BERLÍN - Nemecké firmy nakupujú stále viac elektriny v zahraničí. Aj keď v roku 2022 zostávajú rekordné ceny a veľkoobchodné náklady na elektrinu v celej EÚ výrazne klesli, Nemecko výrazne zaostáva za svojimi susedmi s jadrovými zdrojmi. Cenový rozdiel medzi krajinami dosahuje takmer jeden a pol násobok. Informuje agentúra RIA.
Po rekordných cenách v roku 2022 sa priemerné ročné veľkoobchodné náklady na elektrinu v európskych krajinách výrazne znížili, a to trojnásobne alebo viackrát. Po prvýkrát sa však objavili výrazné rozdiely medzi samotnými štátmi. Napríklad vo Francúzsku je priemerná ročná veľkoobchodná cena v roku 2024 podľa burzy NordPool 48,6 eura za MWh, zatiaľ čo v Nemecku je to 70,7 eura za MWh.
Takmer jedenapolnásobný rozdiel sa vysvetľuje špecifikami výroby elektriny. Ak vo Francúzsku výroba z jadra stále predstavuje viac ako 70 percent výroby elektriny, potom v Nemecku podiel veterných a solárnych elektrární rastie, čo predstavuje viac ako 65 percent výroby v druhom štvrťroku, a výroba plynu a uhlia zostáva pomerne vysoká. Pre sankcie, protisankcie a prerušenie Nord Streamu zostal nemecký trh bez ruského plynu a rastúci podiel LNG len podporuje vyššie ceny.
V dôsledku toho nemecké spoločnosti hľadajú dostupnejšiu elektrinu, ktorú nachádzajú v susedných krajinách, ktoré si zachovali jadrovú energiu s pomerne stabilnými výrobnými cenami. Posledné reaktory v Nemecku boli odstavené v apríli 2023.
Vtedy sa Nemecko zmenilo na čistého dovozcu elektriny a jeho nákupy v zahraničí len rastú. Nielen vo Francúzsku, ale aj v jadrovom Belgicku a Švajčiarsku.
Nemecké ministerstvo hospodárstva uviedlo, že v druhom štvrťroku 2024 sa dovoz elektriny zvýšil o 18,4 % v porovnaní s aprílom až júnom 2023 na 18,1 TWh. V dôsledku toho sa rozdiel s exportom zvýšil na 11,1 TWh. To predstavuje viac ako 10 % spotreby elektriny v Nemecku v druhom štvrťroku.
Nemecké ministerstvo potvrdilo, že nemecké podniky v zahraničí hľadajú cenovo dostupnejšiu elektrinu.
Špecializovaný titul Carbon Credits verí, že rozdiel nie je len v aktuálnej cene, ale aj v stratégii, keďže „Nemecko prehralo ďalšiu svetovú vojnu“. Francúzsko tiež nemalo v úmysle byť jadrovou veľmocou, pripomenuli. Ale po ropnej kríze v 70. rokoch bola prinútené stať sa ňou. Za necelých 20 rokov sa v krajine objavilo asi päť desiatok reaktorov jadrových elektrární, ktoré začali dodávať krajine 75percent elektriny.
V Nemecku v roku 2010 stavili na nátlak "zelených" na obnoviteľné zdroje energie – slnečnú a veternú energiu.
„Inými slovami, nemecký plán Energiewende bol dokonalou protireakciou na francúzsky plán Messmer. Ukazuje, či energetickú bezpečnosť a hospodárstvo s nulovými emisiami možno dosiahnuť len prostredníctvom zelenej energie,“ dodáva Casrbon Credits.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik