Medzi kľúčové úspechy rezortu práce patrí presadenie skutočného 13. dôchodku a tiež schválenie minimálnej mzdy, ktorá sa do roku 2027 priblíži k 1000 eur. Ide o záväzky z Programového vyhlásenia vlády. Rezort práce výrazne podporil aj ľudí odkázaných na pomoc, keď po prvýkrát zrušil krátenie opatrovateľských príspevkov na základe príjmu odkázanej osoby. V budúcom období plánuje ministerstvo uskutočniť potrebné zmeny v príspevku na bývanie, posilniť podporu pre jednorodičovské domácnosti, ako aj uskutočniť kľúčové reformy posudkovej činnosti a financovania sociálnych služieb.
Humanitárna pomoc v celkovej výške 4,3 miliónov eur
Hneď v prvý deň nástupu súčasného ministra práce 25. októbra 2023 začalo ministerstvo s okamžitou pomocou ľuďom zasiahnutým zemetrasením na východe Slovenska. Prostredníctvom dotácie na podporu humanitárnej pomoci im ministerstvo práce vyplatilo viac ako 2,7 miliónov eur. Okrem financií poskytlo aj humanitárnu pomoc a psychologickú podporu. Na odstraňovanie škôd v postihnutých obciach boli v rámci projektu „Podpora obcí zasiahnutých zemetrasením“ nasadení nezamestnaní. Rovnakú pomoc dostali aj ľudia, ktorých v lete zasiahli povodne.
Pomoc seniorom a dôchodcom
Ministerstvo práce už koncom minulého roka vyplatilo každému poberateľovi dôchodku mimoriadne 300 eur. Tento december získajú skutočný 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku 606 eur. Po prvýkrát v tomto roku mali seniori možnosť využívať dotáciu na podporu rekondičných aktivít vo zvýšenej sume 100 eur. Rezort práce na túto dotáciu vyčlenil celkovo 1,4 milióna eur.
Práca a programy pre nezamestnaných
Vďaka presadeniu novely zákona o minimálnej mzde, ako jedného z bodov z Programového vyhlásenia vlády, jej výška porastie rýchlejšie. „Už v roku 2026 dosiahne minimálna mzda 920 eur, pričom v roku 2027 sa vyšplhá k hranici až 1000 eur. Podľa Inštitútu sociálnej politiky sa odhadovaná minimálna mzda v roku 2028 dostane na úroveň 1021 eur. Vyššia minimálna mzda vytvorí tlak aj na rast miezd ako takých. Automaticky sa zvýšia aj príplatky za prácu v noci a počas víkendov. Veľa sme o tom diskutovali so zamestnávateľmi v rámci sociálneho dialógu. Našim cieľom je zabezpečiť, aby tí, ktorí pracujú v neštandardných časoch, dostávali adekvátnu odmenu za svoju prácu, “ uviedol minister práce.
Rezort práce v tomto roku taktiež pripravilo legislatívu k zámeru „Práca namiesto dávok“ a spustilo viacero programov financovaných z prostriedkov fondov EÚ z Programu Slovensko s cieľom motivovať dlhodobo nezamestnaných a osoby s nízkou kvalifikáciou, aby si našli prácu. „Prostredníctvom projektov ako sú Finančné stimuly pre zamestnanosť, Zručnosti pre trh práce,
Právo na prvé zamestnanie, či Ľudia a hrady pomáhame zvyšovať efektivitu poskytovaných služieb zamestnanosti a podporujeme pracovnú integráciu najzraniteľnejších skupín na trhu práce. Ponúkame možnosti ľuďom, aby si rozšírili svoje pracovné schopnosti a vzdelanie v oblastiach, v ktorým pracujú, aby sa lepšie uplatnili na trhu práce,“ vysvetlil minister. Tento krok je súčasťou širšej stratégie ministerstva práce, ktorá sa zameriava na zníženie závislosti obyvateľov na sociálnych dávkach a podporu zamestnanosti.
Opatrenia v sociálnej oblasti a pre ľudí odkázaných na pomoc
Od 1. decembra tohto roka nadobudne účinnosť novela zákona o sociálnych službách, vďaka ktorej významnú pomoc získajú ľudia odkázaní na starostlivosť. Opatrovatelia detí so zdravotným znevýhodnením dostanú dvojnásobný príplatok k príspevku na opatrovanie, ktorý bude predstavovať po novom 200 eur. Po prvý raz v histórii rezort práce zrušil krátenie opatrovateľských príspevkov pre všetkých opatrovateľov, a to bez ohľadu na to, či je opatrovateľ ekonomicky aktívny alebo je na dôchodku. Novelou sa zlepší aj dostupnosť odľahčovacej služby, aby ju mohli opatrovatelia využívať a prispôsobiť v takom rozsahu, aký potrebujú. Výrazne sa navýši aj počet hodín pre poskytovanie domácej opatrovateľskej služby na celkom 40 hodín mesačne. Rezort práce tak presadil 170 miliónov eur navyše na pomoc odkázaným ľuďom.
Prostredníctvom projektu „Sme si rovní II“ podporuje ministerstvo osoby so zdravotným postihnutím vrátane paralympionikov, ktorí pomáhajú ľuďom s podobným osudom, pričom sa zameriavajú na ich integráciu do spoločnosti. Zároveň rezort pokračuje v projekte „Ihrisko pre každé dieťa“ vo všetkých regiónoch. Tieto ihriská sú navrhnuté tak, aby prepájali zdravé deti so zdravotne znevýhodnenými, a tak podporovali ich spoločnú hru a interakciu.
Výzvy rezortu práce do ďalšieho obdobia
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny plánuje v najbližšom období uskutočniť ďalšie významné kroky. Medzi kľúčové opatrenia bude patriť adresná pomoc ohrozeným skupinám a jednorodičovským domácnostiam prostredníctvom nového príspevku na bývanie, implementácia rodinnej karty, ktorá prinesie rôzne zľavy pre rodiny a zavedenie nového konceptu životného minima. Okrem toho sa zavedie aj dôchodkový strop podľa náročnosti povolania a v neposlednom rade sa zrealizujú reformy posudkovej činnosti a financovania sociálnych služieb, ktoré sú naviazané na Plán obnovy a odolnosti SR. Tieto opatrenia budú predstavovať hlavné míľniky v rokoch 2025 až 2027.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik