Slovenské príslovie vraví, že obarený pes sa aj kvapiek dažďa bojí. Po nedávnej skúsenosti s covidom, ktorý sa z čínskeho Wu-Chanu rozšíril do celého sveta (a je úplne jedno, či veríme jeho „netopieriemu“, alebo laboratórnemu pôvodu, ktorý už je laboratórne dokázaný), sú vedci veľmi opatrní pri každom náznaku šírenia sa infekcií. Najnovšie podľa Plusky vedci z Biomedicínskeho centra (BMC) SAV v rámci monitoringu objavili v rámci Slovenska komáre, ktoré prenášajú Západonílsky vírus a vírus Usutu.
Oba vírusy boli lokalizované len v určitých okresoch. Neznamená to však zvýšený výskyt ochorení, je len potrebné, aby sa kládol väčší dôraz na laboratórne vyšetrenia napríklad darcov krvi, čo v tomto roku rozbehla Národná transfúzna služba (NTS). Tá v projekte, ktorého metóda sa na Slovensku použila po prvýkrát, mieni pokračovať aj v budúcom roku.
„Najviac pozitívnych komárov sme v prípade oboch spomínaných vírusov zachytili v auguste a septembri, preto treba rátať s prípadmi ochorenia najmä v tomto období. Väčšina infekcií je však bezpríznaková a vážnejšie formy sa vyskytujú len u malého percenta infikovaných,” priblížila virologička Viktória Čabanová z BMC SAV.
Západonílsky vírus sa vyskytol v oblasti Košíc a Nových Zámkov a vírus Usuntu Regionálne úrady verejného zdravotníctva zachytili v okresoch Košice, Dunajská Streda, Levice, Svidník, Prievidza, Nové Zámky, Veľký Krtíš, Senica a Humenné.
V rámci celosvetového monitoringu týchto dvoch vírusov sa na špeciálnych kartách zachytávali slinné výlučky komárov, pričom na Slovensku bola v takomto rozsahu využitá táto metóda po prvýkrát.
„Regionálne úrady verejného zdravotníctva prostredníctvom monitorovania získali informáciu, či sa v ich územnej pôsobnosti vyskytujú komáre infikované danými vírusmi, ktoré môžu ďalej prenášať na ľudí. Následne upozornili lekárov, aby pri diagnostike mysleli aj na tieto ochorenia. Ochorenie spôsobené vírusom Usutu sme u ľudí na Slovensku diagnostikovali po prvý raz v histórii,“vysvetlila doktorka Tatiana Červeňová, hlavná hygienička SR.
Čabanová však upozornila, že vyšší počet prípadov týchto infekcií na Slovensku neznamená nárast infikovaných ľudí v populácii.
„Vieme však, že sú lepšie diagnostikovaní. Tento vírus tu cirkuluje už od 60. rokov minulého storočia, ale lekári potrebujú vedieť, že sa vyskytuje v ich okrese, aby s ním počítali pri výbere diagnostiky,“vysvetlila pre Plusku
Vzhľadom na to, že oba vírusy sa do organizmu môžu dostať aj transfúziou, už od septembra NTS v lokalite Nových Zámkov testuje krv darcov aj na západonílsky vírus. Práve príjemcovia krvi majú oslabenú imunitu a práve tento vírus znášajú ďaleko horšie, ako bežná populácia.
„Testovanie sme následne rozšírili na celý Nitriansky, Trnavský a Bratislavský kraj, hneď ako sme dostali informácie o prvom lokálnom prenose západonílskeho vírusu z komára na človeka v Nitrianskom kraji a v okrese Dunajská Streda. Vďaka monitoringu máme čas na zaobstaranie testov a vieme sa lepšie pripraviť na prenos vírusu z komára na človeka,“uviedla medicínska riaditeľka NTS SR doktorka Jana Rosochová. Projekt plánujú zopakovať aj v budúceho roka a to v období medzi júlom a októbrom. Tento monitoring v budúcnosti pomôže odhaliť aj iné vírusy prenášané komármi a ich invazívne druhy.
Západonílsky vírus sa u väčšiny prípadov neprejaví. Tí, u ktorých sa príznaky vyskytnú, sú podobné chrípke. Príznaky u jedného až desiatich percent infikovaných môžu pripomínať encefalitídu alebo meningitídu. Problémy postihujú najmä starších ľudí, deti alebo ľudí s poruchou imunity, pripomína Pluska
Aj Usutu vírus sa u väčšiny prípadov nemusí prejaviť vôbec, prípadne horúčkou. U pacientov s oslabeným imunitným systémom a starších pacientov sa môže zriedka objaviť zápal mozgu alebo zápal mozgových blán.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik