Rady polície ČR mali doplniť Slováci. Tajné služby sú proti!
01 | 11 | 2024 I Roman Martiška

“Ministerstvo vnútra ČR chcelo začať u bezpečnostných zborov zamestnávať cudzincov z Európskej únie a krajín Európskeho hospodárskeho priestoru” informuje český portál idnes.cz. Ministerstvo si od toho sľubovalo naplnenie podstavov, s ktorými sa bezpečnostné zbory dlhodobo stretávajú. Úprava ale neprešla. Podľa tajných služieb je zamestnávanie cudzincov, najmä Slovákov, o ktorých išlo predovšetkým, bezpečnostným rizikom.

Nábor cudzincov mal pomôcť s podstavami bezpečnostných zborov, potvrdila hovorkyňa ministerstva vnútra Hana Malá. Podľa nej český trh dlhodobo zápasí s nedostatkom pracovníkov, čo sa odráža aj na počte uchádzačov v bezpečnostných zboroch.

Zmena zákona sa nekoná

V Českej republike momentálne chýba vyše štyritisíc policajtov. Podľa hovorcu policajného prezídia Ondreja Moravčíka by s podstavami novela pomôcť mohla. Hlavne kvôli tomu, že by mohli byť prijímaní štátni príslušníci práve zo Slovenska a ďalších blízkych štátov. Vítaná zmena sa ale nekoná.

„Možnosť prijímať uchádzačov z iného členského štátu EÚ do služobného pomeru príslušníka bezpečnostného zboru (okrem Bezpečnostnej informačnej služby a Úradu pre zahraničné styky a informácie) bola skutočne súčasťou návrhu novelizácie zákona o služobnom pomere príslušníkov bezpečnostných zborov. Jej zmyslom bolo otvoriť dvere predovšetkým prípadným uchádzačom zo Slovenskej republiky, ktorá je Českej republike kultúrne i jazykovo veľmi blízko,“ vysvetľuje hovorca vnútra Ondřej Krátoška.

Slováci českú policajnú uniformu neoblečú

"V rámci medzirezortného pripomienkového konania vyslovili nesúhlas najmä spravodajské služby, ktoré návrh vyhodnotili ako príliš veľké bezpečnostné riziko, preto bola v rámci vysporiadania pripomienok vypustená," dodal.

Súčasná podoba zákona pochádza z roku 2003, teda ešte z doby pred vstupom do EÚ. Aj napriek mnohým zmenám a úpravám, ktoré sa týkajú výsluh alebo skúšobnej doby, prípadne prepusteniu zo služobného pomeru tak nenastane vytúžená zmena, ktorá by umožnila zmierniť podstav predovšetkým u poriadkovej polície. Českú policajnú uniformu tak Slováci neoblečú.

Problém s podstavom rieši aj Šutaj Eštok

Málo policajtov a tisícky uvažujúcich o odchode sú problémom aj slovenského ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, ktorý verí, že zamedzeniu odchodu pomôže nový zákon o stabilizačných podmienkach. 

„Tie čísla k odchodom máme, do dnešného dňa to bolo nejakých tisíc policajtov, ďalších zhruba do tisíc žiadostí o odchod je podaných. Veríme, že nie všetky budú uplatnené a že budú stiahnuté aj vďaka tomu, že od októbra platí nový zákon o stabilizačných podmienkach,“ uviedol Šutaj Eštok začiatkom októbra. 

„Za minulý rok sme mali päťtisíc žiadostí od uchádzačov o prácu v polícii, bohužiaľ, len 10 percent z toho sú úspešné,“ potvrdil tieto informácie minister vnútra. Podľa neho je načase, aby sa pozrelo na „množstvo vecí, ktoré náborový proces možno trochu brzdia“.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik