Šéf ruskej rozviedky VYSTRÍHA NATO pred útokmi na Rusko
20 | 11 | 2024 I Bari Zajačková/ TASR

Riaditeľ ruskej Zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Sergej Naryškin v stredu varoval členov aliancie NATO, že ich podiel na útokoch ukrajinskej armády hlboko v ruskom vnútrozemí nezostane nepotrestaný. Podľa agentúry RIA Novosti citovanej agentúrou AFP to Naryškin vyhlásil v rozhovore pre ruské periodikum Národná obrana. Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot v stredu označil rozhodnutie šéfa Kremľa Vladimira Putina zmeniť jadrovú doktrínu Ruska za obyčajnú rétoriku. Ubezpečil, že Francúzsko takéto kroky neznepokojujú.

Naryškin varuje pred dôsledkami použitia ďalekonosných zbraní Západu Ukrajinou        

Podľa ruského ministerstva obrany v utorok večer ukrajinské ozbrojené sily zaútočili šiestimi americkými raketami ATACMS na objekt v Brianskej oblasti. Ruská protivzdušná obrana zostrelila päť rakiet, jedna bola poškodená. Obete ani materiálne škody neboli hlásené, dodala RIA Novosti citovaná TASR.
        

Naryškin v rozhovore vyhlásil, že vojenské a politické elity Západu čoraz viac chápu, že musia byť k Rusku zdržanlivejšie, aby sa nezaplietli do vojenského konfliktu.
        

"Medzi vojensko-politickými elitami Západu rastie povedomie o vážnosti ruských zámerov a potrebe väčšej zdržanlivosti v ich konaní, aby sa nedostali do priameho vojenského konfliktu s našou krajinou (Ruskom), ktorý by pre nich (Západ) mohol mať katastrofálne dôsledky," vyhlásil Naryškin.
        

Dodal, že medzi západnou elitou nebadá "zatmenie mysle", vníma však "profesionálnu degradáciu byrokratickej vrstvy, ktorá sa dlhé roky úspešne vydávala za vládnucu". Podľa neho toto jeho tvrdenie platí najmä pre popredné krajiny Európy, kde "celý rad prezidentov, premiérov a kancelárov zabezpečuje záujmy globalistického kapitálu".
        

Na margo novej ruskej jadrovej doktríny Naryškin uviedol, že rozšírenie zoznamu dôvodov pre použitie jadrových zbraní Ruskom "prakticky eliminuje možnosť poraziť" Rusko na bojisku.
        

"Naši nepriatelia sú nútení priznať, že odhodlanie ruského prezidenta pevne brániť základné záujmy (našej) krajiny všetkými dostupnými prostriedkami zužuje manévrovací priestor pre Washington a Brusel," zdôraznil riaditeľ SVR.
        

Podľa aktualizovaného zoznamu dôvodov použitia jadrových zbraní Ruskom môže Moskva pristúpiť k tomuto kroku: v reakcii na použitie jadrových alebo iných druhov zbraní hromadného ničenia proti nej alebo jej spojencom; v prípade agresie proti Rusku alebo Bielorusku s použitím konvenčných zbraní; ak získa spoľahlivé informácie, že na Rusko alebo jeho spojencov boli odpálené balistické rakety; ak sa zbrane hromadného ničenia používajú proti ruským objektom a vojenskému personálu nachádzajúcemu sa mimo Ruska; ak nepriateľ zasiahne kritické vojenské a vládne zariadenia Ruska, ktorých zlyhanie povedie k narušeniu reakcií jadrových síl; ak získa spoľahlivé informácie o masívnom štarte leteckých útočných zbraní – vrátane lietadiel, riadených striel, bezpilotných lietadiel a o ich prekročení štátnej hranice Ruskej federácie.
 

Barrot: Francúzsko neznepokojuje nová jadrová doktrína Ruska, ide o rétoriku

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot v stredu označil rozhodnutie šéfa Kremľa Vladimira Putina zmeniť jadrovú doktrínu Ruska za obyčajnú rétoriku. Ubezpečil, že Francúzsko takéto kroky neznepokojujú.
        

"Nenecháme sa zastrašiť," zdôraznil Barrot v rozhovore pre televíziu France 2. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.
        

Aktualizovaná ruská doktrína jadrového odstrašovania rozširuje zoznam dôvodov pre použitie jadrových zbraní Ruskom. Moskva by k takémuto kroku okrem iného mohla pristúpiť v prípade rozsiahleho útoku nepriateľských lietadiel, rakiet či dronov na ruské územie, narušení ruského vzdušného priestoru alebo útoku na spojenecké Bielorusko.
        

Rozhodnutie Moskvy pozmeniť jadrovú doktrínu prišlo iba dva dni po medializácii informácií, že dosluhujúci americký prezident Joe Biden údajne povolil Ukrajine použiť americké rakety dlhého doletu na vojenské ciele v ruskom vnútrozemí.
        

Francúzsky prezident Emmanuel Macron už v máji naznačil, že Paríž je otvorený návrhu umožniť Ukrajine použiť francúzske strely pri úderoch na území Ruska, pripomenul Barrot ešte v pondelok.
        

"Otvorene sme povedali, že to je možnosť, ktorú by sme zvážili, ak by to umožnilo zasiahnuť ciele z miest, kde Rusko v súčasnosti agresívne útočí na ukrajinské územie. Takže na druhej strane nič nové," povedal šéf francúzskej diplomacie Barrot v novinárom v Bruseli.
        

Sám Macron na okraj summitu skupiny G20 v Brazílii povedal, že Biden učinil "dobré rozhodnutie", keď Ukrajine povolil útočiť americkými balistickými strelami ATACMS. Ukrajina ich použila v utorok - v 1000. deň invázie ruských síl na svoje územie.
        

Francúzsky denník Le Figaro s odvolaním sa na svoje zdroje informoval, že po USA sa rozhodli k tomuto kroku pristúpiť aj Francúzsko a Británia, ktoré dodali Kyjevu strely s plochou dráhou letu Storm Shadow/SCALP.

Medzinárodná iniciatíva odsúdila rozhodnutie USA dodať Kyjevu protipechotné míny

Medzinárodná kampaň na zákaz mín (ICBL) v stredu rázne odsúdila "hrozné" rozhodnutie Spojených štátov dodať Ukrajine americké protipechotné míny. Kremeľ tvrdí, že končiaca americká administratíva prezidenta Joea Bidena "robí všetko" čo môže, aby predĺžila vojnu na Ukrajine, ktorá sa už viac než 1000 dní bráni invázii ruských síl, píše TASR.
        

"Americká kampaň za zákaz nášľapných mín a všetky organizácie ICBL sa budú usilovať o to, aby to (rozhodnutie) USA zvrátili. Ukrajina musí jasne povedať, že nemôže a nebude akceptovať tieto zbrane," uviedla iniciatíva vo vyhlásení pre agentúru AFP.
        

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov tvrdí že americká administratíva je plne odhodlaná pokračovať vo vojne na Ukrajine, čo podľa neho dokazujú jej kroky.
        

Nemenovaný zdroj z Bidenovej administratívy v utorok večer povedal, že Spojené štáty očakávajú, že Ukrajina použije protipechotné nášľapné míny na svojom území. Údajne sa zaviazala, že ich nepoužije v oblastiach obývaných civilistami - svojimi vlastnými občanmi. Tieto míny sa podľa AFP po uplynutí stanoveného času, keď sa vybije ich batéria, stanú neaktívnymi.
        

USA poskytujú Ukrajine protitankové míny počas celej vojny s Ruskom. Cieľom odobrenia dodávky aj protipechotných mín je otupiť postup ruských pozemných síl, dodal citovaný zdroj Reuters, ktorý sa vyjadril pod podmienkou zachovania anonymity.

Novozvolený prezident USA Donald Trump počas predvolebnej kampane opakovane kritizoval americkú podporu Ukrajiny a vyhlasoval, že konflikt dokáže ukončiť v priebehu 24 hodín.
        

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pre stanicu Fox News v utorok večer varoval, že ak Washington prestane poskytovať finančnú a vojenskú pomoc Kyjevu, Ukrajina vojnu s Ruskom prehrá.

Už fakt neštvite Putina, lebo...
Putina naozaj nebolo treba rozhnevať! "Moskva operatívne, no najmä intenzívne rýchlo a prudko zvýšila bojový potenciál Kim Čong-unovej armády". Ruský prezident naštval proukrajinských vojnových militaristov a zasiahol tam, kde to najmenej čakali -... Čítať ďalej
20 | 11 | 2024 | Ivan Brožík

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik