pomoc týmto zraniteľným skupinám osôb ako je Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím a občianske združenie Akčné rodiny.
Navrhovaná účinnosť zákona o integrovanej posudkovej činnosti je od 1. septembra 2025. Po tomto termíne nebude dochádzať k automatickému prehodnocovaniu osôb s ŤZP, pričom im ostanú zachované už priznané peňažné príspevky na kompenzáciu.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik