Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ALE ohrozili bezpečnosť Slovenska
22 | 11 | 2024 I Roman Martiška

Bývalé vlády poslali na Ukrajinu vojenský materiál za 700 miliónov eur, nie všetko bolo v súlade so zákonom. O analýze o darovaní Migov minister Jaroslav Naď vyslovene klamal. Hovorí o audite šéf Národného kontrolného úradu SR Ľubomír Andrassy v rozhovore s novinárkou Ankou Žitnou.

“Uplynulo tisíc dní od začiatku vojny na Ukrajine. Slovensko poslalo svojmu východnému susedovi vojenský materiál za 700 miliónov eur. Česko poslalo zo svojich armádnych skladov vojenský materiál v hodnote 7,3 miliardy českých korún, čo je zhruba 288 miliónov eur. Európska únia nám z Európskeho mierového nástroja kompenzovala len 82 miliónov,” pripomenula v úvode rozhovoru Žitná.

Koľko sme minuli na Ukrajinu?

“Najvyšší kontrolný úrad išiel do auditu preto, aby posúdil, či v rámci rozhodovania o darovaní štátneho majetku, vojenskej techniky- rozhodovali v súlade so zákonom. Nepozerali sme sa na to, či bolo logické darovať to. Rozhodnutia o pomoci Ukrajiny boli politické, my ako kontrolóri sme sa striktne držali toho, aby sme preverili, ako sa rozhodovalo o majetku za sumu 700 miliónov eur a či neboli porušené zákony a interné predpisy,” vysvetľuje predseda NKÚ. 

Dodáva, že síce pracujú so sumou 700 miliónov eur, ale k nej ešte treba pripočítať finančné náklady na odídencov z Ukrajiny, ktorých u nás žije zhruba 120 tisíc. “Len na náhrady spojené s ubytovaním, ktoré sa vyplácali slovenským občanom, ktorí ubytovali odídencov, išlo ďalších 75 miliónov eur,” dodáva šéf kontrolórov. 

Pracuje sa s číslom 700 miliónov, ale ak by sa zobrali aj zdroje na pomoc odídencom, ktorých tu máme cca 120 tisíc, preverovali sa aj zdroje na ubytovanie, ktoré nedostávali Ukrajinci, ale slovenskí občania, ktorí poskytli ubytovanie pre odídencov. Ide o sumu zhruba 75 miliónov eur. Kontrolóri preverili celkovo trinásť uznesení o darovaní. 

Aj munícia, ktorú Ukrajina nežiadala

“V polovici minulého desaťročia sme vyraďovali napríklad techniku, ktorá používala delostrelecké míny, náboje, tieto zbrane alebo táto technika, táto munícia mala byť dávno zlikvidovaná, ona nebola zlikvidovaná, bola na nejakých medziskladoch a zrazu, zo dňa na deň, z piatka do soboty, zo soboty do nedele, od večerných hodín do raňajších hodín sa rozhodlo, že z týchto skladov vezmeme muníciu, ktorú akože sme vyrobili, ktorá nebola že stará, akože sme vyrobili a darovali sme ju Ukrajine a zaučtovali sme, že táto technika je na úrovni 9 miliónov eur,” informuje Andrassy o munícii v hodnote 9 miliónov eur, o ktorú Ukrajina ani nežiadala a dodáva, že v tomto prípade išiel dotyčný za hranu zákona a prípad už rieši polícia.

Andrassy absolvoval aj niekoľkohodinové stretnutia aj s našim veľvyslancom, ktorý mu dal informáciu o tom, ako slovenská technika, ako jedna z mála, ktoré boli poskytnuté Ukrajine, vie pomáhať ukrajinskej armáde. 

“Ak sme napríklad pri stíhačkách MiG-29, tak práve slovenské MiG-29, ktoré sme už na našom území nevedeli používať preto, lebo nám ruský strana stiahla technikov, stiahli nám všetky veci, ktoré sú potrebné preto, aby tieto stroje mohli lietať v našom zdruzdušnom priestore, tak my sme darovali Ukrajine a na Ukrajine tieto stroje lietajú dodnes. To, čo darovalo napríklad Polsko, to nedokázalo tam ani vzduchom prísť, to museli priniesť po zemi,” povedal o slovenskej pomoci ukrajine Andrassy.

Situácia bola skresľovaná

Pri S-300 kontrolóri preverovali aj to, že ak darujeme S-300 Ukrajine, ako bude zabezpečený vzdušný priestol Slovenskej republiky.

“Pri darovaní protiraketového systému S-300 sme preverovali aj to, ako bude zabezpečený vzdušný priestor Slovenska, ak darujeme protiraketové systémy. Bolo povedané, že slovenský vzdušný priestor bude okamžite chránený systémami od našich spojencov z NATO. Realita ukázala, že to takto nebolo. Niekoľko mesiacov sme riešili, ako ochránime náš vzdušný priestor. Požičané systémy sme nakoniec museli vrátiť a dnes ešte stále nemá SR chránený svoj vzdušný priestor svojím vlastným systémom. To je realita. Musia sa s ňou vysporiadať politici, to už nie je v rukách NKÚ,” hovorí Andrassy. Nemá problém hovoriť aj o neexistujúcej analýze na darovanie Migov, o ktorej klamal minister Naď. 

“Častokrát sú v politike rozhodnutia, ktoré nestáli na faktoch a ktoré potom situáciu skresľovali. Politikov za toto nemôžete riešiť z pohľadu trestného práva. Môžete však použiť to, čo je najdôležitejšie- dôvera verejnosti. Každý volič si musí zvážiť, či ešte bude dôverovať politikom, ktorí mu klamali. Ktorí svojimi rozhodnutiami pomáhali Ukrajine a ukrajinskému národu, na druhej strane však vytvárali priestor pre riziká z hľadiska obrany a bezpečnosti vlastnej krajiny,” dodal Andrassy. 

Parlament zrušil naplánovanú schôdzu, dôvodom sú bezpečnostné problémy
Ukrajinský parlament z bezpečnostných dôvodov odložil schôdzu naplánovanú na piatok, oznámil verejnoprávny telerozhlas Suspiľne. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters. "Na 22. novembra bolo naplánované zasadnutie Najvyššej... Čítať ďalej
22 | 11 | 2024 | Bari Zajačková/ TASR

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik