„Prezliekol kabát a šiel robiť kariéru“
17 | 11 | 2024 I Ivan Brožík

"Čo robil generál Petr Pavel v roku 1989? „Prezliekol kabát a šiel robiť kariéru,“ myslí si jeho spolužiak. Armádny generál vo výslužbe a prezident Petr Pavel v roku 1989 študoval trojročný spravodajský kurz a pôsobil v KSČ." Píše na výročie 17. Novembra český web echo24.cz. 

"Ničomu som nevelil, nemal som žiadnu zodpovednosť za vojakov. Ale čo by sme robili, keby nás povolali späť k jednotkám a dali nám nejaké rozkazy, s ktorými by sme nesúhlasili?“ Povedal Pavel k udalostiam okolo zamatovej revolúcie v rozhovore pre  Hospodárske noviny . „Nezdá sa mi pravdepodobné, že by Pavel, ktorý bol vtedy predsedom KSČ, mohol byť svedkom udalostí na Národnej triede,“ pochybuje na druhej strane generálov spolužiak Pavel Beneš s tým, že prezliekol kabát a šiel robiť kariéru.

Krycie meno Pávek

"Počas novembrových dní v roku 1989 bol Petr Pavel profesionálnym vojakom, členom KSČ a s krycím menom Pávek študentom spravodajského kurzu, po absolvovaní ktorého sa mal stať komunistickým rozviedčikom na Západe. „O dianí na Národnej triede som sa dozvedel pohľadom z okna, pretože som chodil do školy len pár desiatok metrov vedľa. V Prahe som vtedy študoval postgraduálny kurz v odbore vojenské spravodajstvo,“ povedal Pavel s tým, že so spolužiakmi dostal odporúčanie sa do demonštrácií nezapájať." informuje web echo24.cz.

Na to reagoval Pavlov spolužiak zo spravodajského kurzu bývalý vojak a softvérový autor Pavel Beneš

„Nepáči sa mi, že Peter Pavel nehovorí o svojej minulosti úplnú pravdu. Nezdá sa mi pravdepodobné, že by Pavel, ktorý bol vtedy predsedom našej základnej organizácie KSČ, mohol byť svedkom udalostí na Národnej triede, pretože sprievod tam prišiel až večer a my študenti sme ako každý piatok odchádzali už popoludní domov mimo hlavného mesta,“ vyjadril pochybnosti Pavlov spolužiak s tým, že sa všetci zišli až v pondelok 20. novembra.

A zrazu aké ideály!

„Veľmi dôležitú úlohu hralo, že hovorili o nádeji a pozitívnych veciach. Jednoznačne zaznievalo: ‚Nedávajme ozbrojeným zložkám žiadnu zámienku na zásah'. Z davu som cítil nadšenie a sám v sebe veľkú zvedavosť, čo to vlastne prinesie,“ cituje Václava Havla, Václava Malého a ďalších rečníkov zamatovej revolúcie Pavel.

Vtedy podľa echo24.cz nebol Petr Pavel v žiadnej exekutívnej úlohe, nikomu nevelil a nemal žiadnu zodpovednosť za vojakov. „Bol som študent, ktorý mal zodpovednosť len za svoje orezané ceruzky. So spolužiakmi sme to vtedy preberali veľmi intenzívne. Napríklad naše obavy, čo by sme robili, keby nás povolali späť k jednotkám a dali nám nejaké rozkazy, s ktorými by sme nesúhlasili,“ tvrdí bývalý predseda vojenského výboru NATO, generál Pavel.

Podľa Beneša dokonca dostali od školiteľov za úlohu, aby počas dvadsaťštyrihodinových služieb sledovali zahraničné vysielanie a referovali o tom, čo sa vysiela za dianie z Československa

 „My s Pavlom sme sledovali francúzske stanice, pretože sme boli francúzštinári. Úlohu chodiť medzi ľudí a zisťovať informácie sme nemali. Naopak sme mali zostať v utajení a nemali sa nikde ukazovať, aj keď sme boli vycvičení v tom, ako sa vyhnúť sledovaniu, ako sami sledovať a zakladať mŕtve schránky,“ oponuje Beneš s odkazom na to, že disponovali falošnými občianskymi preukazmi a krycími menami Peter Pávok a Pavol Benda.

Prázdne gesto?

„Prvý víkend po 17. novembri, pri ceste za rodinou, som zašiel za príslušným predsedom miestnej organizácie a vrátil som mu stranícku knižku,“ povedal Pavel a dodal, že to bola posledná kvapka. "Nech už to dopadne akokoľvek, tak súčasťou tohto režimu ďalej byť nechcem," zdôraznil dnes už český prezident.

Beneš si žiadny výrok Petra Pavla z konca roku 1989 nevybavuje

Ale podľa echo24.cz upozorňuje na schôdzu KSČ v septembri, ktorej Pavol predsedal. Beneš už skôr v rozhovore pre Echo uviedol, že v tom čase, keď sa podpisovala petícia Niekoľko viet, a on sa o nej vyjadril, že nie je taká zlá, ho niekto nahlásil a Pavol sa do neho na tej schôdzi pustil. 

Vtedajším študentom spravodajského kurzu vedenie hovorilo, že je všetko zinscenované a v skutočnosti je všetko inak

Podľa Beneša dostali rozkazy s tým, že všetci zostávajú v utajení a ešte budú potrební. „Až v januári 1990 prišiel rozkaz, že máme zrušiť svoje členstvo v KSČ. Ja som z kurzu a z armády odišiel, Pavel pokračoval ďalej. Podľa môjho názoru jednoducho prezliekol kabát a rozhodol sa robiť kariéru,“ myslí si Beneš.

Plány do budúcnosti Pavel vtedy prakticky nemal a na stole bola tiež možnosť rozpustiť armádu. „Spravodajský kurz, ktorý som vtedy študoval, pozastavili, nastavili nové výukové štandardy podľa vzoru demokratických krajín,“ upresnil podľa echo24.cz Pavel s tým, že školu ukončil v roku 1991 za nového režimu.

Zelenskyj oznámil, za akých podmienok je možné rokovať s Putinom
V sobotnom rozhlasovom rozhovore ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj priznal, že situácia vo východnej Ukrajine je ťažká, Rusko postupuje na tomto území a požaduje viacero obcí. Zároveň zdôraznil, že ruský prezident Vladimir Putin nemá záujem... Čítať ďalej
17 | 11 | 2024 | Gabriela Fedičová

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik