Prezident: Martinská deklarácia stále nie je históriou celkom docenená (VIDEO)
30 | 10 | 2024 I Eka Balašková

Stredu, 30-ty október strávil prezident SR Peter Pellegrini v Martine. V prejave, ktorý venoval dnešnému výročiu Martinskej deklarácie, upozornil aj na fakt, že táto udalosť by si zaslúžila aj dôstojné miesto, ktoré by ju pripomínalo aj v hlavnom meste, v Bratislave.

Prijatie Martinskej deklarácie je mimoriadne významným dňom v histórii slovenského národa, ktorý stále nie je históriou celkom docenený. Prezident SR Peter Pellegrini to uviedol v stredu v Martine po položení venca k pamätnej tabuli, ktorým si pripomenul 106. výročie podpísania Martinskej deklarácie, informuje TASR.

Prezident pripomenul, že pred 106 rokmi desiatky našich národných reprezentantov podpísali v Turčianskom Svätom Martine Deklaráciu slovenského národa, alebo aj Martinskú deklaráciu. "Hoci sa to v dnešnej technologickej dobe zdá priam neuveriteľné, prišlo k tomu bez znalosti informácie, že nový spoločný štát Čechov a Slovákov je už realitou," vyhlásil Pellegrini.

Blanár o Martinskej deklarácii
Slováci sa podľa ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (Smer-SD) Martinskou deklaráciou prihlásili k spoločnému štátu. Minister to vyhlásil pri príležitosti pamätného dňa Výročia Deklarácie slovenského národa, ktorá je známa aj ako Martinská... Čítať ďalej
30 | 10 | 2024 | Ivan Brožík/TA SR

Martinská deklarácia ako inšpirácia pre súčasné Slovensko

„Martinská deklarácia patrí medzi tie vzácne historické momenty, ktorými sa musí inšpirovať dnes smutne rozdelená slovenská spoločnosť, ak chce toto rozdelenie niekedy prekonať,"zdôraznil prezident. Upriamil pritom pozornosť na skutočnosť, že na prijatí Deklarácie slovenského národa sa zhodli desiatky osobností rôzneho vierovyznania, rôznej politickej orientácie, rôznych pováh aj svetonázorov.

„Verím, že ešte časom prehodnotíme prínos tohto obrovského dňa slovenskej histórie a dáme mu dôstojnejšie miesto v našom panteóne sviatkov. Zároveň by bolo určite zaslúženým pripomenutím si tejto významnej udalosti, ak by ju pripomínalo aj dôstojné miesto v našom hlavnom meste,"dodal Pellegrini.

V Turčianskom Sv. Martine sa 30. októbra 1918 stretlo v budove Tatrabanky viac ako 200 zástupcov politického a spoločenského života na Slovensku. Účastníci prijali návrh deklarácie. Dotvorili aj Slovenskú národnú radu (SNR), do ktorej zvolili 25 členov na čele s 12-členným výkonným výborom. V mene SNR napokon prijali aj Deklaráciu slovenského národa. Udalosť sa na Slovensku od roku 1993 pripomína ako pamätný deň.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik