Ďateľ zdieľa pragmatický prístup premiéra k Číne
11 | 11 | 2024 I Roman Martiška

“Ak sa má zmeniť Čína, musia ju zmeniť Číňania, nie táraji na Slovensku,” píše v jednom zo svojich príspevkoch Peter Tóth alias Ďateľ.

“Biedu intelektuálnej úrovne ideologických médií a opozičných parlamentných satelitov v plnej nahote odhaľuje ich prístup k hodnoteniu návštevy slovenskej vládnej delegácie v Číne. Ideológia opäť zvíťazila nad pragmatizmom a zdravým sedliackym rozumom,” hodnotí prístup médií Ďateľ.

“V roku 2022 exportovala Čína na Slovensko v objeme 5,84 miliardy dolárov a Slovensko do Číny v celkovej hodnote troch miliárd dolárov. V rovnakom období sa pohyboval nominálny HDP Číny na úrovni 18 biliónov (dvanásť núl) dolárov a Slovenska na úrovni 115 miliárd (deväť núl) dolárov. Celkový objem obchodnej výmeny sa v roku 2023 o niečo znížil, dosiahol úroveň 8,31 miliardy dolárov. Je však zaujímavé, že napríklad v auguste 2024 exportovala Čína na Slovensko v objeme 344 miliónov dolárov a Slovensko do Číny vyviezlo tovary a služby v hodnote 875 miliónov dolárov. Teda s najväčším svetovým exportérom sme dosiahli prebytok, nie deficit na bežnom účte platobnej bilancie. To nie je žiadna maličkosť,” vyjadruje vzťah Slovenska a Číny v číslach Tóth.

Diverzifikácia od Nemecka je vysoko žiaduca!

Z pohľadu veľkosti čínskej ekonomiky je obchod so Slovenskom zanedbateľný, pripomína Tóth a dodáva: “Celkový ročný export Číny sa pohybuje medzi 3,5 – 3,7 bilióna dolárov. Export na Slovensko v hodnote necelých šiestich miliárd je kvapkou v mori. Celkový slovenský export sa nachádza o jeden matematický rád nižšie, aj to na jeho spodnej hranici, pretože dosahuje okolo 110 miliárd. Tri miliardy nášho exportu idú do Číny, čo nie je zanedbateľné číslo, najmä ak si uvedomíme, že z toho 2,34 predstavujú luxusné autá.”

“Naším najväčším obchodným partnerom je Nemecko. Exportujeme tam ročne v hodnote prevyšujúcej 22 miliárd, čo je rovná pätina celkového vývozu. Ďalších viac ako 11 percent putuje do Česka, takmer deväť do Maďarska, vyše sedem do Poľska a 5,5 percenta do Francúzska. Z toho vyplýva, že slovenská ekonomika je extrémne závislá od ekonomickej stability členských štátov EÚ a Nemecka obzvlášť. V takejto situácii je nielen pochopiteľné, ale aj vysoko žiaduce úsilie o diverzifikáciu,” uvádza Tóth.

Čína je podľa Tótha jedným z riešení. “Najmä v oblasti spoločných investícií do technologického rozvoja a technologickej produkcie. Je nepochybne pravda, že v rámci obchodných aktivít s Čínou je potrebné vyhýbať sa vysokému zadlženiu, takzvanej dlhovej pasci. Slovensko však nie je Srí Lanka ani nerozvinutá africká krajina, a preto sa nepotrebuje hlúpo zadlžovať. Máme všetky predpoklady na uskutočňovanie spoločných investícií do rozvoja a technológií. Napokon, obrovské spoločné projekty s Čínou majú aj naši najväčší obchodní partneri Nemci.” Stačí sa len pozrieť do prístavu v Hamburgu.

Hľadajme spôsob ako s Číňanmi zbohatnúť

Tóth tvrdí, že v slovenskom verejnom priestore sa riešili nezmysly: “V slovenskom verejnom priestore sa takmer nediskutovalo o kvalite spoločných slovensko-čínskych projektov. Riešila sa Komunistická strana Číny a politický systém tejto krajiny. To je proste smiešne a na zaplakanie zároveň. Ak by Číňania chceli zmeniť politické pomery v štáte, už by to dávno urobili. Čínske dejiny sú plné revolúcií a prevratov. Okolnosť, že absolútna väčšina Číňanov sa nebúri proti komunistickej autokracii, zrejme vychádza z faktu, že popri mnohých nesporných negatívach prevažujú zjavné a rovnako nepochybné ekonomické a sociálne výhody, ktoré pociťujú občania v každodennom živote.”

“Kto si myslí, že zmení Čínu krasorečnením o demokracii, nepozná čínske dejiny ani čínsku súčasnosť. Ak sa má zmeniť Čína, musia ju zmeniť Číňania, nie táraji na Slovensku. My si zatiaľ urobme láskavosť a hľadajme spôsob, ako spoločne s podnikavými Číňanmi zbohatnúť,” ukončil Ďateľ hodnotenie pracovnej cesty slovenskej vlády do Číny.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik